.

بررسی تفاوت SEM و SEO از تمامی جهات!

تولید شده توسط سبحان بهرامی

من سبحانم و 4 سال از 25 سالی که زندگی کردمو با سئو یاد گرفتم و کار کردم. رشتم تو دانشگاه روانشناسی بود و با وجود اینکه هیچ ربطی به کارم نداشت، اما یه پیوند جالبی سعی کردم بین این دو تا برقرار کنم. عاشق نوشتنم، عاشق کارای فنی، عاشق یاد گرفتن و یاد دادن و البته که همزمان یکم خارج از بحث بریم، عاشق موسیقیم هستم. نوشتن درباره سئو سایت و طراحی سایت باعث میشه خودمم به این بهونه چیزای بیشتری یاد بگیرم و این یاد گیریست که از هرچیزی برام مهمتره.

با گسترش اینترنت و دسترسی عمومی به آن، بازاریابی و تکنیک‌های افزایش فروش دچار تغییرات زیادی شده. کسب و کار‌ ها برای افزایش درآمد خود وارد فضای اینترنت شده ‌اند تا جایی که امروزه، داشتن سایت برای هر کسب و کاری تبدیل به امری عادی اما حیاتی شده است. در چنین فضایی افزایش بازدید از سایت شما در اینترنت به معنای بالا رفتن فروش شماست. بازاریابی موتور های جستجو (SEM) روشی است که انجام آن روی سایت باعث بالا رفتن بازدید و به دنبال آن درآمد کسب و کار را افزایش می ‌دهد. در اینجا قرار است درباره این روش و تفاوت SEM و SEO بپردازیم.

طراحی سایت با 200 هزار تومان!

تفاوت SEM و SEO

بگذارید حرف اول را آخر بزنیم، تفاوت SEM و SEO در این است که SEM به معنای بازاریابی موتور جست و جو است و SEO به معنای بهینه سازی برای موتور جست و جو می باشد. در واقع SEO یکی از روش های SEM است و خود SEM شامل چند روش دیگر هم می شود که البته SEO عمده ترین روش محسوب می شود. در کل، SEO بخشی از SEM است و مانند منطق عموم و خصوص مطلق، هر SEO ای SEM است اما هر SEM ای SEO نیست.

حالا برای اینکه این دو مفهوم را بهتر درک کنیم، بهتر است این دو مفهوم را جداگانه تعریف کنیم.

SEO یا بهینه سازی برای موتور جست و جو چیست؟

سئو و در اینجا به طور خاص سئو سایت یکی از اصلی ترین روش های دیجیتال مارکتینگ و عمده ترین روش Search Engine Marketing است. سئو سایت به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که روی یک سایت انجام می شود تا آن سایت در کلمات کلیدی اصلی خود رتبه های بالای موتور جست و جو (خصوصا گوگل) را دریافت کند.

seo چیست

بازاریابی موتور جستجو (SEM) به چه معناست؟

بازاریابی موتور جستجو (SEM) به روش ها و عملیات هایی گفته می شود که برای ارتقای وب ‌سایت به منظور عملکرد بهتر در موتور جست و جو و فروش بیشتر از طریق آن انجام می شود. SEM به تمامی روش های بازاریابی از طریق موتور جست و جو اطلاق می شود که عموما شامل سئو، سئوی محلی و تبلیغات پولی می شود. استفاده از تبلیغات پولی (PPC) به همراه سئو، یکی از روش های SEM است که در آن از سرویس هایی مانند گوگل ادز و تمامی تبلیغات کلیکی بر پایه موتور جست و جو استفاده می شود تا وب سایت، نتایج بهتری در موتور جستجو کسب کند. در این روش وب ‌سایت شما در نتایج پولی رتبه‌بندی می‌شود.

SEM چیست

تفاوت ‌های SEO و SEM چیست؟

SEO و SEM هر دو استراتژی هایی هستند که به دیده شدن وب ‌سایت شما در نتایج جستجو کمک می کنند، در واقع SEO یکی از روش های SEM است و این دو شاید از نظر کارکرد تفاوتی باهم نداشته باشند اما از نظر مفهوم با یکدیگر متفاوت هستند. چرا که SEM به مجموعه روش های بازاریابی موتور جست و جو می گویند، ولی SEO، یکی از روش های بازاریابی موتور جست و جو یا SEM است. با این حال در اینجا به مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها می پردازیم.

SEO

یک استراتژی طبیعی و بلندمدت است که بر بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو مانند گوگل تمرکز دارد. هنگام نمایش سایت هایی که سئو شده و نتایج بالایی در موتور جستجو کسب کرده اند، در سایت های طبیعی نمایش داده می شوند.

SEM

بازاریابی موتور جستجو (SEM) روش هایی برای هدایت بازدیدکننده به وب ‌سایت شما از طریق موتورهای جستجو است که سئو را نیز شامل می شود. بازدیدکنندگان می‌توانند از نتایج ارگانیک یا پولی، یا هر دو، به سایت شما برسند. SEM، مجموعه روش های موجود از جمله سئو، سئوی محلی و استفاده از تبلیغات کلیکی بر پایه موتور جستجو است، در حالی که SEO یکی از این روش ها برای بالا بردن بازدید از سایت شما در موتور جستجو می باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که SEO روشی بلند مدت و ارگانیک برای کسب جایگاه دائمی در نتایج جستجو است. SEM روشی سریع و ترکیبی برای افزایش بازدید از سایت با استفاده از تبلیغات کلیکی، سئو سایت و روش های دیگر است. گفتنی است که SEM می تواند به تنهایی هر کدام از روش های گفته شده را در بر بگیرد.

تفاوت SEM و SEO

روش های بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) کدام اند؟

  • بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO): این فرآیند شامل اقداماتی برای بهبود رتبه‌بندی وب ‌سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو مانند گوگل است. این کار با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، ساختار مناسب وب ‌سایت، تولید محتوای باکیفیت و دریافت بک لینک‌ های معتبر انجام می‌ شود.
  • تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو (PPC): این استراتژی شامل پرداخت به ازای کلیک (PPC) برای نمایش تبلیغات وب ‌سایت شما در بالای نتایج جستجو یا در ستون کناری صفحات نتایج جستجو است.

حالا ما که می دانیم سئو سایت چیست و درباره آن وقتی می خواستیم تفاوت SEM و SEO را بگوییم صحبت کردیم. ولی منظور از تبلیغات کلیکی این وسط چیست؟

تبلیغات کلیکی (PPC) در موتورهای جستجو چیست؟

تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو (PPC) که به پرداخت به ازای هر کلیک (Pay Per Click) نیز معروف است، نوعی تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ‌کنندگان به موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو پول می‌دهند تا تبلیغات آنها در صفحات نتایج جستجو (SERP) نمایش داده شود. برای مثال گوگل ادز رایج ترین نوع PPC است. شاید بتوان Google Ads را معروفترین و کاربردی ترین روش این نوع از تبلیغات دانست.

حالا چرا جزو روش های SEM است؟ چون که در بستر موتور جست و جو انجام می شود و احتمالا شما هم تا به حال با گوگل ادز مواجه شده اید. زمانی که یک عبارت را در گوگل سرچ می کنید یک سری از نتایج بالایشان یک نوشته Sponsored است که همان نتایج گوگل ادز هستند.

PPC چیست

مزایای استفاده از SEM و SEO چیست؟

درباره تفاوت SEO و SEM صحبت کردیم و دیدیم که این دو از نظر معنی و مفهوم باهم متفاوت هستند اما هیچکدام از آن ها مسیر مخالف دیگری را نمی رود که هیچ، بلکه یکی از آن ها زیر مجموعه دیگری هم هست. حالا می خواهیم ببینیم که استفاده این دو در کنار یکدیگر می تواند چه مزایایی را برای ما به همراه داشته باشد.

1- افزایش ترافیک وب‌سایت

SEM و SEO به شما کمک می‌کنند تا ترافیک بیشتری را به وب‌سایت خود جذب کنید. از طریق سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان افزایش می‌یابد و کاربران بیشتری وب‌سایت شما را مشاهده می‌کنند. همچنین، با استفاده از تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) که یکی از روش های SEM است، می‌توانید مستقیماً در نتایج جستجو تبلیغ کنید و کاربران را به وب‌سایت خود هدایت نمایید.

2- جذب مخاطبان هدفمند

SEM و SEO به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان هدفمندتری را جذب کنید. با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی، سئو و هدفگذاری تبلیغات PPC می‌توانید وب ‌سایت خود را به کاربرانی که به دنبال محصولات یا خدماتی هستند که شما ارائه می‌دهید، نشان دهید. این امر منجر به افزایش نرخ تبدیل (conversion rate)  و فروش می ‌شود.

3- افزایش آگاهی از برند

این روش ها به افزایش آگاهی از برند شما کمک می‌کنند. با دیده شدن بیشتر در نتایج جستجو، کاربران بیشتری با برند شما آشنا می‌ شوند و شاید حتی همان موقع هم به سراغ شما نیایند اما حداقل تصویری از شما در ذهنشان شکل می گیرد و در مواجهه بعدی شما را می شناسند و احتمال بیشتری دارد که به سمت شما بیایند.

4- بهبود اعتبار برند

داشتن رتبه بالا در نتایج جستجو می‌تواند به بهبود اعتبار برند شما کمک کند. کاربران اغلب وب‌ سایت‌ هایی را که در رتبه‌های بالا قرار دارند، معتبرتر می ‌دانند. البته که با سئو شما فقط اعتبارتان پیش کاربر بالا نمی رود و برای گوگل هم معتبرتر می شوید.

5- بازگشت سرمایه بالا

SEO که به خودی خود یک روش رایگان است، از آن طرف SEM هم واقعا هزینه چندان بالایی ندارد و می‌تواند بازگشت سرمایه  بالایی داشته باشد. با جذب ترافیک بیشتر و هدفمندتر، می‌توانید فروش خود را افزایش داده و هزینه‌های صرف شده برای SEM را جبران کنید و اگر هم شرکتی را برای سئو سایت انتخاب کردید هم چندین برابر هزینه ای که به آن ها پرداخت کرده اید را فقط شاید در یک روز دریافت کنید.

بازاریابی موتور جست و جوی تابان شهر

سخن پایانی

در اینجا به “تفاوت SEM و SEO” پرداختیم و راستش را هم بخواهید بیشتر به این خاطر این کار را انجام دادیم که ابهامات در رابطه با این موضوع را از بین ببریم. گاهی وقت ها ما موضوعات را به اشتباه یکی می دانیم یا به اشتباه بین آن ها تفاوت قائل می شویم در حالی که همیشه با مطالعه دقیق می توانیم به تفاوت مفاهیم با یکدیگر پی ببریم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که ابهامات برطرف شده باشد.

شاید دوست داشته باشید بدانید
نظرات شما عزیزان…

0 Comments

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *