.

طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری تقریبا حوزه وسیعی از طراحی سایت را شامل می شود که موارد زیادی را هم در برمی گیرد. شرکت ها و فروشگاه های زیادی هستند که از روش های سنتی کسب و کار، به طراحی سایت رو آورده اند و این موضوع به علاوه پیشرفت در کسب و کار، برای آن ها ارتباط بیشتر با مشتریان و جذب مشتریان بیشتر نیز همراه داشته است. اما آیا تمامی وبسایت های تجاری موفق می شوند؟ آیا ممکن نیست که طراحی سایت تجاری بیش از اینکه برای ما سودی به همراه داشته باشد ضرر هم داشته باشد؟ با رعایت نکردن اصول درست طراحی سایت و در نظر نگرفتن عوامل موفقیت، ممکن است طراحی یک وبسایت تجاری چندان هم موفقیت آمیز ظاهر نشود. پس چه عواملی بر روی موفقیت سایت تجاری ما تاثیر می گذارد؟ با تابان شهر همراه باشید تا بیشتر به این مورد بپردازیم.

طراحی سایت تجاری چیست؟

طراحی سایت تجاری شامل تمامی سایت هایی می شود که در آن ها یا فروش انجام می شود، خدمات معرفی می شوند و یا به طور کلی با کسب و کار ها در ارتباط هستند. در حال حاضر می توان گفت طراحی سایت های تجاری روز به روز در حال افزایش است و با وجود مواردی مانند ساخت اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی، همچنان هیچ چیزی به جز یک طراحی سایت عالی، به یک برند و کسب و کار اعتبار نمی بخشد. حال این طراحی سایت باید به بهترین نحو ممکن انجام شود، در غیر این صورت ممکن است تاثیر منفی بر روی چهره برند و کسب و کار شما بر جای بگذارد.

حال چطور است که بریم به سراغ اصل مطلب و دریابیم که دقیقا چه مواردی باعث می شود که ما یک طراحی سایت مناسب برای کار های تجاری و کاربردی داشته باشیم.

عواملی که باید در طراحی سایت تجاری در نظر داشته باشید

1. کار را به دست کاردان بسپارید!

اولین کاری که شما باید برای طراحی سایت تجاری انجام بدید این است که یک تیم حرفه ای برای طراحی سایتتان فراهم بکنید. در واقع اینطور باید گفت که ما حرف آخر را به شما در اول کار زدیم. اگر شما یک تیم حرفه ای و متعهد به خدمت بگیرید، از باقی عوامل نیز خیالتان راحت خواهد بود و دیگر لازم نیست که نگران موضوعی باشید. یک تیم خوب شامل طراح سایت، طراح گرافیک، محتوانویس، سئو کار و… موارد می شود که هرکدام از آن ها نیازی از سایت شما را برطرف می کنند. البته این را هم در نظر داشته باشید که گاهی شما می توانید به تیم طراحی سایت بسنده کنید اما در عوامل بعدی درخواهید یافت که سایت شما به افراد دیگری هم به جز برنامه نویسان نیاز دارد.

2. انتخاب یک هاست قدرتمند و ایمن

در وهله بعدی داشتن یک هاست قدرتمند لازم است. شما با داشتن یک هاست وردپرس قدرتمند می توانید در صورت داشتن یک سایت وردپرسی، ایمن ترین و بهترین تجربه هاستینگ را داشته باشید. البته ممکن است سایت شما اصلا وردپرسی نباشد و به صورت اختصاصی طراحی شده باشد، باز هم شرکت های معتبری وجود دارند که خدمات هاست بسیار خوبی را به شما ارائه بدهند. دقت کنید! قبل از خریدن یک هاست و حتما از دو چیز باید مطمئن باشید، یک اینکه هاست سرعت بالایی داشته باشد و امن باشد، دوم اینکه چه خدماتی را قرار است به شما ارائه بدهد.

3. طراحی UI مناسب

خب تازه اینجاست که کار شروع می شود. دیدید که برای داشتن یک طراحی سایت تجاری خوب چقدر پیش زمینه لازم است و هرکدام از آن ها باید با چه دقتی انجام شود. پس بعد از همه آن ها می رسیم به بخش جذاب طراحی رابط کاربری یا همان طراحی UI ( User Interface ) که می توان گفت یکی از اساسی ترین و بنیادی ترین بخش های سایت شما به شمار می رود. به بیان ساده تر، رابط کاربری همان ظاهر سایت شماست، اولین چیزی که چشم کاربر را به خودش جذب می کند. پس برای یک سایت تجاری خیلی مهم است که طراحی UI به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد به این دلیل که این رابط کاربری است که کاربر را به سمت استفاده از خدمات شما هدایت می کند. پس درست است که گرافیست شما وظیفه طراحی گرافیکی رابط کاربری شما را دارد و برنامه نویستان نیز وظیفه پیاده سازی آن را برعهده دارند اما شما باید به کلیه امور اجرایی این موارد نظارت داشته باشید.

گاهی مواقع ممکن است طراحی سایت شما اختصاصی نباشد و بخواهید یک قالب آماده دریافت کنید. اولا دریافت قالب آماده به این معنا نیست که نمی توانید در آن تغییری ایجاد کنید، دوما اینکه اگر حتی قالب آماده هم می خواهید دریافت کنید سعی کنید نهایت دقت را در خرید قالب داشته باشید. این را هم به یاد داشته باشید که قالبی که خریداری می کنید باید حتما با کسب و کار شما مطابقت کامل را داشته باشد.

4. طراحی UX مناسب و کابردی

در این مقاله ترتیب اهمیت درست است و این موضوع روشن است. اما اصلا به این معنا نیست که طراحی UI مهتر از طراحی UX است. طراحی تجربه کاربری یا همان طراحی UX (User Experience) دقیقا همان المان هایی در سایت شماست که راحتی کاربر را برایش فراهم می کند. هر عاملی که با تجربه کاربر از سایت شما ارتباط داشته باشد، این مهم را شامل می شود. اینکه کاربر شما طراحی زیبای سایت شما را ببیند و از آن لذت ببرد خوب است. اما تجربه خوبی از کارکردن با این طراحی بسیار زیبا بدست نیاورد چی؟ در آن صورت چندان میلی به ماندن در سایت شما پیدا نمی کند چون کاربر برای استفاده از خدمات و خرید به سایت شما آمده است و دوست دارد کاری که می خواهد آنطور که باید انجام شود.

5. اکانت های لازم تجاری را دریافت کنید

داشتن یک سایت تجاری راحت است اما باید قبل از آن برای دریافت یک سری مدارک اقدام بکنید. مثلا اگر یک طراحی سایت تجاری فروشگاهی دارید قبل از هرچیز باید یک نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنید. این نماد باعث می شود که مشتریان بدانند که شما یک کسب و کار تایید شده هستید و می توانند به راحتی به شما اعتماد کنند. همچنین در صورتی که در سایت شما پرداخت های اینرتنتی انجام می گیرد باید حتما یک درگاه پرداخت از سایت های ارائه دهنده، دریافت کنید.

6. از سایتتان به طور منظم بک آپ بگیرید

این موضوع بسیار مهم است که اطلاعات سایتتان همیشه در دسترس باشند. هر اتفاقی ممکن است در هر زماتن برای سایت شما بیافتد. ممکن است سایت شما Down شود یا حتی ممکن است در بدترین حالت سایت شما هک شود. با دانش بر این موضوعات می توان دریافت که داشتن بک آپ برای اطلاعات سایت شمات همیشه مهم است. خیلی از سرویس های ارائه دهنده هاست خودشان این کار را برای شما انجام می دهند اما بد نیست که از اطلاعات سایتتان همیشه یک بک آپ حداقل داشته باشید.

7. محتوای جذاب و کاربرپسند سایت

اگر فرض را بر این قرار بدهیم که تمامی موارد اساسی سایت شما انجام شده است، سایت شما در حال حاضر یک سایت زیبای کاربردی اما بدون محتوا است. بله درست است ممکن است طراحی سایت تجاری تولید محتوای آنچنانی ای نیاز نداشته باشد اما این موضوع بیشتر برای سایت های فروشگاهی صدق می کند( هرچند که این نوع سایت ها هم محتوای مخصوص به خودشان را دارند).

اگر شما یک سایت تجاری خدماتی داشته باشید اتفاقا این محتوای شماست که برای شما می فروشد. پس در نتیجه باید تا جایی که می توانید سعی کنید اول اینکه با محتوایتان کاربر را در سایت نگه دارید، و دوم اینکه او را مجاب کنید که با شما تماس بگیرد.

8. بهینه سازی برای موتور های جست و جو

بهینه سازی برای موتور های جست و جو یا همان SEO به یک اصل اساسی برای تمامی وبسایت ها تبدیل شده است. چون شما می خواهید با وبسایت به علاوه اعتبار بخشیدن به کسب و کار خودتون، مشتری هم جذب بکنید و خودتان را بیشتر به دیگران بشناسانید. پس رعایت کردن اصول سئو سایت در طراحی سایت تجاری شما بسیار مهم می باشد.

برای اطلاعات بیشتر از سئو سایت، می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه کنید.

9. اجرای برنامه های وفادارسازی مشتریان

سایت شما یک سایت عالی هستش، ورودی هم دارید، رتبه قابل قبولی دارید و از نظر پشتیبانی هم همه چیز به بهترین نحو در حال اجراست. حال وقتی کاربر به صفحه ما می آید چه کار کنیم که دوباره برگردد و از خدمات ما استفاده کند؟ برنامه های وفادارسازی پاسخ به این پرسش است. برنامه های وفاداری شامل خیلی موارد می شود از جمله تخفیفات بر حسب امتیاز به کاربر، ایجاد پنل عضویت و مزایای آن، دادن پیشنهاد های ویژه در روز های خاص و … می تواند نرخ برگشت پذیری سایت شما را بسیار بالا ببرد.

10. ارسال ایمیل ها و نوتیفیکیشن

درست است! شما هم دوست ندارید صندوق پیام های ایمیلتون بیش از اندازه پر بشه و ایمیل های بیهوده دریافت کنید اما اینکه هرچند وقت یکبار برای کاربرانتان آفر های جدید را از طریق ایمیل ارسال بکنید بد نیست. این تفکر هم اشتباه است که دیگر کسی ایمیل هایش را چک نمی کند. معمولا کاربران اینترنت هرازچندگاهی به بهانه های مختلف به ایمیل هایشان سر می زنند و این موضوع باعث می شود پیشنهاد ویژه شما را ببینند و در نتیجه دوباره وارد سایت شما شوند و از خدماتتان استفاده کنند.

کلام آخر

رعایت کردن مو به موی این عوامل باعث می شود که شما در نهایت یک طراحی سایت تجاری موفق داشته باشید. اما باز هم در نهایت این خلاقیت شما در زمینه های مختلف است که حرف اول و آخر را می زند و موارد گفته شده پایه و اساس یک طراحی سایت تجاری را تشکیل می دهند. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.