.

آشنایی با تکنیک intrinsic در طراحی سایت

تهیه شده توسط محمدرضا گلچین

تکنیک intrinsic در طراحی سایت

در طراحی کردن سایت اصطلاحات فراوانی وجود دارند که ممکن است با خیلی از آنها روزانه سر و کار داشته باشیم اما نام آن ها را ندانیم. یکی از این اصطلاحات تکنیک intrinsic در طراحی سایت است. ما در این مقاله به طور مفصل درباره ی این اصطلاح توضیح می دهیم و آن را بررسی می کنیم.

برای کسب اطلاعات در خصوص خدمات طراحی سایت ما روی این دکمه کلیک کنید

 

طراحی سایت به طور مداوم در حال تغییر و تحول است و روزانه تکنولوژی های بیشتری به آن اضافه می شود و همچنین با آپدیت زبان های برنامه نویسی دست خوش تغییر می شوند. برخی از اصطلاحات برای برنامه نویسی سایت هستند که از قبل نبودند و توسط شخص و یا اشخاصی اختراع شده اند. برای مثال توجه به طراحی سایت ریسپانسیو حدودا از 8 سال پیش شروع شد و متدها و کدهایی که برای ریسپانسیو بودن استفاده می شد نیز از همان زمان شکل گرفتند. اما برخی از اصطلاحات هستند که ما روزانه در زمان کدنویسی سایت از آنها استفاده می کنیم ولی نامشان را نمی دانیم. تکنیک intrinsic در طراحی سایت نیز در همین دسته قرار می گیرد. یا طراحی سایت ذاتی همواره همراه ما بوده است اما در سال 2018 خانم جین که یکی از طراحان شرکت موزیلا بود این تکنیک فوق العاده را معرفی کرد.

تکنیک intrinsic در طراحی سایت چیست؟

تکنیک intrinsic در طراحی سایت و یا طراحی سایت ذاتی چگونگی طرح بندی در وب و تغییر دادن آن به ریسپانسیو است که از ماژول های CSS grid و flexbox استفاده می شود. در واقع با معرفی این ماژول ها در css بود که تکنیک intrinsic در طراحی سایت شکل گرفت. این تکنیک اجازه می دهد تا از لایه بندی های داخلی اطلاع پیدا کرده و هچنین با استفاده ابزارهای قدرتمندی همان طور که گفتیم مانند CSS grid استفاده کرد و محدود به روش های سنتی برای ساخت سایت نباشد. برای مثال سال های اخیر برای چیدمان سایت از جدول استفاده می شد که امروزه خیلی رواج ندارد و ماژول های css جای آن را گرفته اند. در بوت استرپ نسخه ی 4 هم که در ابتدا از float استفاده می کرد ساختار نسبتا قابل قبولی را ارائه می داد ولی با آمدن نسخه 5 بوت استرپ و تکنیک flex طرحی جدید برای چیدمان صفحه ارائه شد. و کم کم از نسخه ی 4 به بعد بود که تکنیک intrinsic در طراحی سایت رواج پیدا کرد و برنامه نویسان زیادی به آن روی آوردند. استفاده از تکنیک intrinsic در طراحی سایت به صورت گسترده و درست یک تحولی عظیم را در طراحی کردن سایت به وجود می آورد و حاصل آن داشتن کدهایی خوانا و کارآمد است.
تکنیک intrinsic در طراحی سایت

تفاوت intrinsic و ریسپانسیو

کدهایی که در ریسپانسیو به ما کمک می کنند Media Queries ها هستند که با مشخص کردن اندازه های متفاوت برای اسکرین ها، سایتی ریسپانسیو خواهیم داشت.
اما با تکنیک intrinsic در طراحی سایت و همان طور که گفتیم به کمک ماژول های css ایی Grid وFlex نیازی به نوشتن مدیا کویری ها نیست و مجبور نیستیم چندین کد برای سایز و اندازه های مختلف بنویسیم. فقط یک دستور مشخص است که نحوه چیدمان و نمایش را در صفحات و دستگاه ها با اندازه های گوناگون مشخص می کند.
در ریسپانسیو فقط ستون ها شناور هستند و عرض ردیف ها تغییر می کنند اما ردیف ها شناور نیستند و همراه با محتوا جای آنها ثابت است. اما در این تکنیک ردیف ها و محتوای آن ها هم شناور هستند و به راحتی ما می توانیم آن ها را مدیریت کنیم.

استفاده از تکنیک intrinsic در طراحی سایت به صورت گسترده و درست یک تحولی عظیم را در طراحی کردن سایت به وجود می آورد و حاصل آن داشتن کدهایی خوانا و کارآمد است.

مزیت استفاده از تکنیک instrinsic

طراحی سایت ذاتی باعث می شود که انعطاف پذیری طراحی بالا برود و همچنین طراحان تعامل بیشتری با محتوا داشته و با دست باز کار طراحی را انجام می دهند. از نظر امنیتی نیز سایت بهتر عمل می کند و احتمال هک را کاهش می دهد. با این تکنیک، چیدمان ها و طرح بندی بر اساس اندازه های ذاتی قرار می گیرند و نیازی به قرار دادن ستون ها در جای دقیق نیست. همین ویژگی شناور بودن ردیف و محتواها یک مزیت بزرگ تکنیک intrinsic در طراحی سایت است. با این تکنیک نیازی به نوشتن کدهای طولانی و پیچیده ی مدیا کویری ها ندارید و نگران ریسپانسیو نبودن در ابعاد خاصی هم نیستید.
این تکنیک باعث می شود عناصر داخلی صفحه هم با هم تعامل بیشتری داشته باشند و طرح بندی مناسبی را نیز داشته باشند. همچنین قابلیت سایز دهی به تصاویر به صورت عمودی و یا افقی که هیچ قسمتی از آن بهم نریزد نیز یک قابلیت شگرفی است.

کلام آخر

طراحی سایت ذاتی می تواند توانایی و قدرت طراحی سایت را بالا ببرد و با اینکه از قبل بوده اما توجه بیشتر به آن و دقت در هنگام بکارگیری می تواند نتیجه ای عالی را به همراه داشته باشد.

برای کسب اطلاعات در خصوص خدمات طراحی سایت ما روی این دکمه کلیک کنید

شاید دوست داشته باشید بدانید

نظرات شما (0 comments)

0 Comments

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *