.

علت تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل چیست؟

تولید شده توسط سبحان بهرامی

من سبحانم و 4 سال از 25 سالی که زندگی کردمو با سئو یاد گرفتم و کار کردم. رشتم تو دانشگاه روانشناسی بود و با وجود اینکه هیچ ربطی به کارم نداشت، اما یه پیوند جالبی سعی کردم بین این دو تا برقرار کنم. عاشق نوشتنم، عاشق کارای فنی، عاشق یاد گرفتن و یاد دادن و البته که همزمان یکم خارج از بحث بریم، عاشق موسیقیم هستم. نوشتن درباره سئو سایت و طراحی سایت باعث میشه خودمم به این بهونه چیزای بیشتری یاد بگیرم و این یاد گیریست که از هرچیزی برام مهمتره.

برای بسیاری از کاربران گوگل این سوال پیش می آید که چرا نتایج دسکتاپ و موبایل گوگل متفاوت است. برای مثال ممکن است سایتی در نتایج موبایل صفحه اول باشد و در کامپیوتر های خانگی یا لپ تاپ ها صفحه اول نباشد. در این مقاله، قصد داریم به بررسی عوامل کلیدی بپردازیم که باعث ایجاد تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل می شوند و ببینیم که چرا این تفاوت وجود دارد ما چه کاری باید در رابطه با آن انجام بدهیم.

طراحی سایت با 200 هزار تومان!

علت تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل

عوامل زیادی ممکن است باعث بوجود آمدن تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل بشود. اصلی ترین تفاوت ها شامل موارد زیر می شوند:

  • میزان ریسپانسیو بودن سایت های تایج جست و جو
  • سرعت سایت در موبایل و دسکتاپ
  • موقعیت مکانی کاربر
  • بهینه بودن محتوا برای دسکتاپ یا موبایل
  • نسخه های اختصاصی یک سایت برای موبایل مانند AMP
  • و…

این مواردی که گفتیم مهمترین دلایل متفاوت بودن نتایج جست و جوی دسکتاپ و موبایل در گوگل است اما موضوع به همینجا ختم نمی شود. این موضوع یک موضوع بسیار مهم در سئو سایت است که باید حواسمان به آن باشد. در نتیجه باید بیشتر آن را بررسی کنیم.

تحول در جستجوی گوگل

طبق آمار Statcounter در مارس 2024، 59.93% از جستجوها در سراسر جهان از طریق موبایل انجام شده است. این رقم نشان‌دهنده افزایش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته است، به طوری که در سال 2019 این رقم 51.52% بود.

در حال حاضر، گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان به طور گسترده در دسترس هستند و به ابزاری ضروری برای بسیاری از افراد تبدیل شده‌اند. موتور جستجوی گوگل در حال به‌روزرسانی و بهبود الگوریتم‌های جستجوی خود برای ارائه نتایج بهتر در دستگاه‌های موبایل است و به طبع مردم به طور فزاینده‌ای از گوشی‌های هوشمند خود برای جستجوی اطلاعات استفاده می‌کنند، چه در خانه باشند، چه در محل کار و چه در مکان‌های عمومی.

جستجوی اطلاعات از طریق موتورهای جستجو به امری رایج و ضروری تبدیل شده است. گوگل به عنوان محبوب‌ترین موتور جستجوی جهان، نقشی اساسی در این زمینه ایفا می‌کند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که تجربه جستجو در گوگل برای کاربران دسکتاپ و موبایل به طور قابل توجهی متفاوت است.

تحول در سرچ گوگل

رویکرد Mobile-First Indexing گوگل چیست؟

گوگل در ابتدا نسخه موبایل وب سایت ها را برای رتبه بندی در نظر می گیرد. در سال 2018، گوگل رویکرد جدیدی به نام Mobile-First Indexing را معرفی کرد. این روش نحوه رتبه بندی وب سایت ها را در نتایج جستجو به طور کلی و برای کاربران موبایل به طور خاص تغییر داد. این مسئله به این معناست که نسخه موبایلی هر سایتی برای گوگل اولویت بالاتری دارد. در گذشته، گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها ابتدا نسخه دسکتاپ آنها را بررسی می کرد، اما با ظهور گوشی های هوشمند و افزایش استفاده از اینترنت در موبایل، گوگل تصمیم گرفت تا الگوریتم خود را به گونه ای تغییر دهد که در ابتدا نسخه موبایل وب سایت ها را برای رتبه بندی در نظر بگیرد. گوگل این تغییر را به دلایل زیر انجام داد:

افزایش استفاده از اینترنت در موبایل: امروزه، اکثر کاربران از طریق گوشی های هوشمند خود به اینترنت دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل، گوگل می خواهد مطمئن شود که نتایج جستجو برای کاربران موبایل مرتبط و مفید هستند.

تجربه کاربری بهتر: گوگل می خواهد وب سایت هایی را در نتایج جستجو در اولویت قرار دهد که تجربه کاربری بهتری را برای کاربران موبایل ارائه می دهند.

تفاوت بین نسخه های دسکتاپ و موبایل وب سایت ها: در بسیاری از موارد، نسخه های دسکتاپ و موبایل وب سایت ها با یکدیگر تفاوت دارند. رویکرد Mobile-First Indexing به گوگل کمک می کند تا نسخه ای از وب سایت را که برای کاربر موبایل مرتبط تر است را رتبه بندی کند.

تاثیرات Mobile-First Indexing بر سئو: با معرفی رویکرد Mobile-First Indexing، سئو وب سایت ها به طور کلی و برای کاربران موبایل به طور خاص اهمیت بیشتری پیدا کرد. وب سایت هایی که برای موبایل بهینه شده اند، شانس بیشتری برای کسب رتبه برتر در نتایج جستجوی گوگل دارند.

رویکرد Mobile-First Indexing

تفاوت در نحوه مصرف محتوا در موبایل و دسکتاپ

گوگل از الگوریتم های مختلفی برای رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو استفاده می کند. این الگوریتم ها در موبایل و دسکتاپ تا حدی با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از عواملی که بر این تفاوت ها تاثیر می گذارد، محتوای وب سایت است.

کاربران موبایل و دسکتاپ به طور متفاوتی از محتوا استفاده می کنند. به طور کلی، کاربران موبایل تمایل دارند از محتوای کوتاه و مختصر استفاده کنند و به دنبال اطلاعات فوری باشند، در حالی که کاربران دسکتاپ ممکن است زمان بیشتری را در وب سایت ها بگذرانند و محتوای بیشتری را مطالعه کنند. این تفاوت ها در نحوه ی مصرف محتوا، بر محتوای وب سایتی که برای رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل بهینه شده است، نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، وب سایتی که برای موبایل بهینه شده است، باید دارای عناوین و توضیحات کوتاه و جذاب، محتوای مختصر، تصاویر و ویدیوهای باکیفیت باشد

تفاوت مصرف محتوا در دسکتاپ و موبایل

تفاوت در تجربه کاربری نسخه موبایل و کامپیوتر

تجربه کاربری در تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل نقش مهمی دارد. یکی از موارد تجربه کاربری هم سرعت سایت می باشد، سرعت بارگذاری یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی وب سایت ها در گوگل است. وب سایت شما باید در هر دو دستگاه دسکتاپ و موبایل به سرعت بارگذاری شود تا کاربران مجبور به صبر کردن طولانی نشوند. اگر تفاوت سرعت لود نسخه دسکتاپ و موبایل شما زیاد باشد در نتایج نسخه موبایل و کامپیوتر سایت شما تاثیر میگذارد.

تفاوت تجربه کاربری در دسکتاپ و موبایل

تفاوت نتایج موبایل و کامپیوتر در گوگل از لحاظ کاربری

رفتار کاربران در هنگام جستجو در اینترنت، در دستگاه های دسکتاپ و موبایل به طور قابل توجهی متفاوت است. همین باعث تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل می شود. در این بخش به برخی از این تفاوت ها اشاره می کنیم:

  1. جستجوی سریع و مختصر: کاربران موبایل به طور کلی به دنبال اطلاعات فوری و کوتاه هستند. آنها تمایل دارند از عبارات جستجوی کوتاه و ساده استفاده کنند و به دنبال نتایجی باشند که به سرعت به سوالات آنها پاسخ دهند.
  2. جستجو در حال حرکت: کاربران موبایل از اینترنت همراه و در مکان های مختلف استفاده می کنند. آنها ممکن است در حال راه رفتن، در مترو یا در صف انتظار باشند و به دنبال اطلاعاتی باشند که به آنها کمک کند تا کار خود را سریعتر انجام دهند. برخی از دیگر تفاوت های رفتاری کاربران در جستجوی دسکتاپ و موبایل عبارتند از:
  3. کلیک بر روی نتایج: کاربران موبایل بیشتر بر روی نتایج ابتدایی لیست جستجو کلیک می کنند، در حالی که کاربران دسکتاپ ممکن است به پایین صفحه اسکرول کنند و نتایج بیشتری را مشاهده کنند.
  4. تعامل با وب سایت ها: کاربران موبایل ممکن است زمان کمتری را در وب سایت ها بگذرانند و به سرعت از آنها خارج شوند، در حالی که کاربران دسکتاپ ممکن است زمان بیشتری را در وب سایت ها بگذرانند و محتوای بیشتری را مطالعه کنند.
تفاوت تجربه کاربری در دسکتاپ و موبایل

تاثیر سئو محلی بر تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل گوگل

سئو محلی، یکی از مهم ترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهایی است که به دنبال جذب مشتریان محلی هستند. از آنجا که اکثر کاربران از طریق گوشی های هوشمند خود به اینترنت دسترسی پیدا می کنند، سئو محلی برای کسب و کارهایی که به دنبال جذب مشتریان محلی هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گوگل در نتایج جستجوی موبایل، توجه بیشتری به سیگنال های سئو محلی مانند موقعیت مکانی کاربر، فاصله کاربر تا کسب و کار و نظرات کاربران در مورد کسب و کار نشان می دهد.

اگرچه سئو محلی برای کاربران موبایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما در نتایج جستجوی دسکتاپ نیز می تواند تاثیرگذار باشد. برای مثال ممکن است سایتی با استفاده از موبایل رتبه بالایی داشته باشد اما در دسکتاپ رتبه پایین داشته باشد، چرا؟ چون موقعیت مکانی اش از IP ای که آن لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می کند دور است. این موارد خودشان نشان دهنده “تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل گوگل” می شود.

تاثیر سئو محلی در نتایج جست و جوی دسکتاپ و موبایل

تاثیر شخصی سازی گوگل بر تفاوت در نتایج گوگل در دسکتاپ و موبایل

گوگل از داده های مختلفی برای شخصی سازی نتایج جستجو برای هر کاربر استفاده می کند. ممکن است شخصی سازی موبایل و دسکتاپ متفاوت باشد و بر نتایج هر دو تاثیر بگذارد. این داده ها شامل موارد زیر هستند:

تاریخچه جستجو: گوگل سابقه جستجوهای قبلی شما را ذخیره می کند و از این اطلاعات برای نمایش نتایجی که به احتمال زیاد برای شما مرتبط تر هستند، استفاده می کند. این احتمال وجود دارد که سابقه جستجوی موبایل و دسکتاپ متفاوت باشد و بر نتایج نشان داده شده تاثیر بگذارد.

موقعیت مکانی: گوگل از موقعیت مکانی شما برای نمایش نتایجی که به مکان شما مرتبط هستند، استفاده می کند. ممکن است گوگل از موقعیت مکانی ارائه شده توسط موبایل استقاده کند و نتایج متفاوتی از کامپیوتر شما نشان دهد.

تنظیمات شخصی و تاثیر آن در نتایج جست و جوی دسکتاپ و موبایل

سخن پایانی

دلایل تفاوت نتایج دسکتاپ و موبایل در گوگل می تواند بیش از این دلایلی که ما گفتیم هم باشد. به هر حال هیچکس از همه رازهای گوگل خبر ندارد و خیلی چیزها هم هست که گوگل برایشان دلیل دارد و به ما هرگز درباره آن ها نمی گوید. ما سعی کردیم هرآنچه که در این رابطه می دانیم را به شما بگوییم و امیدواریم که شما هم از خواندن آن لذت برده باشید.

شاید دوست داشته باشید بدانید
نظرات شما عزیزان…

0 Comments

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *