.

هرچقدر هم که شما محتوای خوب در صفحه خودتان قرار دهید، هرچقدر که نکات سئویی رعایت بکنید و هر سرویسی هم ارائه بدهید، تا مخاطب وارد صفحه شما نشود، هیچ اتفاقی قرار نیست رخ بدهد و سودی نصیب شما نمی شود. به همین خاطر ام هستش که شما باید تکنیک های افزایش CTR را بلد باشید. حال این CTR اصلا چیست؟ درباره این موضوع حتما صحبت خواهیم کرد. قبل از اینکه درباره CTR صحبت کنیم اول از همه باید به شما بگوییم که نمایش شما روی صفحه SERP گوگل بسیار مهم است. می شود گفت که این موضوع به اندازه رتبه شما در صفحه SERP اهمیت دارد و اگر لینک شما در صفحه SERP خیلی جالب توجه نباشد، زحمت رسیدن شما به رتبه های بالا به هدر می رود. چه باید کرد؟ خواهیم گفت.

به خدمات سئو سایت نیاز داری ؟

تکنیک های افزایش CTR

تکنیک های افزایش CTR

قبل از اینکه بخواهیم وارد تکنیک های افزایش CTR شویم، باید اول از همه بدانیم که CTR چیست. در مقالات قبلی درباره اینکه CTR چیست صحبت کرده ایم و اشاراتی به بهانه های مختلف به آن داشتیم. اما در هر صورت CTR مخفف شده Click Trough Rate می باشد که اگر بخواهیم آن را به فارسی برگردانیم می شود آن را “کلیک به ازای رتبه” معنی کرد که هرچند شاید معنی لغوی آن نباشد، اما کارکرد آن را به خوبی توضیح می دهد. در واقع CTR به نسبت کلیکی که روی لینک شما در صفحه SERP می شود با رتبه شما در این صفحه اشاره دارد. این مورد در واقع نشان می دهد که بالا بودن رتبه شما در صفحه نتایج کافی نیست، بلکه صفحه شما باید با اطلاعات خوبی در صفحه نتایج ایندکس بشود که کاربر را جذب بکند که وارد صفحه شما بشود.

“روش های افزایش CTR” در واقع بیشترین کمک را به سئو on-page می کنند. بیشتر کار هایی که شما برای CTR خودتان انجام می دهید در مسیر سئو on-page قرار می گیرند و این کار ها همه داخل سایت خود شما انجام می دهند. البته این موضوع هم می دانید که خودش به خودی خود در رتبه شما نیز تاثیر گذار است. دقت کنید که بالا رفتن رتبه شما بیشترش در گرو ورود مخاطب به سایت شما می باشد و اینکه آن ها باید در سایت شما سشن ایجاد کنند تا ورود آن ها موثر باشد. در نتیجه یکی از مهمترین مواردی که باید نکات آن را رعایت کنید سئو on-page است. حال قرار است به یکی از همین موارد سئو آن پیج بپردازیم و ببینیم که تکنیک های افزایش CTR دقیقا چه تاثیری بر سئو سایت ما دارد.

چرا CTR انقدر در سئو سایت اهمیت دارد؟

قبل از اینکه تکنیک های افزایش CTR را متوجه شوید، باید اهمیت آن را درک کنید. CTR اورگانیک به درصد مخاطبانی که روی صفحه شما در موتور جست و جو کلیک می کنند بستگی دارد. درست است که این موضوع به رتبه شما بستگی دارد(هرچه افراد بیشتری شما را در صفحه ببینند، احتمال بیشری وجود دارد که روی URL شما کلیک کنند) و البته این موضوع به یکسری فاکتور های دیگر هم بستگی دارد. پس تمرکز بر روی CTR، نتیجه اش بالا رفتن رتبه شما در صفحه SERP می شود. زمانی که URL شما به طور مداوم بر رویش کلیک شود، الگوریتم های گوگل تصور می کنند که صفحه شما با ارزش و مناسب است. در نتیجه شما رتبه بهتری دریافت می کند.

9 تا از تکنیک های افزایش CTR

حال که اهمیت CTR را می دانید، وقتش رسیده است که موارد افزایش CTR را هم یاد بگیرید و تکنیک های افزایش CTR را در سایت خود به اجرا دربیاورید. این تکنیک ها چه مواردی هستند؟ با ما در ادامه همراه باشید؟

1-از کلمات کلیدی Long-Tail استفاده کنید

یکی از بهترین تکنیک های افزایش CTR استفاده از کلمات کلیدی لانگ تیل است، خصوصا اگر از این کلمه ها در تگ “عنوان” و “هدینگ” استفاده شود. کلمات کلیدی لانگ تیل به خوبی موضوع صفحه شما را توضیح می دهند  در نتیجه به خوبی با محتوای شما همسان هستند. اگر کلما کلیدی لانگ تیل شما با چیزی که مخاطب سرچ می کند همخوانی داشته باشد، احتمال اینکه مخاطب روی لینک شما کلیک کند بسیار بالاست به این خاطر که مخاطب مطمئن می شود صفحه شما، نیازش را پاسخگو خواهد بود. حال این لانگ تیل ها را چگونه پیدا کنیم؟ شما می توانید از ابزار های Keyword Research مانند Moz، Google Ads و Kwfinder استفاده کنید.

2-توضیحات متای تاثیر گذار بنویسید

یکی دیگر از تکنیک های افزایش CTR این است که توضیحات متای شما کاملا با آنچه که کاربر به دنبالش است مطابقت داشته باشد. می دانید که توضیحات متا همان توصیفات کوچکی هستش که زیر عنوان سئو شما در نتایج جست و جو می آید. خود شما اگر یک کلمه را سرچ کنید، به علاوه خواندن عنوان، مسلما نگاهی هم به توضیحات زیر عنوان می اندازید که ببینید آیا صفحه مورد نظر پاسخ سوال شما را دارد یا خیر و در نتیجه یا روی لینک کلیک می کنید یا سراغ نتیجه دیگری می روید. پس سعی کنید توضیحات متای شما پاسخ سوالات را بدهد، مرتبط و مختص به موضوع سرچ شده باشد و از زبان نوشتاری خوبی هم بهره گرفته باشد.

3-از داده های ساختار یافته استفاده کنید

داده های ساختار یافته به عنوان یکی از تکنیک های افزایش CTR ، راه عالی ای برای صحبت کردن با موتور جست و جو می باشد که به او بگویید که چیزی که کاربر به دنبالش است در صفحه شماست. برای ساختن این داده های ساختار یافته که به ساختن یک Snippet (مجموع اطلاعات از صفحه شما که در صفحه سرچ نمایش داده می شود) خوب و پر محتوا منجر می شود، می توانید از Schema.org استفاده کنید. این ابزار محتوای شما را به کد تبدیل می کند که موتور جست و جو بتواند به خوبی آن را پردازش کند. این نوع از نتایج جست و جو مخاطبان بیشتری را به خود جذب می کنند چرا که معمولا در بالای صفحه جست و جو قرار می گیرند، از URL های خالی بهترند و اطلاعات بیشتری هم از محتوا به کاربر می دهند.

4-استفاده از تصاویر برای افزایش CTR

اینکه اگر از تصاویر در صفحات خودتان استفاده کنید صفحه شما جذاب تر می شود واضح است اما می دانستید که استفاده از تصاویر یکی از تکنیک های افزایش CTR هم به شمار می رود؟ تصاویر در محتوای شما انگیجمنت مخاطب را با صفحه شما افزایش می دهند و اگر تصاویر مرتبط با موضوع مورد نظر مخاطب استفاده کنید، این شانس را دارید که لینک شما در بالای صفحه نتایج قرار بگیرد.

استفاده از تصاویر برای افزایش CTR

5- URL بهینه، یکی از تکنیک های افزایش CTR

URL شما نیز همراه با عنوان و توضیحات متا در صفحه جست و جو نمایش داده می شود، پس داشتن یک URL بهینه که به خوبی مرتبط با صفحه شماست می تواند یکی از تکنیک های افزایش CTR به صورت اورگانیک باشد. سعی کنید که کلمه کلیدیتان در URL صفحه قرار بگیرد که هم به موتور جست و جو ثابت کنید که صفحه شما در رابطه با موضوع مورد نظر کاربر است، هم اینکه کاربر مطمئن می شود که مسیر را درست آمده است. یکی دیگر از کار هایی که می توانید برای URL انجام بدهید این است که سعی کنید URL شما کوتاه باشد. این تنظیمات URL را می توانید در تنظیمات Permalink وردپرس نیز انجام بدهید.

6-عنوان سئو ساده و جذاب بنویسید

شاید این مورد را باید اول از همه برای تکنیک های افزایش CTR می نوشتیم اما به یاد داشته باشید که این لیست اصلا ترتیب ندارد. درست است که کاربر در عنوان سئو به دنبال لانگ تیل سرچ شده خودش است، اما این موضوع نباید باعث شود که شما فاکتور جذابیت و سادگی را فراموش کنید. مخاطب زمانی که کلمه ای را سرچ می کند به دنبال مرتبط ترین نتیجه می گردد و ممکن است که نتایج مرتبط زیادی هم در رابطه با موضوع سرچ شده پیدا کند. پس اول از همه سعی کنید عنوانتان مرتبط باشد، دوم اینکه تلاش کنید ساده باشد و سوم اینکه سعی کنید عنوانتان جذاب باشد.(مثلا در آن از اعداد یا کلمات اعجاب انگیز استفاده کنید)

دو نکته را هم در رابطه با عنوان در نظر بگیرید که سعی کنید نام برندتان را از جلوی عنوان سئو حذف کنید و همچنین حواستان باشد که موضوع اصلی تا جایی که می شود اول عنوان باشد که اگر عنوانتان کامل در نتایج نمایش داده نشد، حداقل کاربر بداند که صفحه شما درباره آن چیزیست که به دنبال آن است.

7-برای افزایش CTR محتوایتان را محلی سازی کنید

گوگل تشخیص می دهد که کاربر شما دقیقا از کدام منطقه کلمه ای را سرچ کرده است. تصور کنید که کاربر شما در تهران باشد و عبارت “سئو سایت” را جست و جو کند. اگر شرکت شما که خدمات سئو ارائه می دهد در تهران واقع شده باشد، احتمال اینکه در نتایج کاربر به دلیل Local Seo نمایش داده شوید بالا می رود. حال اگر شما در عنوان سئو یا توضیحات متای خود، “سئو سایت در تهران” را نیز داشته باشید، کاربری که در تهران است بلافاصله به سراغ صفحه شما می آید به این خاطر که اگر قرار باشد که این مخاطب تبدیل به مشتری شود، برایش راحت تر است که شرکتی که به او خدمات رسانی می کند در تهران باشد.

8-از فرمت های لیست برای افزایش CTR استفاده کنید

مردم عاشق لیست ها هستند و این لیست ها یکی از تکنیک های افزایش CTR شما نیز به شمار می روند. مردم لیست ها را دوست دارند چون طبقه بندی شده، مرتب و خلاصه هستند و کاربر را به سرعت به پاسخ سوالش می رسانند. برای اینکه محتوای شما به صورت لیستی مانند تصویری که در پایین قرار خواهیم داد نمایش داده شود، مطمئن شوید که تیتر های ها یا هدینگ های شما شماره داشته باشند. این موضوع هم محتوای شما را جذاب می کند و هم لیست شما در صفحه SERP نمایش داده می شود.

از فرمت های لیست برای افزایش CTR استفاده کنید

9-سرعت سایت را بهینه سازی کنید تا CTR بیشتر شود

در مقالات قبلی بار ها به اهمیت سرعت برای سئو سایت اشاره کردیم و به شما گفتیم که در افزایش رتبه شما چه تاثیر به سزایی دارند. حال این بهینه سازی سرعت یکی از تکنیک های افزایش CTR نیز به شمار می رود. چرا که زمانی که کاربر روی لینک شما کلیک کند و صفحه طول بکشد که بارگذاری شود، کاربر صفحه شما را می بندد و به سراغ صفحه دیگری می رود. این موضوع با کلیک نکردن کاربر بر روی صفحه شما هیچ فرقی نمی کند و انگار که نه خانی آمده و نه خانی رفته و تمام زحمات شما هم به باد می رود. پس با استفاده از مواردی که در مقالات قبلی برای افزایش سرعت سایت گفتیم، تلاش کنید که سرعت صفحه تان را بهینه کنید تا نرخ پرش شما افزایش پیدا نکند که نرخ پرش، دشمن اصلی CTR شما می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به مهمترین تکنیک های افزایش CTR بپردازیم. تکنیک های دیگری هم در این رابطه وجود دارند که در مقالات بعدی اشاراتی به آن ها خواهیم کرد اما همین چند مورد، گلچین شده تمامی این موارد هستند. باقی موارد ممکن است در عین اثر مثبت بر روی CTR، اثرات منفی در بخش های دیگر بگذارد و گاهی بعضی از صفحات اصلا نباید از آن نکات استفاده کنند برای اینکه برای محتوایشان چندان مناسب و به جا نیست. ممنون که در این مقاله هم با ما همراه بودید و سعی کنید این نکات را حتما در صفحات خودتان لحاظ کنید که هم یک سئو on-page خوب داشته باشید و هم روز به روز CTR شما افزایش پیدا کند و جست و جو گر را اول به مخاطب، سپس به مشتری ثابت تبدیل کنید.