سایت های حراجی آنلاین ، درستکار یا متقلب؟

سایت حراجی آنلاین-تابان شهر

سایت های حراجی آنلاین ، درستکار یا متقلب؟

طراحی سایت های حراجی آنلاین

 

با درود فراوان خدمت همراهان همیشگی تابان شهر در این مقاله سعی بر این دبریم تا شما را با نحوه کارکرد سایت های حراجی آنلاین (مناقصه یا مزایده) همچنین رازهای پشت پرده سایت های حراجی آنلاین و اینکه اگر بخواهید شما سایت های حراجی آنلاین راه اندازی کنید به چه نکاتی نیاز خواهید داشت .

تیم تحقیقاتی مجموعه تابان شهر تحقیقات گسترده ای به شیوه های مختلف حتی صحبت با سایت های حراجی آنلاین شناخته شده در این زمینه انجام داده است و مطالب مفید را از منبع های گوناگون گرداوری کرده است که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع شود و اگر قصد شرکت در این گونه سایت های حراجی آنلاین را دارید با آگاهی کامل وارد شوید و جلوی متضرر شدن شما را بگیرد و اگرهم میخواهید طراحی پورتال های حراجی آنلاین خودتان را راه اندازی کنید با رازهای کار این سایت های حراجی آنلاین اشنا شوید .

شرح ساختار یک سایت های حراجی آنلاین (از دیدگاه پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات)

با توجه به ظهور و رشد سایت های حراجی آنلاین در کشور عزیزمان و ادعای برخی از سایت های حراجی، در مورد اینکه فعالیتشان یک نوع حراجی آنلاین می باشد،

در این مطلب سعی داریم به ساختار معمول و سالم یک سایت حراجی آنلاین اشاره کنیم.

سایت های حراجی های آنلاین مکان های بزرگ الکترونیکی هستند که خریداران و فروشندگان هزاران نوع کالا را کنار هم جمع می کنند. ظهور و رشد این سایت ها به طور بسیار موثری کار تجارت و خرید و فروش محصولات خاصی مانند، اجناس دست دوم و مستعمل، را آسان کرده است و به این ترتیب مردم قادر هستند کالاها و اجناسی که دیگر به آنها نیاز ندارند، را به آسانی بفروشند و شرکت ها نیز می توانند از این بازار به عنوان یک فروشگاه مجازی استفاده کنند.

 

بزرگترین بازارهای اینترنتی سایت هایی هستند که کالاها را به صورت مزایده ای در معرض فروش قرار می دهند.

جایی که در آن خریداران و فروشندگان هزاران نوع محصول و کالا دور هم جمع می شوند. این سایت ها به «حراجی اینترنتی» معروف هستند. به طور کلی وب سایت های حراجی بازارهایی هستند که با دعوت کردن افراد به مزایده های رقابتی، خدماتی را با هدف تسهیل تجارت ارائه می دهند.

این در حالی است که بسیاری از آنها چارچوبی را برای فروش فوری نیز تعریف می کنند. دو نمونه از این سایت ها eBay و eBid هستند. این سایت ها مانند حراجی خانه های سنتی و قدیمی نیستند.

برای مثال،: آنها نه نماینده فروشنده هستند و نه کاتالوگ محصولات را آماده می کنند.عبارت حراجی اینترنتی در این مطلب به مدل تجاری که مورد استفاده دو سایت eBay و eBid است، اشاره می کند، نه به حراجی خانه هایی که در اینترنت نیز فعالیت می کنند و در حقیقت وب سایت آنها در اینترنت شعبه ای از دفتر واقعی آنها است. به طور کلی حراجی به روشی از فروش دارایی از طریق مزایده گفته می شود که در یک رقابت عمومی، کالا در اختیار کسی قرار می گیرد که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد.

 

به طور کلی سایت حراجی  چند ویژگی دارد:

 • یک قلم کالا یا مجموعه ای از کالاها به فروش گذاشته می شوند.
 • هر مزایده پیشنهادی برای خرید است.
 • هر مزایده به شیوه ای که از قبل مشخص است، به پایان می رسد. مانند زدن چکش بر روی میز یا به پایان رسیدن مهلت مزایده.
 • طبق قرارداد برنده مزایده متعهد به پرداخت قیمت کالا است.

 

تفاوت بارز بین حراجی های سنتی و اینترنتی(سایت حراجی) عدم حضور متصدی حراج است.

در یک حراجی سنتی متصدی حراج بعنوان نماینده فروشنده عمل می کند و از مهارت های خود برای گرفتن بالاترین قیمت ،برای کالاها استفاده می کند. متصدی حراجی مالکیت کالا را در اختیار می گیرد و مسؤل تهیه کاتالوگ برای فروش است .که در این کاتالوگ ویژگی های کالاها شرح داده شده اند.

در حراجی های اینترنتی، اگر چه مالک وب سایت خدمات را به فروشنده و خریدار ارائه می کند ولی وب سایت حراجی ضوابط و رویه های یک حراجی سنتی را اجرا نمی کند.

روش های معمول در سایت های حراجی اینترنتی:

روش هایی که حراجی های اینترنت استفاده می کنند، می توانند از یکدیگر متفاوت باشند اما فروشندگان برای لیست کالاهایی که قصد فروش آنها را دارند، باید بعنوان عضو ثبت نام کنند. معمولاٌ همه می توانند ثبت نام کنند اما به طور معمول قبل از آن که بتوانند برای مزایده قیمت بدهند یا خرید کنند، لازم است ثبت نام کنند.

خریداران و فروشندگان از طیف گسترده نظیر اشخاصی که می خواهند کالاهای دست دوم خود را بفروشند گرفته تا شرکت هایی که محصولات جدید می فروشند و انبارهای اضافی در ظرفیت ها بزرگ دارند، می توانند باشند.

 

حتما بخوانید:   شرکت های طراحی سایت

یکی دیگر از روشهای حراجی های اینترنتی این است که آنها این امکان را به فروشندگان می دهند که کالاهای خود را برای فروش با یک قیمت ثابت لیست کنند.

استفاده قیمت های ثابت رو به تزاید است، و در سال ۲۰۰۵، ۳۸% فروش در حراجی eBay به فروش به قیمت ثابت تعلق داشت. حراجی های اینترنتی تسهیلاتی را ، نیز برای خریداران و فروشندگان فراهم می کنند.

این تسهیلات نوعاً شامل توانایی اعضا برای ارتباط داشتن با یکدیگر، بررسی نظرات و بازخوردهای سایر کاربران و ارائه خدمات برای حل و فصل اختلافات در صورتی که اعضا به مشکلاتی برخوردند کنند، می باشد.

 

از دیگر امکاناتی که حراجی های اینترنتی برای خریداران و فروشگاه خود فراهم می کنند امکان لیست کردن کالاها می باشد.

این می تواند در حکم یکی کردن لیست ها برای خریداران یا به عنوان، یک ویترین مجازی برای تاجران باشد که امکان لیست کردن بسیاری از کالاهای آماده برای فروش در غالب یک فروشگاه را به وجود می آورد.

امکان جستجو در کالاها و برقراری ارتباط به منظور تبادل پیام بین اعضاء به منظور بحث در مورد یک قلم کالا از ویژگی های دیگر حراجی های اینترنتی می باشد.

سایت های حراجی روی اعتماد کاربران به یکدیگر تکیه می کنند. آنها معمولاً روش هایی را برای اعتبارسنجی ارائه می کنند .

بنابراین خریداران و فروشندگان می توانند به یکدیگر امتیاز دهند و تجارب خود را در برخورد با طرف های مقابل در اختیار یکدیگر قرار دهند.

حراجی های اینترنتی همچنین توصیه هایی در زمینه چگونگی خرید و فروش محصولات در بازار خود را ارائه می دهند و اغلب در مورد تجارت یا خرید و فروش مطمئن و سالم توصیه هایی را ارائه می کنند. حراجی های اینترنتی سیستم های پرداخت یکپارچه ای ارائه کنند و این کار را با مشارکت طرف های سوم انجام دهند.

 

به طور کلی در حراجی های اینترنتی برای فروشنده دو هزینه اصلی وجود دارد:

1.هزینه قرار دادن کالاها بر روی سایت و کمیسیون فروش.

2.هزینه قرار دادن کالاها بر روی سایت به قیمت کالاهای لیست شده بستگی دارد.

در هر حال مدل های تجاری در این بخش به شدت در حال رشد و با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال،:

بعضی از سایت ها هزینه ای بابت لیست کردن دریافت نمی کنند و تنها درصدی از قیمت فروش را به عنوان هزینه ارزش نهایی دریافت می کنند. ،همچنین سایت ها اغلب پیشنهادات خاصی شامل عدم دریافت هزینه های لیست کردن و یا تخفیف در آن یا انجام معاملات فروش بدون دریافت هزینه، را ارائه می کنند.

 

به طور کلی وظیفه سایت های حراجی اینترنتی و مسئولیت آن تشریح کردن جزئیات و خصوصیات کالای فروخته شده، گذاشتن هر گونه شرط در نحوه پرداخت قیمت کالا و تحویل آن و همچنین تعیین قیمت احتیاطی و (در صورت لزوم) مدت زمان حراجی است.

فروش اینترنتی تاثیر بسیار مهمی بر بازارها گذاشته است. در واقع با ارائه لیست کالاها به تعداد بسیار زیاد و به قیمت کم به خریداران اصلی، اینگونه فعالیت به طرز موثری تجارت کالاهایی خاص مانند کالاهای دست دوم را آسان کرد.

به طور کلی حراجی های اینترنتی توانایی مردم برای فروختن کالاهای مستعمل خود را افزایش داده است. از طریق حراجی های اینترنتی شرکت ها می توانند.

بدون تأسیس وب سایت خود و یا راه اندازی یک فروشگاه در خیابان, به میلیون ها خریدار دسترسی پیدا کنند و یا می توانند از این بازار به عنوان یک فروشگاه جانبی استفاده کنند.

سایت پلیس فتا نسبت به حراجی های آنلاین واکنش نشان داده که در ادامه مطلب می خوانید.

به گزارش اطلاع نیوز

پیشتر خبری در باره سایت واپلیکیشن بیدونت bidonet که به تازگی تبلیغات گسترده ای در شبکه های ماهواره ای به راه انداخته و مدعی شده یک سایت حراجی ست که می توان در آن اجناس را تا 99 درصد پایینتر از قیمت بازار خرید.

اپلیکیشن و سایت بیدونت bidonet کلاهبرداری جدید ؟ یا حراجی واقعی؟

اما به تازگی متوجه شدیم پلیس فتا در سایت اختصاصی خود دو مطلب مهم در رابطه با سایت های حراجی آنلاین مانند bidonet کار کرده است که در ادامه مطلب می توانید مطالعه کنید:

کلاهبرداری از طریق حراجی های اینترنتی

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی توصیه های انتظامی و پیشگیرانه از جرائم را در فضای سایبری به کاربران اعلام کرد.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتاپلیس فضای تولید وتبادل اطلاعات از شهروندان خواست توصیه های پلیس را جدی بگیرند تا از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری به عمل آید.

-فروشگاههای معتبر مشخصات واقعی  را به طور دقیق در وب سایت خود درج می کنند.

-از سایت هایی خرید نمائید که حتماً نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند.

-فروشگاههای معتبر معمولا نحوه دریافت و پرداخت وجه مختلفی دارند مانند پرداخت آنلاین، از طریق پست و…

-علاوه بر خرید از وب سایت های قابل اعتماد، از امنیت سیستم یا رایانه ای که از آن خرید آنلاین خود را انجام میدهید مطمئن باشید.

-در پرداخت های آنلاین از طریق درگاه¬های بانکی به دستورالعمل های امنیتی آن توجه شود.

-قبل از این که پولی پرداخت کنید، با فروشنده تماس بگیرید و هر سوالی که دارید، از او بپرسید.

-اطلاعاتی راجع به سابقه فروشنده به دست آورید و آن را بررسی کنید.

-اطمینان حاصل کنید که روش های گارانتی کردن، پس دادن کالا و بازپرداخت پول برای شما قابل درک و واضح است.

-اگر فروشنده فقط پرداخت پول به صورت نقدی و یا از طریق خطوط مخابراتی را می پذیرد، با احتیاط عمل کنید.

 

حتما بخوانید:   طراحی سایت زیبا

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

سایت حراجی

در خبری دیگر سایت اختصاصی پلیس فتا به نقل از وب سایت ایران هشدار مطلب دیگری منتشر کرده است که در ادامه آمده است:

سایت های حراجی که حراجی اینترنتی نیستند.

حراجی اینترنتی به روشی از فروش دارایی از طریق مزایده گفته می شود که در یک رقابت عمومی، کالا در مدت زمان مشخصی در اختیار کسی قرار می گیرد که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد و همچنین تمامی این مراحل به صورت آنلاین و از طریق اینترنت صورت گیرد. اخیراً شاهد ظهور یک سری از سایت ها بودیم که روشی متفاوت را در حراج کالا و مزایده خود ارائه می دهند.

اساس کار این گونه سایت ها به این صورت می باشد که مشتریان این سایت ها ابتدا ثبت نام اولیه را انجام می دهند. در این ثبت نام از مشتریان، نام، نام خانوادگی، آدرس و شماره تماسشان را می خواهند.

که در صورت برنده شدن در مزایده، محصول مورد نظرشان را ارسال نمایند. محصولات این سایت ها بیشتر گوشی تلفن همراه، کارت شارژ تلفن همراه، دستگاه های پخش موزیک و چیزهای از این قبیل می باشد که با قیمت های غیرمعقول به مزایده گذاشته می شوند.

این محصولات توسط گردانندگان سایت تهیه می گردد و برای مدت مثلاً 5 روز به مزایده گذاشته می شوند و یک ثانیه شمار هم در کنار آن قرار می دهند که زمان باقی مانده مزایده را نشان می دهد.

در برخی از این سایت ها به ازای هر کلیک که روی محصول می شود، قیمت آن مقدار کمی افزایش می یابد و در برخی دیگر افزایش قیمت وجود ندارد و در نهایت کسی که آخرین کلیک را روی محصول انجام داده است، برنده مزایده می باشد.

مشتریان این سایت ها برای اینکه بتوانند در مزایده شرکت کنند، باید به حساب این سایت ها پول واریز نمایند.

به این دلیل که به ازای هر کلیکی که روی محصول انجام می دهند، از حسابشان مبلغی کسر می گردد. اما سوال اینجاست که فروش محصول به این روش چه منفعتی را برای سایت به همراه دارد؟ که آن را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت بازار به فروش می رسانند؟

جواب این است که سود این سایت ها بر روی کلیک هاست.

به ازای هر کلیک از حساب کاربر مبلغ 500 تومان کسر می گردد و در نهایت شاید روی هر کالا سودی تقریباً دو برابر قیمت اصلی آن کالا نصیب متصدیان سایت گردد.
نکته ای که در این سایت ها حائز اهمیت می باشد این است که این سایت ها با ساختار حراجی اینترنتی آنلاین فاصله زیادی دارند و هیچ کدام از خصوصیات واقعی حراجی اینترنتی آنلاین در آنها دیده نمی شود.

در زیر به برخی از معایب این سایت ها اشاره می کنیم:

 1. عدم وجود معیارهای یک حراجی اینترنتی در این سایت ها
 2. کلیک تنها در ثانیه های آخر
 3. تنها مدل B2C در این سایت ها صورت می پذیرد . این در حالی است که در یک حراجی انواع مدل های C2C ،B2B و B2C صورت  می پذیرد.
 4. عدم وجود یک رقابت سالم در این سایت ها

 

در واقع نتیجه ای که می توان گرفت این است که این سایت ها یک حراجی واقعی نبوده و بیشتر شباهت به یک بخت آزمایی دارند تا یک حراجی اینترتی

منبع: وب سايت  ايران هشدار 

رييس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات استان فارس از دستگيري مديرسايتي خبرداد كه با راه‌اندازي مزايده و حراج آنلاين از مردم كلاهبرداري مي‌كرد.

سرهنگ حسيني از پلیس فتا:

با بيان اينكه كارشناسان پليس فتا در هنگام رصد فضاي مجازي به فعاليت سايتي به آدرس معلوم مشكوك شدند گفت: كارآگاهان در بررسي فعاليت اين سايت دريافتند اين سايت از طريق مزايده آنلاين اقدام به كلاهبرداري مي‌كرد.

وي افزود: براين اساس افراد كالاهايي را به قيمت كمتر از چند درصد واقعي در سايت ارايه و افرادي كه در اين سايت اعلام خريد مي‌كردند به ازا هر درخواست (هر كليك) مبلغ ‌١٠ تومان به مبلغ پايه اضافه مي‌كنند.

رييس پليس فتاي استان فارس با بيان اينكه از اين طريق مبلغ 1201000 تومان به حساب مالك سايت واريز مي‌شد گفت:

اين درحالي بود كه هيچ گونه تضميني براي ارسال كالا وجود ندارد و اين سايت يا فروشگاه تحت كنترل هيچ سازمان نظارتي نبود.

حسيني با بيان اينكه بررسي‌ها نشان داد كه صاحب سايت نيز براي بالابردن قيمت كالا مي‌تواند صدها مرتبه به قسمت فروش مراجعه كند و قيمت را بالا ببرد گفت:

در اين راستا مدير سايت شناسايي و دستگير شد و در نهايت مشخصات حدود ‌٨٠ مشتري كه اقدام به شركت در مزايده كرده و برنده نيز شده‌ بودند . اما هيچ‌گونه كالايي براي آنان ارسال نشده، از بانك اطلاعات موجود استخراج شد و به آنان اطلاع‌رساني شد.

حراج اینترنتی ، یکی از 10 فریب اینترنتی سال:

همچنین وي در مورد سایت های حراج‌هاي آنلاين به كاربران هشدار داد كه حراج آنلاين ساختگي و يكي از ‌١٠ فريب اينترنتي سال است گفت:

تاجر كالايي را كه شما در حراج برده‌ايد ، را براي شما نمي‌فرستد يا جنس تقلبي فرستاده مي‌شود و يكي از راه‌هاي اطمينان از اين حراجي‌ها صحت سايت مربوطه بوده ، و نيز دقت كنيد فقط در حراج‌هايي شركت كنيد كه حداقل ‌١٠ مشتري و فروشندگان قبلي، معرفي شده و درباره اين حراج مطالب مثبتي را گفته باشند.

سرهنگ حسيني در ادامه افزود:

افرادي كه در فضاي مجازي ، به صورت غيرقانوني اقدام به راه‌اندازي سايت‌هايي براي مزايده يا حراج مي‌كنند، پليس با آنان برخوردي قاطع و قانوني خواهد داشت.

پیشنهاد میکنم مقاله ما درخصوص طراحی سایت فروشگاهی و طراحی اپلیکیشن فروشگاهی را مطالعه بفرمائید.

حتما بخوانید:   دانلود اپلیکیشن پولیک

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاه (2)

 • سمیه پاسخ

  سلام
  واقعا نکات ارزشمند و کلیدی را ذکر کردین….
  متشکرم!…

  2019-03-07 در 10:06 ق.ظ
  • tabaneshahr پاسخ

   سلام .ممنونم از شما دوست عزیز

   2019-05-08 در 9:53 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *