.

بوت استرپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تولید شده توسط بهار رضاییان

کامپیوتر خوندم و همیشه به حوزه فناوری اطلاعات، تکنولوژِی و دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی داشتم، این فکت که کلی چیزای جذاب و مهم تو دنیا هست که هنوز نمیدونمشون بهم انگیزه میده تا بیشتر تو مسیرم تلاش کنم! الان کارشناس سئو توی تابان شهر هستم و راه یادگیری و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی برام هموار تره و دوست دارم تا تجربیاتم رو با کسایی که مثل خودم هستن به اشتراک بذارم.

بوت استرپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر تازه شروع به یادگیری برنامه نویسی تحت وب کرده باشید و یا فقط به دنبال این رفته اید که چه زبان هایی برای طراحی سایت استفاده می شوند، حتما کلمه ی “بوت استرپ” هم به گوش شما خورده است و این سوال پیش آمده که بوت استرپ چیست . بوت استرپ یک فریم ورک است که ورودش به دنیای وب تحولی بزرگ را به وجود آورد و بسیاری از مشکلات طراحان سایت را حل کرد. در ادامه بیشتر با این فریم ورک آشنا می شویم

بوت استرپ چیست ؟

همان طور که گفتیم بوت استرپ یک فریم ورک است که مجموعه ای از ابزارهای رایگان را برای کدنویسی html, css و javascript فراهم می کند. همچنین با رواج استفاده از گوشی های موبایل و اهمیت ریسپانسیو بودن سایت ها، نسخه ی 2 به بعد موارد ریسپانسیو را نیز دارد. ساختار این فریم ورک به صورت گرید است.
گفتیم بوت استرپ فریم ورک است اما قبل از اینکه بفهمیم بوت استرپ چیست بهتر است با مفهوم فریم ورک آشنا شویم:

فریم ورک (framework) یک چارچوبی است برای کدنویسی با زبان های مختلف که پیروی از این چارچوب کار را برای ما آسان تر می کند.

بوت استرپ چه کاری انجام می دهد؟

بوت استرپ باعث می شود تا به کمک ساختارهای از پیش تهیه شده، ظاهری زیبا به سایت داده شود. و در واقع پلی را بین کدهای بک اند و کدهای فرانت اند ایجاد می کند و از همه مهم تر باعث بالا رفتن سرعت کار می شود. برنامه نویسان به کمک کدهای از پیش ساخته شده ی css و jQuery می توانند زمان تحویل پروژه و طراحی سایت را جلو بیندازند. خوبی بزرگ بوت استرپ این است که برای استفاده از آن لازم نیست هیچ پولی بپردازید و تنها باید از سایت بوت استرپ آن را دانلود کنید. اما در نظر داشته باشید برای سایت های فارسی باید نسخه فارسی را دانلود کنید.

بوت استرپ

تمامی مرورگرها و همچنین اینترنت اکسپلور 8 نیز از بوت استرپ پشتیبانی می کنند و ظاهر سایت را به صورت مناسب نمایش می دهد. همچنین این فریم ورک استایل های زیبایی را نیز دارد که حتی برای دکمه ها نیز می‌توان به راحتی با از کلاس مورد نظر استفاده کرد.

ساختار بوت استرپ

ساختار بوت استرپ از یکسری فایل‌های استایل و اسکیریپت تشکیل شده است که دارای کلاس‌های متعددی برای هر کاربرد است. برای مثال برای کدهای ریسپانسیو از کلاس‌های lg-md-sm-xs استفاده می شود. چون ساختارش بر اساس ستون است، در کدهای ریسپانسیو با توجه به اندازه ی دستگاه ستون‌ها را کوچک و یا بزرگ می کند.

در نسخه های اولیه ی اندازه ی ستون‌ها به صورت پیکسل مشخص می‌شد که خب مشخصاً قابلیت تغییرو انعطاف پذیری نداشت. در نسخه ی ۳ نیز این اندازه ها با درصد بیان می شد اما باز هم ثابت بود. تا اینکه در نسخه ی ۴ بوت استرپ اندازه های درصدی قابل تغییر بودند که خود تحولی بزرگ محسوب می شد.

شرکت طراحی سایت و اپلیکیشن تابان شهر در تمام زمینه های طراحی سایت و اپلیکیشن و ارائه خدمات مربوط به آنها در خدمت شماست

مشکلات بوت استرپ

یکی از مهم‌ترین مشکلات، شبیه شدن سایت‌ها به هم دیگر است. سایت‌هایی هم رنگ و همسان به وجود می‌آید که شاید خیلی هم مورد نظر کاربر نباشند. برای مثال به جای هدر مشکی، هدری خاکستری خواهیم داشت که خیلی جذاب نیست.

اما در آخر به شما پیشنهاد می‌شود در هنگام طراحی سایت خیلی خود را درگیر کدهای html و css نکنید. با استفاده از بوت استرپ در زمان کوتاه پروژه ی خود را با دقت کافی و رعایت تمامی استاندارد ها تحویل دهید.

شاید دوست داشته باشید بدانید

نظرات شما عزیزان…

0 Comments

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *