ساخت سایت

راهنمای مرحله به مرحله ساخت سایت

رشد کسب کار های اینترنتی روند چشمگیری در سال های اخیر داشته است. اکثر کسب کار ها برای دسترسی شبانه روزی کاربر به خدمات مربوطه نیاز به ساخت سایت دارند. ساخت سایت یکسری اصول و تکنیک های مخصوص به خود دارد شرکت تابان شهر با رعایت این اصول و تحلیل رقبای شما اقدام به ساخت سایت مناسب برای کسب و کار شما می کند. بعد از طراحی سایت توسط تابان شهر می توانید از سایت خود به عنوان راهی برای کسب در آمد بیشتر استفاده کنید.

مرحله ی اول ساخت سایت:

انتخاب-دامین

هر نوع سبک کاری چه اینترنتی چه غیره نیازمند یک نام و نشانی است تا با آن نام به مخاطب یا مشتری شناسانده شود. پس ابتدایی ترین کار در زمینه ی ساخت سایت هم این است که برای سایت خود یک اسم انتخاب کنید.

در دنیای اینترنتی به اسم سایت دامین (Domain) یا دامنه گفته می شود. به عنوان مثال نام یا دامنه ی سایت ما tabaneshahr.com است. نکته ی جالب توجه در این زمینه این است که دامنه ها انواع مختلفی دارند.

بر حسب پسوندی که هر دامنه دارد، دامنه ها از یکدیگر جدا می شوند. دامنه ها را بر اساس تعداد حروفشان به گروه های مختلفی تقسیم بندی می کنند.

دامنه های 3 حرفی:

از جمله  دامنه های معروف سه حرفی می توان به .net ، .org ،.com ،.biz  اشاره کرد.

com. یکی از محبوب ترین دامین ها است.مخفف commercial که به معنای تجاری است.

البته امروزه به جز سایت های تجاری برای تمامیه سایت ها نیز از com  استفاده می کنند.

net. مخفف network  به معنای شبکه است. وعموما برای سایت های که خدمات اینترنتی در اختیار کاربر می گذارند استفاده می شود.

org. مخفف organization  است.غالبا برای سازمان هایی که غیر تجاری هستند استفاده می شود.

biz. مخفف business  است. و مختص به سایت های تجاری و شغلی خصوصا تجارت الکترونیک است.

این دامنه جزو دامنه های سه حرفی جدید است .

دامنه ی سه حرفی مخصوص یا سلطنتی:

مثل gov. که مخفف government به معنای دولت است.

edu. هم که مخفف education  به معنای آموزش است در این دسته قرار می گیرد.

دامنه های دو حرفی:

دامنه های دوحرفی مختص هر کشور می باشند.به عنوان مثال دامنه ی ir  که به عنوان دامنه ی بین المللی ایران در تمام دنیا شناخته شده است. یکسری از دامنه ها تحت عنوان دامنه ی ir  هستند که برای داشتن هر کدام از آن ها نیازمند دریافت مجوز رسمی برای فعالیت در همان زمینه می باشد.

برای خرید این دامنه ها باید به سایت ایرنیک مراجعه کنید. مثل co.ir که برای ثبت شرکت است. یا gov.ir برای سازمان های اداری مثل قوه ی مجریه یا قویه مقننه است.

قابل ذکر است تمامیه دامنه ها به صورت پولی هستند و برای خرید آن ها می توانید عبارت ثبت دامنه را سرچ کرده و از سایت های مربوطه دامین خریداری کنید.

انتخاب دامین

نکات قابل توجه در هنگام ثبت دامین برای ساخت سایت :

1.ترجیحا نام سایت خود همان نام برندی که دارید بگذارید.چون نام برند شماست که در ذهن مردم می ماند.

2.سعی کنید نامی که برای سایت و برند خود انتخاب می کنید تشابه اسمی با نام دیگر برند ها نداشته باشد.

3.جوری نام سایت را انتخاب کنید که به کار شما مربوط باشد.

4.از اعداد و یا خط تیره در انتخاب سایت استفاده نکنید.

5.دامنه ی خود را از مرکزی تهیه کنید که اجازه ی تغییر و جابه جایی را به شما بدهد.

6.هنگام خرید دامنه حتما تعهد های شرکت مقابل را مطالعه و از حقوق خود مطلع شوید.

7.بعد از اینکه یک دامنه را انتخاب کردید برای آگاهی از عملکرد و تاریخ دامنه از سایت wayback machine استفاده کنید.

در این سایت تعداد دفعاتی که از دامنه ی مورد نظر شما screenshot گرفته شده نمایش داده می شود.

8.برای اطلاع از دامنه های آزاد و expired شده می توانید از سایت expired domains استفاده کنید.

9.اعتبار دامنه ی خود را حتما تا یک ماه قبل از اتمام تاریخ آن تمدید کنید،چون در غیر این صورت فرد دیگری می تواند دامنه ی شما رزرو کند.

10.می توانید از سایت namesh هم استفاده کنید.

این وب سایت ایده های خوبی در زمینه ی انتخاب نام سایت به شما می دهد.

11.برای اینکه از صاحب قبلی دامین و در کل از اطلاعات دامین مطلع شوید نام سایت مورد نظرتان را در سایت whois سرچ کنید.

این سایت اطلاعات دقیقی از سایت و یا دامین به شما می دهد.

12.فراموش نکنید که رمز انتقال دامنه را از سایتی که از آن دامنه را خریداری کردید بگیرید.در این صورت به راحتی می توانید قفل دامنه خود را باز و آن را به کس دیگری انتقال دهید.

13.فراموش نکنید که برای ثبت دامنه ی ir حتما باید در ایرنیک ثبت نام کنید.حتی اگر بخواهید از سایتی غیر از این سایت خریداری کنید باید شناسه ی ایرنیک داشته باشید .بعد از ثبت نام در این سایت شناسه و گذر واژه برای شما ایمیل می شود .

بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود در ایرنیک شدید حتما در قسمت مشخصه های شناسه بروید و تمام رابط های مجاز را خودم ونمایندگان انتخاب کنید . تا از هر سایتی که خواستید دامنه ی ir خریداری کنید امکان دسترسی وجود داشته باشد.

مرحله ی دوم ساخت سایت:

انتخاب-هاست

بعد از انتخاب نام و خرید دامین حال شما یه دامنه دارید.اما زمانی که آن را سرچ می کنید دامنه ی شما یافت نمی شود. چون هنوز به سرور متصل نیست.حال نوبت به خرید و اتصال هاست به دامنه می باشد.

هاست چیست؟

مثل هر کسب و کاری که نیاز به یک انبار و یا مکانی برای نگه داری کالاها دارد سایت هم نیاز به جایی دارد که اطلاعات داخل آن ذخیره شود.به این فضای ذخیره سازی در اینترنت به اصطلاح هاست   (host) گفته می شود. در اصل هاست مثل یک کامپیوتر است که همیشه روشن است و در تمامیه ساعت های روز قابل دسترس می باشد.

انواع هاست:

هاست لینوکس

هاست ویندوز

لینوکس: از زبان های برنامه نویسی html ،  php ،  js  پشتیبانی می کند. این مدل هاست در مقایسه با ویندوز خیلی بهتر از php  پشتیبانی می کند.نزدیک به 90 % سایت های ایرانی از لینوکس استفاده می کنند. Cpanel  و direct admin که از جمله بهترین کنترل پنل های شناخته شده هستند کلا برای لینوکس طراحی شده اند.

ویندوز: این هاست علاوه بر php ,js,html از asp  پشتیباتی می کند.asp یک زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت منتشر شده است که خب چون تنها ویندوز از آن پشتیبانی می کند این امر یک مزیت محسوب می شود.

هاست هم مانند دامین باید خریداری شود.البته هاست های مجانی نیز وجود دارند. هاست های رایگان پیشنهاد نمی شوند.چرا که بعد از مدتی که از ساخت سایت شما گذشت ودرست زمانیکه به جایگاه دلخواه رسیدید هاست را از شما می گیرند. همچنین این نکته را بدانید که بهترین هاست برای ساخت سایت های داخل ایران هاست های ایرانی است.چراکه هرچقدر فاصله ی مکانی هاست با سایتی که می سازید بیشتر باشد سرعت شما کاهش بیشتری خواهد یافت.و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ریسپانس از هاست به ایران برگردد.

انواع مختلف هاست بر اساس نوع سرویس برای ساخت سایت  :

  1. هاست اشتراکی
  2. هاست اختصاصی
  3. هاست مجازی

هاست اشتراکی: قیمت این هاست به مراتب از هاست اختصاصی کمتر است.

یک خانه را تصور کنید که هر کدام از اتاق هایش را به افراد مختلفی اجاره  داده اند . هاست اشتراکی نیز درست به همین شکل است . این نوع هاست از امنیتی خوبی برخوردار است ولی خوب طبیعی است که برای ساخت سایت های معتبرتوصیه نمی شود.

هاست اختصاصی: این هاست به طور اختصاصی به شما تعلق می گیرد به طوری که اطلاعات هیچ  وب سایت دیگری بر روی هاست شما موجود نیست. این هاست بهترین و امن ترین سیستم را دارد. اما هزینه ی آن خیلی بیشتر از هاست های دیگر بوده.

هاست مجازی: این هاست از بخش بندی یک سرور به چند سرور به دست می آید. در مقایسه با هاست اشتراکی سرعت و امنیت بیشتری دارد و برای ساخت سایت هایی که پربازدید هستند پیشنهاد می شود.

انتخاب-هاست

ویژگی های یک هاست مناسب برای ساخت سایت :

  1. همیشه در دسترس باشد. و پشتیبانی شبانه روزی داشته باشد. در این صورت است که اگر در هر ساعتی از شبانه روز به مشکلی برخوردید از طریق شرکتی که هاست را از آن خریده اید این مشکل بر طرف می شود.
  2. سرعت بالایی داشته باشد. سرعت یکی از مهمترین ویژگی های یک هاست می باشد چراکه تمامی کاربر ها توقع بالایی در مورد سرعت دارند.
  3. به صورت منظم بکآپ گیری کند. اگر هاست از اطلاعات شما بکآپ نگیرد در اثر بروز هرگونه مشکلی این امکان وجود دارد که اطلاعات سایتتان به راحتی از دست برود.
  4. یک هاست مناسب برای سایت باید پهنای باند بالایی داشته باشد. در این صورت شما بدون نگرانی از پر شدن فضای هاست از اطلاعات بکآپ می گیرید.
  5. حتما قابلیت add on دامین داشته باشد. Add on domain  باعث می شود که شما بجز سایت اصلی  دامین های دیگری را به آن متصل کنید.پس نیازی نیست که دوباره برای یک سایت دیگر هاست بخرید.
  6. امکان خرید دوره ای داشته باشد. اگر این امکان را داشته باشد شما می توانید برای یک ماه آن هاست را خریداری کنید که تا از خوب بودن و امکانات آن اطمینان حاصل کنید.

نکته : برای اطلاع از مکان هاست خود میتوانید به سایت whois مراجعه کنید.

کنترل پنل چیست؟

کنترل پنل نرم افزاری است که بر روی هاست نصب می شود تا شما بتوانید به راحتی با هاست کار کنید. در حال حاضر 99% شرکت های ارائه دهنده ی هاست از کنترل پنل های آماده استفاده می کنند.کنترل پنل هایی همچونDirec t admin , cPanel ,plesk , Virtualmin  … .

یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین کنترل پنل ها cPanel  است. این کنترل پنل به طور کامل با وردپرس( پایین تر به توضیح وردپرس خواهیم پرداخت) سازگاری دارد. این کنترل پنل امکانات گسترده ای را در اختیار کاربر می گذارد. از آنجاییکه یک تیم قوی پشتیبان cPanel  هستند برای شما امتیاز مثبتی محسوب می شود. چون تا زمانی که از آن استفاده می کنید می توانید پشتیبانی خوبی داشته باشید.

متاسفانه IP  های ایران از طریق شرکت cPanel  تحریم شده است. خیلی از شرکت ها از نسخه های کرک شده آن استفاده می کنند.اما همین نسخه های کرک شده گاهی دیده شده که مشکلاتی را به وجود می آورند. مثلا از دست رفتن اطلاعات و یا دان تایم.

اما خیلی از شرکت های داخل ایران هستند که از نسخه ی اصلی cPanel  استفاده می کنند پس می توانید هاست خود را از آن ها خریداری کنید.

چگونه وارد cPanel  شویم؟

بعد از اینکه هاست مورد نظر خود را خریداری کردید شرکت ارائه دهنده ی هاست یک آدرس که باید آن را در مرور گر خود تایپ کنید تا وارد cPanel شوید را به شما می دهد. در هنگام دسترسی به سی پنل حواستان باشد که حتما از HTTPS برای اتصال امن استفاده کنید.بعد از این که وارد سی پنل شدید خودتان متوجه خواهید شد که دسترسی به قسمت های مختلف آن چقدر آسان است.قسمت های مختلفی در سی پنل وجود دارد که با ورود به آنها امکانات زیادی به راحتی برای شما به نمایش گذاشته می شود.

یکی دیگر از کنترل پنل هاییکه معروف است ولی به اندازه ی سی پنل کاربردی نیست دایرکت ادمین  (direct admin)می باشد. این کنترل پنل امنیت بسیار خوبی دارد. این پنل دارای قابلیت ضد crash می باشد که باعث افزایش پایداری در سیستم می شود. یکی از مزیت هایی که دایرکت ادمین نسبت به سی پنل دارد این است که پشتیبانی فنی به صورت نامحدود دارد. در صورتیکه در سی پنل برای تمامیه مشکلات باید پکیجی مربوط به پشتیبانی خریداری کنید.

بعد از خرید هاست و دامنه حال نوبت به تنظیم DNS  رسیده است.

DNS چیست ؟

برای فهم عمیق تر DNS  ابتدا باید با IP  آشنا شوید.  آی پی یا Internet  protocol به آدرس و یا کدی گفته می شود که به دستگاه های متصل به اینترنت اطلاق می شود. آی پی در واقع  یک کد شناسایی منحصر به فرد است . با این کد منحصر به فرد است که دستگاه های مختلف را می توان از یکدیگر شناسایی کرد .

حال به تعریف DNS  می پردازیم.Domain Name Systeam   یا سیستم نام دامنه است. DNS در واقع برقرار کننده ی ارتباط  بین هاست و دامنه ی ماست. دقیقا مثل یک دفترچه ی تلفن زمانی که اسم شخصی را می دانید اما شماره ی تلفن آن را ندارید به دفترچه رجوع می کنید.DNS هم دقیقا همینگونه است. اگر DNS نبود شما تنها قادر بودید وب سایت را با استفاده از IP آن مشاهده کنید. مانندhttp://104.34.2.14

چگونگی تنظیم DNS بر روی دامنه:

بعد از خرید هاست DNS  های مربوطه به شما داده می شود با رفتن در قسمت مدیریت DNS  در هاست می توانید آن ها را ذخیره کنید تا DNS های شما پس از صرف زمان کوتاهی ذخیره شوند.

برا ی تنظیم DNS  در دامنه های IR  هم می توانید به سایت ایرنیک مراجعه کنید.

حال برای اینکه بتوانید هاست و سرور خود را بررسی کنید، می توانید از سایت Host-tracker.com  استفاده کنید.با این وب سایت خیلی خوب شما می توانید از سرعت سرور خود وهمچنین سرعت بالا آمدن سایتتان با خبر شوید. شما با GTmetrix  هم می توانید این کار را بکنید. ولی GTmertix  برای تست سرعت فقط از یک سرور که در کانادا است استفاده می کند ولی Host-tracker از چندین سرور استفاده می کند که همین امر کاهش سرعت را از نظر بعد مسافتی کم می کند. همچنین هاست ترکر این امکان را به شما می دهد تا از قابل مشاهده نبودن سایتتان توسط کشور های مختلف آگاه شوید. در این صورت یا کشور های دیگر IP شما را مسدود کرده اند یا شما IP  آن ها را مسدود کرده اید.

بعد از ورود به هاست ترکر در قسمت بالای سایت می توانید URL سایت خود را وارد کنید. این نکته را فراموش نکنید که URL ساییان را بدون WWW  وارد کنید.

بعد از ثبت نام در آن سایت اطلاعاتی در اختیار شما قرار می گیرد.

اطلاعاتی همچون location که موقعیت سرور تست کننده را به شما نشان می دهد .

Result که نتیجه ی لود شدن یا نشدن سایت را اطلاع  می دهد.

Page size حجم صفحات و عکس ها و ویدئو ها و … سایت شما را نشان می دهد. پس هر چقدر این حجم بیشتر باشد سرعت سایت شما به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد.

Response time این ستون نشان دهنده ی زمان بالا آمدن سایت شما به طور کامل است.یعنی زمانی را که فردی بر روی سایت شما کلیک می کند تا زمانی که درخواست به سرور رفته و پاسخ آن بر می گردد را محاسبه می کند.

دقت داشته باشید که هاست و دامنه هر دو در seo  سایت شما تاثیر گذارند.

سئو به معنای بهینه سازی سایت شماست. پس سعی کنید که نامی را برای سایت خود انتخاب کنید که برای کاربر سرچ کردن آن راحت باشد . هاست هم در بهینه سازی سایت شما اثر دارد. اگر سایت شما دائما پایین باشد کاربران نمی توانند داخل آن شوند. پس در هنگام ساخت سایت به دامین و هاستی که انتخاب و خریداری می کنید دقت داشته باشید.

برای بررسی عملکرد آپ تایم ( زمان در دسترس بودن سایت ) هاست خود نیز می توانید از سایتی به نام uptime robot  استفاده کنید . در این سایت شما با وارد کردن ایمیل از دان شدن سایت مطلع شوید. نحوه ی کار این وب سایت به این صورت است که هر 5 دقیقه یکبار یک درخواست از طرف سایت شما به هاست می فرستد تا از ریسپانس و بالا بودن سایت شما مطمئن شود . این کار را از طریق 50 سرور در نقاط مختلف دنیا به صورت رایگان انجام می دهد.

مرحله ی سوم ساخت سایت:

طراحی-سایت

قدم بعدی در ساخت سایت انتخاب سیستم مدیریت محتوا است.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

(CMS(contact management system  سیستمی است که در پشت سایت شما قرار دارد و کار آن مدیریت کردن محتوای شماست.

به طور کلی یک سایت در دنیای اینترنت به سه صورت است.

استاتیک

داینامیک

فلش

ساخت سایت استاتیک :

وب سایت های استاتیک از جمله اولین سایت های طراحی شده هستند. در این مدل ساخت سایت امکان تغییر مداوم سایت وجود ندارد. یعنی به طور کلی به روزرسانی در این نوع سایت ها به نردت صورت می گیرد. تغییرات در سایت فقط از طریق فردی که ساخت سایت را انجام داده امکان پذیر است. این نوع سایت ها فقط  برای موسسه ها و شرکت هایی مناسب است که تنها قصدشان حضور در اینترنت است و قصدی برای تغییر در سایت و محتوا گذاری هفتگی ندارند. این روش ساخت سایت خیلی ارزان تر از داینامیک است . علت اینکه نمی توان تغییرات مداومی در این روش اعمال کرد این است که کنترل پنلی برای سایت های استاتیک وجود ندارد . ساخت سایت استاتیک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست چراکه اگر شما کوچکترین تغییری را بخواهید در سایت وارد کنید باید حتما از طراح سایت بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

ساخت سایت داینامیک :

در مقابل سایت های استاتیک سایت های پویا یا داینامیک را داریم . این سایت ها دارای کنترل پنل می باشند به همین دلیل هر کسی که به کنترل پنل آن دسترسی داشته باشد می تواند به راحتی سایت را به روز رسانی کند و تغییرات لازمه را اعمال نماید .هزینه ی ساخت سایت های داینامیک در ابتدا بیشتر از سایت های استاتیک است و به دلیل اینکه هزینه های جانبی و بعدی ندارد از نظر اقتصادی به صرفه هستند.

مزایا و معایب  ساخت سایت استاتیک :

هزینه ی اولیه ی ساخت سایت کم است ولی هزینه های ثانویه ی آن برای تغییر خیلی زیاد است .

حجم محتوای داخل سایت نسبت به سایت ها داینامیک خیلی کمتر است .

امکان دسترسی برای تغییر در سایت فقط از طریق طراح سایت امکان پذیر است.

این سایت ها امنیت بالا یی نسبت به سایت های داینامیک دارند.

اقدام برای هر گونه تغییر در آن ها بسیار وقت گیر است.

مزایا و معایب ساخت سایت داینامیک :

هر فردی که دانش طراحی کردن سایت را نیز به طور کامل نداشته باشد می تواند در سایت های داینامیک تغییر ایجاد کند. تمامیه تغییراتی که اعمال می شود نیازمند هزینه نیست. به صورت نامحدود می توان در سایت تولید محتوا کرد. 

یک سایت داینامیک از نظر سئو نیز قوی عمل می کند . چراکه با به روز رسانی مداوم سایت می توان تاثیر مثبتی در بهینه سازی سایت ایجاد کرد. در کد نویسی و طراحی این سایت ها باید دقت بسیاری شود چون ممکن است امنیت آن ها در خطر قرار بگیرد .

ساخت سایت فلش :

در سال های گذشته ساخت این نوع سایت ها طرفدار زیادی داشت . اما امروزه به طور کلی از این نوع طراحی استفاده نمی شود. این نوع سایت این امکان را به کاربر می دهد که تصویر را با صدا و افکت های محرک مشاهده کند. فقط  مرورگر کاربر باید به Flash player دسترسی داشته باشد چون در غیر این صورت نمی تواند فایل ها ی فلش را مشاهده کند. همین امر یکی از عوامل آزاردهنده ی ساخت سایت فلش است.

حال اگر قصد دارید ساخت سایت خود را به صورت داینامیک انجام دهید نیاز به سیستم مدیریت محتوا دارید . در کل CMS ها طراحی شده اند که اجازه ی دسترسی آسان به سایت برای گذاشتن محتوای جدید را می دهد. می توانید برای هر کس یک نقش تعریف کنید مثلا اگر برای فردی دسترسی نویسنده را فعال کردید فقط به بخش های مربوط به نوشته دسترسی خواهد داشت. تنها مدیر کل است که به تمامیه بخش های سایت می تواند دسترسی کامل داشته باشد.

سیستم مدیریت محتوا انواع مختلفی دارد.

سیستم مدیریت محتوا

انواع CMS برای ساخت سایت:

 

1.ECMS:

Enterprise Content  Management  System

سیستم مدیریت محتوا برای سازمان ها و تشکیلات اقتصادی است . مربوط  به محتویاتی مثل اسناد و جزئیات و بایگانی است.

2.WCMS:

Web CMS سیستم مدیریت محتوا تحت وب سایت است وبرای درج محتوا تصویری و ویدئویی و … در وب سایت است.

3.DMS:

Document Management System

سیستم مدیریت محتوای اسناد . این سیستم در واقع  یک نرم افزاری است که امکان پیگیری و ذخیره سازی اسناد را به صورت الکتریکی می دهد.

4.MCMS:

Mobile Content Management system

سیستم مدیریت محتوای موبایل . این سیستم برای مدیریت ذخیره سازی و تولید محتوا برای گوشی های همراه است.

در حوزه ی سیستم مدیریت محتوا  برای ما WCMS حائز اهمیت است. سیستم ها ی مدیریت محتوای تحت وب سایت انواع مختلفی دارند که بسته به نوع سایت شما و نوع کسب کارتان می توانید از آنها استفاده کنید.یکی از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس است. اما اجازه دهید وردپرس را در آخر توضیح دهیم.

 

مدل های مختلف cms برای ساخت سایت :

 

Joomla :

خیلی از شرکت های بزرگ از جوملا به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده کرده اند. این سیستم از جمله تکمیل ترین سیستم های مدیریت محتواست که با زبان برنامه نویسی php  نوشته شده. تم ها و پوسته ها و افزونه های مختلفی برای جوملا موجود است. پس با نصب این CMS نیازی به برنامه نویسی زیادی ندارید. جوملا از سال 2005 در اختیار کاربران قرار گرفته است . معنی لغوی جوملا همه با هم است که از زبان سواحلی گرفته شده. از معروف ترین سایت هایی که از جوملا استفاده کرده اند می توان به مکدونالد و سایت صدا و سیمای ایران اشاره کرد. پشتیبان این CMS شرکت Open Source Matters است. این سیستم یک نرم افزار متن باز است به این معنا که کد های آن به هیچ شرکت اختصاص ندارد و همه به آن ها دسترسی دارند.

از مهم تریت افتخارات این سیستم محتوا می توان به 3 سال متوالی برگزیده شدن به عنوان  بهترین سیستم مدیریت محتوا در ساخت سایت اشاره کرد.

 

نقاط قوت و ضعف جوملا :

 

بیشتر از 7000  پلاگین برای این سیستم وجود دارد. هویت کاربر با استفاده از اکانت گوگل قابل احراز است. منابع آموزشی برای استفاده از آن به وفور یافت می شود. اما این سیستم خیلی کاربر پسند نیست . کیفیت خیلی از تم های آن پایین است . سایت های که از این  سیستم مدیریت محتوا برای ساخت سایت خود استفاده می کنند بسیار شبیه یکدیگرند .

 

Drupal  :

دروپال هم مانند جوملا  با زبان برنامه نویسی php  نوشته شده است . به دلیل انعطاف پذیری ای که این سیستم مدیریت محتوا دارد از آن برای ساخت سایت های مختلف اعم از سایت ها بزرگ و کوچک استفاده می شود. دروپال هم از نظر هزینه هم از نظر رعایت قوانین سئو بسیار مناسب است . متاسفانه تم های این سیستم از نظر کیفیتی بسیار ضعیف هستند و همانند جوملا سایت های ساخته شده با آن شباهت زیادی با هم دارند. نصب قالب روی این پوسته کمی پیچیده است.

 

Expressioengine :

این سیستم هم با php  برنامه نویسی شده است .  قیمت این نرم افزار بالاست و تم ها و پلاگین های آن محدود است. برای استفاده از آن هیچ نسخه ی آزمایشی موجود نیست وباید حتما آن را بخرید .اما امنیت بسیار خوبی دارد و همچنین از نظر بهینه سازی سایت عملکرد خوبی نشان داده است.

 

TextPattern :

یک سیستم مدیریت محتوای رایگان که تعداد افزونه های در دسترس آن حدودا 700 تا می باشد . بسیار کاربر پسند و جهت ساخت سایت های مختلف مناسب می باشد. قالب و تم های آن محدود است.

 

Contao:

این نرم افزار سیستم مدیریت محتوا رایگان است . تم های آن اما رایگان نیست.

به دلیل اینکه محدودیت های زیادی دارد معمولا برای سایت های کوچک استفاده می شود.

 

SilverStripe :

این سیستم هم یک سیستم باز است که برای علاقه مندان  به برنامه نویسی مناسب می باشد. حتی برای برنامه نویسان مبتدی هم کاربردی است. صفحات را به صورت چند گانه مدیریت می کند و بسیار کاربر پسند می باشد. طراحان سایت زیادی در دنیا از یان سیستم مدیریتی استفاده می کنند. استفاده از آن نیاز به آموزش دارد و متاسفانه مطالب آموزشی برای آن کم است. پلاگین ها و قالب های این cms  خیلی محدود هستند .

 

Umbraco :

توسط فریم ورک net  نوشته شده و رایگان است . منابع آموزشی زیادی برای این سیستم وجو دارد که به صورت رایگان می توان از آن ها استفاده نمود. یکی از مزیت های آن این است که API آن باز می باشد. ولی پلاگین های آن رایگان نیستند.

 

concrete :

طراحی با این سیستم مدیریت محتوا بسیار آسان است . از نسخه ی 2010 آن به بعد به صورت متن باز در دسترس قرار گرفته است. منابع آموزشی برای کار با آن به خوبی یافت می شود. متاسفانه بیشتر پلاگین ها و تم های آن پولی هستند. هزینه های پشتیبانی آن نیز واقعا به صرفه نیست.

 

CushyCMS :

دو نسخه ی رایگان و غیر رایگان دارد. تمامیه بخش های کاربردی آن در نسخه ی رایگان یافت نمی شوند. خوبی آن این است که کار با آن بسیار آسان است . برای افراد مبتدی که با سیستم های مدیریت محتوا کار نکرده اند بسیار مناسب است . برای ساخت سایت های حرفه ای و پیشرفته از آن استفاده نکنید چون اصلا مناسب نیست.

 

WordPress :

و اما وردپرس که از محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم های مدیریت محتوا در دنیاست . بر اساس wappalyzer حدود 63% از سایت های دنیا از وردپرس برای ساخت سایت استفاده می کنند. جوملا و دروپال بعد از وردپرس در رده های بعدی قرار می گیرند. این سیستم یکی از بهترین و پیشرفته ترین سیستم های جهانی است. بهینه سازی سایت برای موتور ها ی جستوجو با وردپرس بسیار راحت صورت می گیرد. برای ساخت سایت های مختلف از وردپرس استفاده می شود. این پلت فرم انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی قابل تغییر است . آپدیت یا به روز رسانی آن به صورت اتوماتیک است . تم ها و قالب های خیلی زیادی دارد .

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *