اصول طراحی سایت

by | مارس 2, 2019 | طراحی سایت, کتابخانه تابان شهر | 0 comments

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

برای مطالعه بر روی اصول طراحی سایت با دریایی از نکات و مسایل مختلف مواجه می شویم. که همگی برای طراحی سایت مهم و موثر هستند. در این مقاله سعی بر آن است که به کلیدی ترین نکات در زمینه طراحی وب سایت بپردازیم که به دودسته مفاهیم غیر مشهود در طراحی سایت و همچنین مفاهیم مربوط به ظواهر و آنچه که برای کاربر قابل رویت است تقسیم می شوند. 

لوگو و ارم اینترنتی

لوگو نمادیست که یک مفهوم را القا میکند که برای بیان موجودیت یک شخص یک ارگان یک مکان یا موسسه به کار می رود طراحی لوگو یا همان نشانه از زمانهای بسیار دور که انسان برای بیان مفاهیم از حکاکی نماد ها استفاده میکرد وجود داشته است هر نماد مفهومی را به ذهن بیننده تلقین میکرده است. 

امروزه هم از این مفهوم در طراحی سایت بهره گرفته شده است و از اصول طراحی سایت پرداختن به نماد است. شرکتها و ارگانها برای تفکیک خود از سایرین از لوگو و نماد استفاده می کنند که بنا به کیفیت و مناسب بودن طراحی لوگو و ارم اینترنتی میتوان به کیفیت برند نیز پی برد. پس این دو متناسب با یکدیگر هستند و باید به آن توجه شود .

نکات مهم در طراحی لوگو

این را باید بدانیم که در درجه اول لوگو باید به شکلی طراحی شود که در سایز کوچک هم قابل اجرا باشد و هویت خود را از دست ندهد. بهتر است که به صورت افقی هم طراحی شود چرا که اگر به صورت استوانه ای و عمودی طراحی شود. در صورت کوچک شدن جلوه خوبی پیدا نمیکند و نامفهوم خواهد شد.

منظور از حالت افقی این است که به حالت مستطیلی (طول بیشتر از عرض) طراحی شود. باید طراحی لوگو به گونه ای جذاب باشد که بر بیننده اثر بگذارد و اصول طراحی سایت را مراعات کنید. چرا که به هنگام ورود به سایت اولین چیزی که نظر بیننده را جلب میکند لوگوی سایت است. از طرفی، لوگو نیز یکی از عوامل مهم برای طراحی سایت شرکتی است.

طراحی لوگو تایپ سایت گونه ای از طراحی لوگوست که شامل نام شرکت یا سایت خواهد شد. که معمولا بیش از 90 درصد طراحی ها به این صورت هستند. به این دلیل که بیشتر این طراحی ها به صورت افقی هستند. این نوع طراحی کمک میکند که نام برند بهتر در یاد بماند و نام وب سایت بیشتر به چشم بیاید. طراحی لوگوی سایتهای معروفی مانند google  یا yahoo .. از این جمله طراحی ها هستند.

 

اصول طراحی سایت

استراتژی های دیجیتال مارکتینگ و اصول طراحی سایت:

ابتدا به بررسی مفهوم دیجیتال مارکتینگ میپردازیم تا بتوان نقش آن را طراحی سایت تشریح نمود. دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی آنلاین فعالیتهاییست که در جهت افزایش فروش و برندینگ در فضای آنلاین انجام می شود که به بخش های زیر دسته بندی میگردد: بازاریابی و تبلیغات ، بهینه سازی سایت ،ایمیل مارکتینگ ،بازاریابی محتوایی ، برندینگ ، تحلیل بازار و… برای تببین استراتژی باید نکات زیر را رعایت کرد .

هدف تعیین کنید :

اولین فاکتور اصول طراحی سایت این است که مشخص کنید که هدفتان از راه اندازی کسب و کارتان چیست .

تحلیل و مستند سازی اطلاعات :

کسب اطلاعات در زمینه مخاطبان ، کسب و کار ،مشتریان هدف، و منابعی که در اختیار دارید یا باید در اختیار داشته باشید. باید بدانید به چه رسانه هایی برای اجرای استراتژی های مارکتینگتان نیاز دارید. طراحی وب سایت و وبلاگ خودتان ،شبکه های اجتماعی مربوط به شرکتتان ،خبرنامه ایمیلی سایت ، ایجاد پست مهمان در سایت های معتبر دیگر ،نظرات و توصیهای سایر کاربران درباره سایت شما ،انجام تبلیغات کلیکی و بنری در سایتهای دیگر ، انجام تبلیغات رپورتاژ در سایتهای معتبر دیگر ، انجام تبلیغات در شبکه های اجتماعی .

برنامه ریزی :

برای اهداف تعیین شده باید مسیری مشخص تعیین شود تا بتوان به اجرایی شدن ختم گردد برای اجرا باید برنامه ریزی مشخصی ارایه گردد که لازمه این امر داشتن شناخت کافی و اشراف به مسایل موجود می باشد .

اجرا و سنجش فاکتورها :

پس از مشخص شدن برنامه در مرحله اجرا باید به پیاده سازی استراتژی های تببین شده بپردازیم. میتوان نتایج حاصل از برگذاری کمپین های دیجیتال مارکتینگ را بررسی کرده و رصد کرد که میتوان چندین شاخص برای کمپین تعریف کرده و تغییرات آن را حین اجرای استراتژی تحت نظر گرفت.

کنترل میزان ترافیک وب سایت:

روشهای مختلفی برای بررسی ترافیک وب سایتها وجود دارد که به برخی از آنها درباره اصول طراحی سایت اشاره میکنیم. اگر سایتتان ورد پرسی است میتوان از طریق آن به ترافیک هر صفحه دست پیدا کرد همچنین از طریق ابزارهایی مانند Google analytics به بررسی و تحلیل بازدید ها و حتی بازدید کنندگان پرداخت به این طریق که زمانی که در سایت ثبت نام میکنید، یک قطعه کد اختصاصی در اختیارتان قرار میدهد تا در سایت خود قرار دهید.

به این طریق سایت شما را تحت نظر داشته و پایش میکند. از طریق سایت  Alexa، الکسا هم میتوان به رتبه بندی کشوری و جهانی و همچنین سرعت سایت و چیزهای دیگر دست یافت. همینطور میتوانید با استفاده از برخی از افزونه ها نیز به ترافیک سایت وغیره دسترسی داشت. که با توجه به میزان بودجه یا به طور رایگان میتوان آنها را تهیه کرد.

بررسی بهینه بودن کد های سایت

برای بهینه کردن محتوای سایت باید به عناوین توجه شود. همچنین محل قرارگیری کلمات کلیدی ، تعداد کاراکتر های استفاده شده در هر جمله و رعایت درست هدر ها مثلا عنوان اصلی باید H1 باشد .فقط عنوان اصلی به این شکل تعریف گردد. 

سایر عناوین به ترتیب   H2 , H3  تعریف شوند که میتوان ظاهر کلمات را به وسیله CSS  تغییرداد. لینک های خروجی به سایتهای معتبر و همچنین لینکهای داخلی سایتتان بسیار اهمیت دارند. موتورهای جستجو به تگ Title  توجه دارند توجه به ملاکهای موتورهای جستجو از اصول طراحی سایت است.

تگ های Header  هم به همین صورت دارای اهمیت هستند که همان H1,H2,..  است. که برای عناوین تعیین میکنیم. تگ Alt text  که برای تصاویر کاربرد دارد که در صورت باز نشدن عکس این عبارت نمایش داده شود. بهتر است از کلمات و عبارات کلیدی مناسب برای این بخش استفاده شود.

اصول طراحی سایت

نحوه ارتباط با کاربران

اینکه کاربران به طور متوسط 10 ثانیه از زمان خود را در سایت شما سپری میکنند، این مسئولیت را برای شما ایجاد میکند که به نحوه خوبی با آنها در ارتباط باشید و تعامل مناسبی را با آنها برقرار نمایید این ارتباط از طرق مختلفی میتواند برقرار شود. ابتدا باید بتوانیم در این مدت زمان کوتاه پیام کلیدی سایت خود را به کاربر منتقل کنیم بهتر است که پیام ساده و تاثیر گذار باشد. که به سادگی در چند جمله ابتدایی به کاربر منتقل شود. 

از به کار بردن توضیحات طولانی بپرهیزیم. تصاویر هم در انتقال سریع مطلب نقش به سزایی دارند به خصوص در مواردی که توصیف دشوار باشد. استفاده از GIF ها و ویدیوها در انتقال منظور تاثیر بسیار زیادی بر روی مخاطب خواهد داشت. رنگ ها نیز در القای احساسات صحیح به کاربر نقش موثری دارند.

باید از رنگها متناسب با ماهیت سایت انتخاب شوند. استفاده نا مناسب از رنگها و یکدست نبودن طراحی باعث گیج شدن کاربر خواهد شد. استفاده از نظر سنجی تعاملی مستقیم با کاربران را ایجاد خواهد کرد. میتوانید از نظرات کاربران بهره کافی گرفت و ارتباط دوطرفه ایجاد نمود.

ایجاد نقشه برای سایت:

هدف از تهیه نقشه سایت ، ایجاد درک صحیح و آسان برای موتورهای جستجوست که لینک ها و مطالب سایت را برای موتورهای جستجو قابل درک تر میکند. این یکی از مهمترین اصول طراحی سایت است. مطالب سایت سریعتر ایندکس می شوند و شناسایی سایت آسانتر خواهد شد . بر سئوی سایت نیز تاثیر به سزایی دارد. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مشاوره رایگان در خصوص طراحی سایت و اپلیکیشن با ما تماس بگیرید” shape=”square” color=”danger” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Ftabaneshahr.com%2F%25d8%25b7%25d8%25b1%25d8%25a7%25d8%25ad%25db%258c-%25d8%25b3%25d8%25a7%25db%258c%25d8%25aa-%25d8%25a7%25d8%25b1%25d8%25b2%25d8%25a7%25d9%2586%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

امروز شروع کن

تیم کارشناسان تابان شهر آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند

در هر زمینه فعالیت دارید و در هر کجای آن به هر مشکلی خوردید شرکت تابان شهر می تواند در اون راه شما را همراهی یا اجرا کامل درخواست شما را داشته باشد

By امیر رضا غفاری

دیگر مقالات تابان شهر

طراحی سایت با وردپرس یا  php

طراحی سایت با وردپرس یا php

طراحی سایت با وردپرس یا php ؟ سایت به یک نیاز همگانی برای کسب و کارهای امروزی تبدیل شده است و هر کدام هم می خواهند سایتی بهتر با قابلیت های پیشرفته برای ارائه خدمات و یا فروش محصولات داشته باشند. اما به راستی چه سایتی مناسب شغل ما است؟ برای داشتن سایتی هدفمند و توسعه...

read more
راه های کسب درآمد آنلاین در سال 1400

راه های کسب درآمد آنلاین در سال 1400

با توجه به افزایش شیوع ویروس کرونا، راه های کسب درآمد آنلاین در سال 1400 منجی بسیاری از کسب و کارها شده است. این روش از کسب درآمد از قبل بوده اما اخیرا مخصوصا در طی دو سال گذشته پیشرفت و گسترش چشم گیری داشته. در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی جوانب مختلف راه های...

read more
صفر تا100 آشنایی با استاندارد های طراحی اپلیکیشن

صفر تا100 آشنایی با استاندارد های طراحی اپلیکیشن

استاندارد های طراحی اپلیکیشن افزایش دسترسی روزانه افراد به تلفن همراه هوشمند و تجربه راحتی کارهای روزمره با استفاده از اینترنت و تلفن همراه باعث شده است تا دنیای امروز با اینترنت گره بخورد. به همین دلیل بیزینس ها از این دسترسی بالا، به نفع کسب و کار خود استفاده کرده...

read more

0 نظر از شما عزیزان

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *