برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن پیک موتوری آنلاین

برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن پیک موتوری آنلاین

همزمان با گسترش گوشی های هوشمند (smart phone) در جامعه و گسترش بستر اینترنت و همچنین فرهنگ سازی استفاده از اینترنت در ایران کسب و کار های اینترنتی و استارت آپ ها پیشرفت بسیاری خوبی داشته اند که این موضوع هم در با عث افزایش در آمد نا خالص ملی و همچنین باعث ورشکستگی بسیاری از کسب و کار ها در ایران بوده است که این موضوع در تمامی جوامع که چنین پیشرفتی را داشته اند طبیعی می باشد.(اپلیکیشن پیک موتوری)

یکی از محبوب ترین سیستم های مورد استفاده و مورد استقبال در ایران استفاده از سیستم موقعیت یاب و در خواست به نزدیک ترین ارائه دهنده خدمات می باشد که این سیستم در اپلیکیشن های مطرح و محبوبی که مورد استفاده قرار گرفته است مشابه اپلیکیشن های اسنپ، تپسی، الو پیک ، پیکاپ و … بوده.

در اینجا می خواهیم برسی کلی به روند ساخت و برناه نویسی اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین و چالشهای راه اندازی چنین سیستمی بپردازیم.

اپلیکیشن پیک موتوری

نکات قابل توجه برای راه اندازی اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین و روندی که باید بر این اساس و بستر ها موارد اجرا و پیاده سازی شود می پرازیم.

 1. مطالعه بازار و توان اجرایی برای پیاده سازی سیستم و اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین در شهر مورد نظر
 2. انتخاب روش درست برنامه نویسی و تیم IT و پشتیبان برای برنامه نویسی و راه اندازی بستر های مورد نظر
 3. استقرار و راه اندازی بستر های پشتیبانی مشتریان و اقدامات قانونی
 4. استخدام نیروهای پیک موتوری انتخاب روش کسب درآمد (business model)
 5. اجرای مارکتینگ و رویداد های تبلیغاتی برای جذب کاربران جدید و ماندگاری کاربران قدیم
 6. مجوز های لازم برای فعالیت (برای مطالعه میتوانید  اینجا کلیک کنید)
اپلیکیشن در خواست پیک آنلاین123

اپلیکیشن در خواست پیک آنلاین

مطالعه بازار و توان اجرایی برای پیاده سازی سیستم در خواست پیک آنلاین

در این مرحله باید برسی و مطالعه ای از کل درخواست هایی که در شهر مورد نظر در طول روز، ماه و سال اجرا می شود انجام دهید و در نهایت ارزش بازار را برای راه اندازی کسب و کار خود بسنجید لازم به ذکر می باشد که باید جوری هزینه های خود را محاسبه نمایید که در 6 ماه اول راه اندازی سیستم بتوانید از پس تمامی هزینه های نیروهای خود بر بیایید.

یک محاسبه ساده برای این مورد به این صورت می باشد که شما حقوق یک ماه یک نیروی پیک موتوری را باید تقسیم بر حدود 360 نمایید (360 تعداد مسیر هایی هست که یک پیک موتوری در طول یک ماه کار می تواند انجام دهد) و عدد حاصله معادل هزینه هر مسیری هست که برای شما تمام می شود و همین طور هزینه های ثابت شما مثل اجاره و کرایه و حقوق و دستمزد و بیمه نیرو های ستادی شما نیز بر  تمامی سفارش های شما سرشکن می شود در نتیجه هر چه سفارش های شما بیشتر باشد هزینه های ثابت شما کمتر می شود.

دقیقا اینجا نقطه ای هست که می توان مزیت رقابتی رو حفظ نمود و شرکت های بزرگ با افزایش تولید و یا سفارش های خود هزینه های ثابت خود را کاهش می دهند و در نهایت رقیب تازه وارد در بازار توان مقابله با این مورد را ندارد مگر بتواند سفارش های خود را در زمان کوتاه افزارش دهد.

یکی از کار هایی که در این مرحله باید انجام پذیرد انتخاب اسم و نام برند شما می باشد که خود این مبحث بحث بسیار گسترده پیچیده ای هست که فقط چند نکته کلیدی که در انتخاب اسم شرکت باید در نظر گرفت را توضیح می دهیم.

الف) هر گز از نام های معروف و یا در زبان های دیگر معروف انتخاب نکنید چون در سرچ گوگل نام برند شما از بین خواهد رفت و بالا آوردم نام شما که میتوانست خاص باشد هزینه بسیار بالایی خواهد داشت و ممکن اس که کسب و کار شما رو از بین ببرد.

مثلا فرض کنید که نام برند شما رونالدو (ronaldo) می باشد خود حالا فکر کنید که میلیون ها page و سایت های معروفی هستند که در مورد این اسم معروف مطالب بسیاری دارند ولی هیچ وقت google متوجه این موضوع نخواهد بود که منظور کاربر بازیکن معروف هست و یا نام استارت آپ شما می باشد که این یک مثال خیلی ساده هست ولی ممکن است نام برند شما برای شما جالب و خاص باشه ولی ممکنه با یک اسم معروف در زبان و یا کشور دیگری مشابهت داشته باشد.

ب) نکته دیگری که در انتخاب نام باید دقت کرد نامی هست که فقط باید یک جور فارسی و یک جور انگلیسی نوشه شود.

مثلا یکی از نام های موفق نام برند شادیاب هست چون فقط یک جور فارسی و فقط یک جور انگلیسی (shadyab) نوشته می شود و نام خاصی هست که در سرچ گوگل هیچ مشابهی ندارد و گوگل به راحتی متوجه می شود که منظور کاربر در سرچ چه وب سایتی هست و حتی اگر اشتباهی هم د رتایپ داشته باشد اصلاح می نماید.

پ) سعی کنید که نام شما یا خیلی خاص باشه و یا تا حد زیادی صنف کاری شما رو در ذهن مشتری تدایی کند.

مثلا انتخاب نام الوپیک (alopeyk) برای سامانه اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین یک نام و انتخاب موفق می باشد.

ت) نکته جالب دیگری که وجود دارد استفاده از لوگو های تایپوگرافی همیشه جالب تر و کم هزینه تر می توان برند سازی نمود مثلا  لوگوی شادیاب و یا در این لینک میتوانید نمونه  های بیشتری از لوگو های تایپو گرافی برند های خارجی را مشاهده نمایید.

لوگوی تایپوگرافی برند شادیاب

لوگوی تایپوگرافی برند شادیاب

انتخاب روش درست برنامه نویسی و تیم IT و پشتیبان برای برنامه نویسی و راه اندازی بستر های مورد نظر

یکی از موارد بسیار مهم که ابتدا و آینده کاری شما را رقم خواهد زد انتخاب درست و صحیح تیم برنامه نویسی پشتیبانی شما می باشد.

این مورد به قدری مهم و قابل اهمیت بوده که اگر راه اشتباهی را قدم بردارید در آینده تمامی هزینه های تبلیغات و مارکتینگ شما را از بین خواهد برد.

موارد کلی که باید بر این اصول برنامه نویسی و اجرای شود را نگاهی کلی می اندازیم:

الف) برنامه نویسی اپلیکیشن های به روش NATIVE

اپلیکیشن ها به دو روش Native و Hybrid برنامه نویسی می شوند که این موارد توضیح مفصلی دارد ولی به صورت کلی انتخاب روش های هیبریدی فقط میتوان مقداری هزینه ها و زمان شما را کاهش دهد ولی عملاً شما فقط یک اسباب بازی دارید نه اپلیکیشن و در آینده توان توسعه بهبود اپلیکیشن شما به درستی وجود نخواهد داشت و همچنین اجرای این اپلیکیشن سرعت بسیار پایینی خواهد داشت.

طراحی ریسپانسیو

برنامه نویسی اپلیکیشن های به روش NATIVE

پس حتما روش های اجرای اپلیکیشن های خود را حتما به صورت Native انجام دهید یعنی اپلیکیشن اندروید در محیط اندرویداستادیو (Android Studio) و با زبان برنامه نویسی جاوا (JAVA)  و رابط گرافیکی ایکس ام ال (XML) و API  آن توسط زبان پی اچ پی (PHP) و اپلیکیشن iOS باید با زمان swift برنامه نویشی شود و حتما طراحی اپلیکیشن ها به صورت کاملا انطباق پذیر (RESPONSIVE) انجام شود.

ب) پشتیبانی، انتشار و امکان به روز رسانی اپلیکیشن و وب سایت در آینده

یکی از مهم بزرگتریم مشکلاتی که برای صاحبین کسب و کار پیش خواهد آمد عدم تعهد و یا عدم دسترسی به تیم برنامه نویس در زمان مورد نیاز می باشد

در نظر بگیرید که شما هزینه ای برای برنامه نویسی و طراحی سایت و اپلیکیشن های استارت آپ خود نموده اید و در حال تبلیغات و معرفی سیستم خود به کاربرانی که برای اولین بار هست که درحال استفاده از سامانه اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین هستند و سیستم شما دچار مشکل خواهد شد و شما طی تماس با فرد برنامه نویس هیچ پاسخ درستی نمیگیرید و برطرف نمودم باگ پیش آمده ده روز زمان می برد… خوب آیا فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد هم کابرانی که با هزینه بسیار زیادی که جدب نموده اید دیگر باز نمیگردند و هم مامی هزینه هایی که برای تبلیغات و ورود کاربر جدید پرداخت کرده اید کاملاً از بین رفته است.

پس در انتخاب تیم برنامه نویس حتما با تیم متخصص و حتما با شرکت معتبر فعالیت نمایید پیشنهاد میکنم که برای مذاکرات اولیه حتما با شرکت مورد نظر جلسه و قرار حضوری تنظیم نمایید و با ورود به مجموعه در حد قابل قبولی می توانید توان و تعهد و نظم مجموعه را درک نمایید.

 

استقرار و راه اندازی بستر های پشتیبانی مشتریان و اقدامات قانونی

در زمان پایان برنامه نویسی شما می توانید برنامه ریزی های خود را برای مارکتینگ و استقرار نیروهای خود انجام دهید پیشنهاد میکنم تا زمانی که سیستم شما راه اندازی نشده است خیلی سیستم را درگیر مجوز های قانونی نکنید چون هیچ دید گاهی از آینده استارت آپ خود ندارید و فقط در این اندازه که اطلاعات جامعی از موارد و موانع قانونی کسب نمایید تا کار خلاف قانون انجام ندهید کفایت می کند.

استخدام پیک موتوری

اپلیکیشن درخواست پیک آنلاین

استخدام نیروهای پیک موتوری انتخاب روش کسب درآمد (business model)

در این مرحله شما در نظر داشته باشید که برای راه اندازی  اپلیکیشن در خواست پیک موتوری آنلاین شما باید همیشه تعدادی نیروی پیک موتوری را در مناطق مختلف شهر مستقر نمایید تا در زمان در خواست کاربر، نیرویی در خواست کاربر را قبول و اجرا نمایید.

چون اگر کاربری درخواستی را ثبت نماید و هیچ جوابی از نیروی پیک موتوری نگیرد بازگرداندن این کاربر کاری بسیار مشکل و پر هزینه ای بوده پس در این خصوص در نظر اشته باشید که بین ثبت در خواست استخدام پیک موتوری و اجرای در خواست کاربر کاری همزمان و کوتاه مدت بوده که نهاینا شما باید این فرایند را سه ماهه انجام دهید چون اگر طولانی شود هزینه های حقوق و دستمزد پیک موتوری ها مبلغ و هزینه بسیار بالایی خواهد شد چون خود پیک موتوری ها باید هزینه های حقوق خود را در بیاورند و همچنین اگر در خواست های کمی به سیستم وارد شود نیز  کارمندان استخدام در پیک موتوری نیز از شرکت شما خارج خواهند شد.

در زیر یک محاسبه کوتاه برای درک موضوع انجام خواهیم داد:

نکته اول: در ابتدای امر بهتر آن است که شما تعدادی نیروی پیک موتوری را با حقوق ثابت استخدام نمایید تا در زمان اجرای جریان مارکتینگ و جذب کاربر نیروهای پیک موتوری انگیزه کافی برای اجرای در خواست هایی که به صورت طبیعی کم بوده را داشته باشند و در آینده می توانید با این نیرو ها به صورت پورسانتی همکاری نمایید.

حقوق متوسط هر نیروی پیک موتوری در حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان بوده.

تعداد در خواست های قابل اجرا در هر ماه در حدود سیصد و شصت در خواست در ماه می باشد.

در نتیجه 1800000/360=5000 تومان و

هر مسیر برای شما در حدود 5000 تومان هزینه خواهد داشت.

حالا اگر شما در خواست های کمی به سیستم وارد کنید و در مرحله دیجیتال مارکتینگ خود ضعیف عمل کنید قطعا این هزینه ها برای شما بالاتر خواهد رفت و نکته دیگر اینکه هزینه های ثابت خود را مثل هزینه های استقرار، هزینه های دیجیتال مارکتینگ، هزینه های حقوق و دستمزد کارمندان ستادی و … را نیز باید به تعداد در خواست ها اضافه نمایید.

پس در نتیجه شما باید حداقل وابسته به وسعت قلمرو خود و یا شهر خود پیک موتوری فعال داشته باشید و همچنین باید برای هر کارمند پیک موتوری خود در روز در حدود حداقل 7 تا 15 سفارش تامین نمایید.

اپلیکیشن در خواست پیک آنلاین اپلیکیشن پیک موتوری

اپلیکیشن در خواست پیک آنلاین اپلیکیشن پیک موتوری

اجرای مارکتینگ و رویداد های تبلیغاتی برای جذب کاربران جدید و ماندگاری کاربران قدیم

روش های بسیاری برای اجری رویدادهای تبلیغاتی (event marketing) اجرا نمایید که وابسته به شرایط روز تمامی رویداد های تبلیغاتی متفاوت می باشد مثلا در گذشته روش های تبلیغات اس ام اسی sms marketing در بین کاربران دارای بازگشت خوبی بوده ولی امروزه روش بسیار ضعیف و غیر قابل قبولی می باشد و یا در حال حاضر نیز این اتفاق برای تبلیغات ایمیلی email marketing در حال اتفاق می باشد که در مقابل آن روش های تبلیغات گوگلی “SEO”و یا استفاده از پتانسیل شبکه های اجتماعی از ضریب نفوذ بسیار بالایی برخور دارند.

با ورود شبکه های اجتماعی و افزایش حجم تبلیغات روش های تبلیغاتی بسیار متفاوت و تخصصی تر شده است که اگر اشتباهی در این مورد داشته باشید تمامی هزیمه های تبلیغاتی خود را یک شبه به آتیش کشیده اید.

در این مورد پیشنهاد میکنم که قبل از اجرای تبلیغات حتما با افراد و سازمان های متخصص مشاوره داشته باشید و در این مودر نیز می توانید از طریق این لینک با مشاوران کانون تابان شهر مشاوره های رایگان داشته باشدی. (تماس با مشاوران دیجیتال مارکتینگ کانون تابان شهر)


اشتراك گذاری نوشته

دیدگاه (۱۲)

 • امیر پاسخ

  سلام.من اهل تهرانم و میخوام واسه یکی از شهرهای دیگه یه نرم افزار مثل اسنپ طراحی کنید.
  یک نرم افزار برای کاربران.
  یک نرم افزار مخصوص رانندگاه و یک نرم افزار هم میخوام که بشه کاربرا و رانندگان رو کنترل کرد.
  دقیقا مثل اسنپ میخوام باشه.
  زمان تحویلش چقدره؟
  چقدر پشتیبانی و ا۱پدیت داره؟
  هزینه طراحی کل چقدر میشه.لطفا سریع تر به ایمیلم بفرستید چون عجله دارم.

  ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ در ۶:۵۹ بعد از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   سلام و احترام دوست عزیز در این خصوص موارد و روش های بسیاری برای برنامه نویسی وجود دارد ولی برای اجری یک برنامه جامع که قابلیت توسعه نرم افزار وجود داشته باشد باید با روش های نیتیو برنامه نویسی انجام شود و همچنین برای این پروژه شما نیاز مند بخش هایی هستید که در ظاهر برنامه قابل شماهده نمی باشد مثل سیستم های امتیاز دهی و همچنین آنالیز رانندگان و در خواست های کاربران و همچنین پیاده سازی سیستم جامع حسابداری برای مدیریت و همچنین موارد و بخش های مثل UI/UX اختصاصی که تمامی این موارد نیاز مند یک تیم ۴ نفره اندروید کار و همچنین iOS کار و برنامه نویسی PHP و طراح UI/UX می باشد که برای اجرای این سیستم در حدود ۱۶۰۰ نفر ساعت زمان نیاز دارد که مالکیت معنوی و محقوقی این نرم افزار در اختیار شما بوده.
   برای برسی دقیق تر موضوع کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت و برای تنظیم جلسه مشاوره و حضوری با شما هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

   ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ در ۹:۱۵ بعد از ظهر
 • Abolfazl پاسخ

  سلام
  یه فروشگاه ساده اندروید میخوام
  لطفا تماس بگیرید صحبت کنیم واسه هزینش
  مرسی

  ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۸:۴۴ قبل از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   سلام دوست عزیز بله در اولین فرصت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و در صورت تمایل و سرعت در کار می توانید شما با شماره ۴۴۶۷۴۴۲۰ داخلی ۱۰۷ و یا ۰۹۱۲۳۸۴۵۴۷۰ مدیریت فروش کانون تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر فراوان – المیرا علیخانی

   ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ در ۷:۰۰ بعد از ظهر
 • علی رضا پاسخ

  سلام
  شما برنامه نویسی الوپیک یا اسنپ و تپسیرو انجام دادید؟
  چون الوپیک رو چک کردم با کوردوا اندرویدشو زده بودن

  ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ در ۹:۱۱ بعد از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   سلام دوست عزیزم وقت بخیر
   بله در این خصوص می تونیم به شما کمک کنیم و برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید iOS و وب سایت پروژه شما رو به عهده بگیریم و در خصوص استعلام قیمت و اطلاعات در مورد هزینه های اجرایی میتونید از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید و یا با شماره ۴۴۶۷۴۴۲۰ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   تشکر فراوان محمد یزدیزاده کارشناس پشتیبانی مشتریان

   ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ در ۱۱:۰۰ بعد از ظهر
 • Ali پاسخ

  سلام وقت بخیر برای سفارش اپلیکیشن ب.صورت ضرورتی چیکاربایدکنم؟

  ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ در ۸:۰۶ بعد از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   سلام و احترام دوست عزیز
   در خصوص طراحی و ساخت نرم افزار شما می توانید با کارشناسان ما در بخش فروش با شماره تلفن ۴۴۶۷۴۴۲۰ داخلی ۱۰۷ تماس حاصل فرمایید.
   باتشکر فراوان از شما

   ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ در ۵:۵۶ بعد از ظهر
 • پویان پاسخ

  سلام خسته نباشید ی نرم افزار مدیرت پیک موتوری میخوام مثل الو پیک برای شهرستان اگه لطف کنید شمار تماس برام ارسال کنید.

  ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ در ۶:۵۳ بعد از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   سلام دوست عزیزم در خصوص برنامه نویسی اپلیکیشن الو پیک امکان همکاری وجود دارد و خوشحال می شویم که بتونیم کمک کنیم
   برای کسب اطلاعات بیشتر شما میتوانید با شماره تلفن ۰۲۱-۴۴۶۷۴۴۲۰ داخلی ۱۰۷ و یا ۰۹۱۲۳۸۴۵۴۷۰ تماس حاصل فرمایید.
   و یا از طریق فرم تماس با ما در خواست خود را برای ما ارسال فرمایید

   ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ در ۳:۵۶ بعد از ظهر
 • علی پاسخ

  سللم
  برای طراحی و پشتیبانی یک برنامه مثل اسنپ، نه با کارکردهای اسنپ یا امثالهم، چه مقدار وقت و هزینه نیازه؟ مالکیت معنوی و حقوقی و در واقع نحوه ی ثبت ایده به اسم خودم برای جلوگیری از سرقت به چه نحوی می تونم انجام بدم؟
  ممنونم.

  ۱۳۹۶-۰۶-۲۳ در ۱:۰۶ قبل از ظهر
  • مهیار خدایاری پاسخ

   با سلام و احترام دوست عزیز
   در خصوص ساخت اپلیکیشن سیستم درخواست تاکسی آنلاین بسته با امکانات در خواستی اجرای کار متفاوت می باشد.
   برای برنامه نویسی و ساخت این اپلیکیشن و وب سایت نیاز به دو برنامه نویس اندروید و دو برنامه نویس iOS و همچنین برنامه نویس PHP و همچنین برنامه نویس Front-end و همچنین UI/UX کار حرفه ای نیاز دارد.
   و برای اجری این کار در حدود ۳ ماه زمان نیاز دارد و هزینه اجرایی آن با توجه به متغیر بودن هزینه های حقوق دستمزد باید استعلام قیمت شود.
   می توانید شما با شماره ۴۴۶۷۴۴۲۰ داخلی ۱۰۷ و در اینجا در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

   ۱۳۹۶-۰۶-۲۳ در ۱۰:۴۵ قبل از ظهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *