طراحی سایت استاتیک ، آسان و ارزان !

by | مارس 9, 2020 | دسته بندی نشده | 0 comments

طراحی سایت استاتیک

شاید تا به حال عبارت طراحی سایت استاتیک به گوشتان خورده باشد و شاید هم این اولین بار است که تا به حال همچنین عبارتی را شنیده باشید. در دنیای وب و طراحی سایت، انواع مختلفی از طراحی های سایت وجود دارند. اما طراحی سایت استاتیک یک نوع طرح برای سایت نیست بلکه در واقع عملا نوعی از طراحی کردن سایت می باشد که مزایا و معایب خود را دارد. در این مقاله با تابان شهر همراه باشید که می خواهیم بیشتر با مفهوم طراحی سایت استاتیک آشنا شویم.

 

طراحی سایت استاتیک

سایت استاتیک چیست ؟

اول از همه این سوال پیش می آید که اصلا یک سایت استاتیک چیست ؟ به طور کلی دو نوع طراحی سایت در دنیای وب وجود دارد.

  • طراحی سایت استاتیک
  • طراحی سایت داینامیک

برای اینکه مفهوم طراحی سایت استاتیک به خوبی روشن شود باید اول از همه فرق بین این دو نوع از طراحی کردن سایت را بدانیم. سایت های استاتیک (که به آن ها سایت های ایستا نیز می گویند) سایت هایی هستند که بیشتر مواقع با HTML نوشته می شوند و کمی هم Css را در آن دخیل می کنند. در این نوع از سایت ها پایگاه داده (Database) وجود ندارد. به این معنا که نه یک پنل اختصاصی برای مدیر سایت طراحی شده است که بتواند تولید محتوا یا تغییر در سایت انجام دهد و نه اینکه برای این نوع از سایت ها CMS هایی مانند وردپرس، جوملا و … تعریف شده است که از طریق آن ها بشود به این سایت چیزی اضافه کرد. به زبان ساده تر اینکه بدون وجود یک برنامه نویس یا عدم فراگیری دانش برنامه نویسی، در این نوع از سایت ها هیچگونه تغییری نمی توان اعمال کرد. اگر لازم به تغییر محتوا در این نوع از سایت ها باشد، حتما باید یک برنامه نویس را خبر کنیم یا اینکه خودمان علم برنامه نویسی و کدزنی را داشته باشیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از CMS وردپرس شما می توانید مقاله آموزش طراحی سایت با وردپرس را مطالعه کنید.

اما طراحی سایت داینامیک (که به آن طراحی سایت پویا نیز می گویند) فقط در مراحل اولیه طراحی سایت شبیه به سایت های استاتیک است. هرچند که به غیر از HTML از زبان های برنامه نویسی مختلفی برای عملکرد های آن استفاده می شود. این نوع از سایت ها دارای پایگاه داده اختصاصی  می باشند. به این صورت که اطلاعات وارد شده اول به پایگاه داده منتقل می شوند و سپس در سایت قرار می گیرند. مدیران این نوع از سایت ها می توانند با کمک سیستم های مدیریت محتوا (CMS) یا پنل های اختصاصی طراحی شده مناسب طراحی سایت اختصاصی ، هر زمان که بخواهند در این نوع از سایت ها تغییراتی ایجاد کنند یا تولید محتوا انجام دهند. در سایت های داینامیک صاحبان سایت در هر زمان می توانند هر نوع تغییری را به جز موارد تخصصی کدنویسی، در سایت اعمال کنند. همچنین برای اطلاعات بیشتر از طراحی سایت داینامیک می توانید مقاله طراحی سایت پویا چیست ؟ را مطالعه کنید.

شاید فکر کنید که طراحی سایت داینامیک بسیار کارآمد تر و بهتر است، بله درست است! اما طراحی سایت استاتیک کاربرد های خاص خود و مزایایی را دارد که جلوتر به آن اشاره خواهیم کرد.

 

طراحی سایت استاتیک

کاربرد های طراحی سایت استاتیک

شاید فکر کنید به دلیل اینکه سایت های استاتیک قابلیت بروزرسانی فوری ندارند، حتما کاربرد خاصی هم نخواهند داشت در حالی که سخت در اشتباهید. طراحی سایت استاتیک مانند طراحی سایت داینامیک نیاز به پیچیدگی های زیاد و امور وقت گیر ندارد. درست است که شاید این نوع سایت ها به شدت ساده باشند، اما همین ویژگی به صرفه تر بودن آن ها را نیز به همراه دارد.

سایت های استاتیک عموما برای کارفرمایانی کابرد دارد که اطلاعاتی که می خواهند در سایتشان وارد کنند ثابت است و نیاز به تغییرات فوری و مرتب در سایت ندارند. به فرض مثال تصور کنید یک پزشک که می خواهد اطلاعاتی از محیط کار خود و رزومه کاری اش در اختیار مشتریان به صورت وبسایت قرار دهد. این پزشک نه می خواهد وبلاگی داشته باشد که در آن مقاله بگذارد و نه اینکه می خواهد به طور مرتب وبسایتش را بروز رسانی کند. شاید فقط در ماه یک یا دو بار بخواهد چیزی را تغییر دهد که در آن صورت باید با برنامه نویس در تماس باشد.

پس اینگونه نیست که شما هرگز هم نتوانید در این نوع از طراحی وب سایت تغییری ایجاد کنید. اما خب مسلما تماس پی در پی با برنامه نویس هم چندان ایده خوبی نیست. اما در هر صورت این نوع از سایت ها مزایایی دارند که به آن ها می پردازیم

 

مزایای طراحی وبسایت استاتیک

طراحی سایت استاتیک با اینکه امکانات سایت های داینامیک را به شما نمی دهند اما مزایای خاص خودشان را دارند که هرکدام می توانند به تنهایی باعث شوند کسانی که واقعا به یک سایت لازم دارند، به سراغ آن ها بروند.

هزینه کم

سایت های استاتیک عموما دارای صفحات زیادی نیستند و گاهی حتی محدود به یک یا دو صفحه می شوند. به خاطر همین سادگی در طراحی شما خودتان با داشتن مطالعه معمولی در برنامه نویسی (Computer  Programming) ، خودتان نیز می توانید این نوع از سایت ها را با HTML طراحی کنید. در صورتی هم که بخواهید برای طراحی این نوع از سایت ها هزینه کنید، طراحی سایت استاتیک هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت. البته به این نکته باید توجه کنید که در ابتدا هزینه کم است اما برای هربار به روز رسانی شما هزینه ای را باید به برنامه نویس پرداخت کنید.

صرفه جویی در زمان

طراحی این نوع از سایت ها عموما با یک زبان برنامه نویسی انجام می شود و پروسه طراحی آن چندان طولانی نیست و شما در کمترین زمان سایت خودتان را تحویل خواهید گرفت. به این صورت شما اگر در فوری ترین حالت ممکن سایتتان را نیاز داشته باشید، استفاده از طراحی سایت استاتیک برای شما مناسب تر است.

امنیت

سایت هایی که تغییر در آن ها به صورت مداوم انجام می گیرد و محتوا، چه توسط کاربر و چه توسط مدیر سایت بارگذاری می شود، خواه ناخواه ممکن است در آن ها نا امنی ها و اختلالاتی ایجاد شود. اما سایت های استاتیک به این دلیل که دسترسی به آن ها فقط از طریق برنامه نویس امکان پذیر است، کمتر مورد اختلال و ناامنی قرار خواهند گرفت.

سرعت بالا در نمایش صفحات

این نوع از سایت ها چندان سنگین نیستند و در نتیجه خیلی راحت و بدون معطلی لود می شوند. مخاطبان این نوع از سایت ها به هیچ عنوان از اتلاف وقت رنج نخواهند برد به این دلیل که این نوع از سایت ها داده های خیلی پیچیده و زیادی ندارند که لود شدن آن ها نیازمند صبر کردن زیاد باشد.

معایت طراحی سایت استاتیک

عجله نکنید! سایت استاتیک معایبی دارد که می تواند به طور کلی نظر شما را نسبت به این نوع از طراحی سایت تغییر دهد. حتی شاید بتوان گفت معایب آن، کمی بنیادی تر از مزایای آن باشد.

دشواری سئو

این نوع از سایت ها به دلیل اینکه خیلی کم بروز رسانی می شوند، چندان مورد توجه کراولر های موتور های جست و جو نیستند و بهینه سازی آن ها برای موتور های جست و جو سخت است. همچنین به این دلیل که امکانات زیادی برای تولید محتوا در آن ها فراهم نیست، رتبه خوبی از گوگل نمی توانند دریافت کنند. پس در نتیجه به هیچ عنوان برای جذب مخاطب و کسب درآمد مستقیم مناسب نیستند. برای اطلاعات بیشتر از نکات مهم در سئو سایت مقالات پیشین ما را مطالعه کنید.

هزینه های متعدد بروزرسانی

امکان ندارد که یک سایت کاربردی برای همیشه بدون تغییر بماند. به همین خاطر هم باید چندین بار توسط برنامه نویس بروز رسانی شود. حال اگر شما دانش برنامه نویسی را نداشته باشید، به ناچار باید چندین بار هزینه بروز رسانی را به برنامه نویس پرداخت کنید. این هزینه ها در طولانی مدت خیلی زیاد خواهند بود. همچنین کسب درآمد با طراحی سایت در این نوع از سایت ها به ندرت دیده می شود.

کاربرد کم برای کاربر

این نوع از سایت ها به این دلیل که خیلی کم بروز رسانی می شوند بازدید کمی دارند. کاربران همیشه به سایت ها سر می زنند تا مطالب جدید آن ها را ببینند یا خودشان اعمالی در سایت انجام دهند. اما وقتی هیچکدام از این ها امکان پذیر نباشد، کاربران دلیل برای مراجعه به این نوع سایت ها پیدا نمی کنند.

تعداد صفحات کم

دیده شده که سایت های استاتیک  نهایتا محدود به صفحات کمی می شوند. در سایت های استاتیک شما نمی توانید صفحات زیادی به سایت اضافه کنید. در نتیجه کارکرد این نوع سایت ها بسیار پایین است.

 

طراحی سایت استاتیک

قیمت طراحی سایت استاتیک

مسلما زمانی که شما به دنبال طراحی سایت استاتیک باشید، یکی از مهمترین دغدغه ها برای شما هزینه است. البته به طور کلی وقتی بحث طراحی سایت به میان میاید، یکی از مهمترین موارد مورد بررسی قیمت طراحی سایت می باشد. طراحی سایت استاتیک همانطور که به آن اشاره شد، چندان هزینه بالایی را طلب نمی کند. اگر شما بخواهید یک قالب آماده طراحی سایت استاتیک را هم دریافت کنید، هزینه آن چیزی بالاتر از 100 هزار تومان نمی شود. اما حال تصور کنید که شما از یک طراح UI / UX بخواهید وبسایت استاتیکتان را مطابق سلیقه شما همراه با امکانات مورد نظرتان (هرچند هم که محدود باشند) طراحی کند. نگران نباشید ! این مورد هم تا سقف 1 میلیون تومان برای شما هزینه دربر دارد که البته کمتر از این هم ممکن است باشد.

همانطور که از ظاهر امر پیداست سایت استاتیک شما نیازی هم به یک برنامه نویس سرور ندارد که شما مجبور باشید هزینه بسیار بالای بخش بک اند ( Back-end Development ) را پرداخت کنید. شما فقط به یک برنامه نویس فرانت اند ( Front-end web development ) نیاز دارید که طراحی ظاهری سایت شما را انجام دهد و امکاناتی که مشتریان شما و مخاطبان سایتتان نیاز دارند را در وبسایت شما بگنجاند.

البته جدای از تمام این صحبت ها، همانطور که گفته شد در صورت نیاز به بروزرسانی شما مجبور به متحمل شدن هزینه های ریز و درشت دیگر خواهید شد. نمی شود گفت در آینده دقیقا شما بعد از تحویل گرفتن سایت استاتیک خود، چقدر باید هزینه های بروزرسانی را پرداخت کنید. چون این موارد کاملا بستگی به نوع بروزرسانی ها و دفعات بروزرسانی می باشد.

سخن آخر

همانطور که دیدید طراحی سایت استاتیک مزایا و معایبی دارد که البته معایب این سایت ها مسلما خیلی بیشتر از سایت های داینامیک است. این موضوع نشان می دهد که هزینه بالای سایت های داینامیک در طولانی مدت یا حتی در زمان کمتر جبران می شود و بهتر است که اگر می خواهید طراحی سایت استاتیک را برای سایت خود انتخاب کنید حتما مزایا و معایب آن را کنار یکدیگر در نظر داشته باشید. این را هم در نظر بگیرید که سایت های استاتیک به هیچ عنوان برای کسب و کار های فعال مناسب نیستند. این نوع سایت ها استفاده خاص خودشان را دارند و برای یکسری (باز هم تاکید می کنیم که “یکسری” ) از کسب و کار های کوچک مناسب می باشند. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال برای طراحی سایت، همکاران ما در تابان شهر با کمال میل پاسخگوی شما خواهند بود.

 

امروز شروع کن

تیم کارشناسان تابان شهر آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند

در هر زمینه فعالیت دارید و در هر کجای آن به هر مشکلی خوردید شرکت تابان شهر می تواند در اون راه شما را همراهی یا اجرا کامل درخواست شما را داشته باشد

By امیر رضا غفاری

دیگر مقالات تابان شهر

برترین امکانات و ویژگی های سایت شرکتی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]برترین امکانات و ویژگی های سایت شرکتی [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="stretch_row_content" el_class="firstRowBackground"][vc_column width="1/12"][/vc_column][vc_column width="5/12"][vc_empty_space...

read more

0 نظر از شما عزیزان

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *