.

اینستاگرام : 9 نکته برای موفقیت بیشتر استارتاپ ها

تولید شده توسط بهار رضاییان

کامپیوتر خوندم و همیشه به حوزه فناوری اطلاعات، تکنولوژِی و دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی داشتم، این فکت که کلی چیزای جذاب و مهم تو دنیا هست که هنوز نمیدونمشون بهم انگیزه میده تا بیشتر تو مسیرم تلاش کنم! الان کارشناس سئو توی تابان شهر هستم و راه یادگیری و توسعه مهارت های فردی و اجتماعی برام هموار تره و دوست دارم تا تجربیاتم رو با کسایی که مثل خودم هستن به اشتراک بذارم.

در این مقاله ما به شما میگوییم که چرا باید اینستاگرام را که عنصر اصلی برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی است را به لیست کارهای خود اضافه کنید.

 

 اینستاگرام را که عنصر اصلی بازاریابی در سوشال مدیا 

 

از برند سازی برای کسب و کار خود تا ارتباط با آدم های مشهور ، توسعه محصول ، پیشتیبانی از مشتریان در وبلاگ (واقعا این لیست تمامی ندارد)به نظر میرسد هیچ راهی وجود ندارد که اینستاگرام را نیز به استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود اضافه کنید. و مطمئنا شما زمان ندارید!!!شما 24 ساعته 7 روز هفته همانند ماشین کار میکنید و مسئولیتهای شما تمام نشدنی هستند اما اینجا ما به شما میگوییم که باید اینستاگرام را به لیست کارهای خود اضافه کنید.

نکته همین است ، اگر شما وقت کمی دارید باز هم میتوانید در اینستاگرام برای کسب و کار خود موفقیت کسب کنید. مهم است که هوشمندانه کار کنید ، تلاشهای خود را بهینه کنید و یک استراتراژی برای اینستاگرام خود داشته باشید با این اقدامات با یک تیر دو نشان میزنید.

در اینجا لیستی از مزیتهایی که اینستاگرام برای کسب و کار شما دارد را آماده کرده ایم:
برند سازی
اطلاع رسانی راجع به برند
دستیابی به اهداف مارکتینگ
تبلیغات رایگان
پلتفرمی یکپارچه برای ایجاد ارتباط با مشتری
هدایت ترافیک به سمت وب سایتتان
جلوتر بودن از رقبا

چگونه به بیشترین موفقیت با کمترین تلاش دست پیدا کنیم:

1.حساب کاربری خود را به Business تغییر دهید

برای شروع شما باید از قسمت setting اینستاگرام Business Profile خود را فعال کنید. با انجام این کار شما میتوانید به InstagramAds و Instagram Insight (معروف به تحلیل بومی) دسترسی داشته باشید ، و همچنین شما میتوانید دکمه اطلاعات تماس خود را به پروفایل اضافه کنید. پروفایل تجاری شما میتواند به حساب تجاری فیسبوک شما مرتبط شود .با تنظیم این مورد اینستاگرام شما همان اطلاعاتی را نشان میدهد که در حساب فیسبوک خود تنظیم کرده اید : محل ، شرکت یا موسسه ، برند یا محصول ، سرگرمی ها …
اینستاگرام

برای فعال کردن پروفایل تجاریتان در اینستاگرام به قست Options رفته و از قسمت Business settings گزینه Switch to Business Profile را انتخاب کنید.

2.قسمت مشخصات (bio) خود را مانند یک حرفه ای تکمیل کنید

یک واقعیت : این روزها مردم کمتر توجه میکنند.
به همین علت است که شما باید مشخصات خود را به طور موثر پر کنید ، تا به محض اینکه افراد صفحه شما را دیدند متوجه حوزه فعالیت شما بشوند. برای داشتن یک bio موثر به نکات زیر توجه کنید:
عکس پروفایل باید جذاب و چشمگیر باشد کسب و کار خود را بیان کنید وجه تمایز خود را مشخص کنید کمی شخصیت نشان دهید تشویق به اقدام کنید یک URL داشته باشید.
واقعا خیلی ساده است به عکس ذیل توجه کنید.

3.اهدافتان را معین کنید و محتوای اینستاگرام خود را ارزیابی کنید

احتمالا تا به امروز شما محتوایی را در اینستاگرام منتشر کرده اید و احتمالا این محتوا بدون هدف خاص و یا برنامه ریزی مناسب بوده است .اگر شما یک کسب و کار کوچک در اینستاگرام هستید اهداف شما باید شامل موارد زیر باشد:

اول باید به دنبال رشد باشید
سپس با follower ها در تعامل باشیم
و در آخر از آنها کسب درآمد داشته باشیم.
تعامل باید کانون فعالیتهای اینستاگرام مارکتینگ شما باشد ، بدون تعامل شما قادر نخواهید بود 1.follower های خود را افزایش دهید 2. از آنها کسب درآمد کنید.

حقیقت تلخ این است که اگر محتوای شما مزخرف باشد هیچ پیشرفتی نخواهید داشت.اگر عکسهای شما نمونه خوبی از عکاسی بد باشد شما قادر به ادامه دادن نخواهید بود.

بنابر این، صادقانه ، به محتوای خود رجوع کرده و عکسهای با مشخصات زیر را بی درنگ حذف کنید:

عکسهای تار
عکسها با ویرایش ضعیف
عکسهایی که هیچ نوع زیبایی شناختی ندارند.

4.صفحه پروفایل اینستاگرام (feed) خود را شدیدا جذاب خلق کنید

اینستاگرام

هیچ فرمول نهایی برای ساخت عکسی جذاب وجود ندارد به این دلیل که این امر برای هر برندی متفاوت است. در هر صورت قطعا الگوهای تعاملی برای این کار وجود دارد. جذابترین عکسها معمولا :

یک فاکتور جذاب دارند: عکسهای خارق العاده همیشه توجه افراد را جلب میکنند
افراد مختلف را نشان میدهند: این عامل به دیگران کمک می کند تا خودشان را در عکس تصور کنند
محصول را معمولا در زمینه عکس قرار میدهند: این عامل زوایه ای غیر معمول و خلاقانه فراهم می کند
از کیفیت بالایی برخوردارند: به عنوان مثال با ویرایش خوب و با زیبایی شناختی خاص.

در فید خود فقط بهترین، بهترین عکسها را منتشر کنید . به این معنا که شما باید یک پروسه انتخاب داشته باشید. اگر شما مهارت کافی برای عکاسی ندارید آنها را بخرید و یا یک عکاس استخدام کنید.اگر محتوای کافی برای پست گذاشتن ندارید ، عکسها را به صورت انبوه تهیه کنید بنابراین شما همیشه عکسها را جلوتر در اختیار دارید.

روش جایگزین این است که به جای ایجاد فید اینستاگرام شما میتوانید محتوای تولید شده توسط مشتریانتان را انتشار دهید. در این حالت شما فقط نیاز دارید دنبال عکسهایی باشید که شامل موارد مطرح شده در بالا باشد. هر زمان که محتوایی منتشر میکنید به سراغ Instagram Insight بروید تا متوجه شوید کدام عکسها بیشتر نظر مخاطبانتان راجلب کرده ، و همانند این موارد موفق دوباره تولید کنید.

موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که باید از خود سوال کنیم آیا به عنوان یک مخاطب حساب اینستاگرام خود را follow میکردید؟ آیا از نگاه کردن به عکسهایتان لذت میبرید؟آیا علاقه مند به خواندن caption های خودتان هستید؟

5.واقعی باشید و داستان خودتان را تعریف کنید

“هرگز، در طول تاریخ ، بشر برای تشخیص جعلی بودن بهتر از امروز نبوده “

مصرف کنندگان بسیار پیچیده تر شده اند و چیزی که آنها میخواهند واقعیت است ، چیزی معتبر .

گفتگو در اینستاگرام ضروری است . صرفا انتشار عکسهای زیبا کافی نیست بلکه باید به آنها روح داد. بنابراین Caption ها خیلی مهم هستند . قرار دادن یک جوک یا گفتن کمی داستان و یا جمله ای که به عکس شما مفهوم بدهد. استفاده از ایموجی ها امتیاز محسوب می شود .

Instagram Stories نیز راهی درست برای گفتن داستانتان است. به این علت که story ها فقط 24 ساعت قابل روئیت هستند شما میتوانید دست از کمال گرایی بردارید و تمرکز خود را بر واقعی بودن داستانتان بگذارید . شما می توانید:

با استفاده از Stories یک سریال درست کنید (یک داستان واقعی) با یک شروع و پایان مشخص وقتی که با تیم خود در رویدادها شرکت میکنیداز ویدئو ها و بومرنگها استفاده کنید خنده دار باشید و face mask ها را امتحان کنید مخاطبین و برندها را Tag کنید لینکها را به Stories اضافه کنید تا مخاطبینتان را به محصولات ، سرویسها ، بلاگ و غیره هدایت کنید محتوای زنده پخش کنید اگر برای چند روز در فید خود محتوایی قرار نداده اید برای پر کردن این گپ مطلبی را در Story انتشار دهید.

6.با برنامه ریزی پیش روید

یکی از قوانین اینستاگرام پست گذاشتن به صورت پیوسته است. آمارها میگوید میانگین پستهایی که یک برند میگذارد 1.5 مرتبه در طول روز است اما به این معنی نیست که شما باید حتما 1 یا 2 مرتبه در یک روز پست بگذارید . مسئله مهم رعایت کردن تعادل است:

اگر شما خیلی کم پست بگذارید الگوریتمها ، کمکی به محتوای شما نمی کنند و اگر بیش از حد پست بگذارید از لحاظ تکنیکی شما در فید مخاطبان spam میشوید و مدتی نمی گذرد تا آنها علاقه خود را به محتوای شما از دست می دهند. با تعدادی پست در هفته شروع کنید ( تقریبا 2 تا 3 پست) روزهای مختلف و ساعات متفاوتی را امتحان کنید تا مناسب ترین روز و ساعت را برای برند خود و مخاطبانتان پیدا کنید. برای این منظور میتوانید از یک ابزار برنامه ریزی کمک بگیرید .

7.با مخاطبین خود در تعامل باشید

اگر شخصی در واقعیت از شما تعریف کند شما چه واکنشی دارید؟ آیا آنرا نادیده میگیرید و یا لحظه ای وقت میگذارید و تشکر میکنید؟

شما باید با مخاطبین خود در قسمت ذیل پستها در تعامل باشید.کمترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که پست آنها را لایک کنید اما خیلی بهتر میشود اگر یک تشکر هم برای آنها بنویسید. اما شما باید فراتر از این پیش روید و پاسخ سوالات آنها را بدهید و یک شوخی کوچک با آنها داشته باشید ، هرکاری که باعث شود مخاطبین شما درک کنند که شما واقعی هستید.

برای صرفه جویی در زمان : یک روز را انتخاب کنید( یا زمانی در روز برای مثال صبحها تا زمانی که به محل کار برسید) برای اینکه محتوای خود را بازبینی کنید و comment ها را بررسی کنید همچنین میتوانید از ابزار موجود برای این کار استفاده کنید.

تعامل با کاربران نشان میدهد که شما واقعی هستید و فقط تعدادی عکس و یا یک ربات نیستید ، اما موضوع مهمتر این است که به اینستاگرام این پیغام را میفرستد که بر روی پستهای شما فعالیت انجام می گیرد و نتیجه این میشود که الگوریتم به محتوای شما “feed love” می دهد و پستهای شما را به تعداد بیشتری از مخاطبانتان نشان میدهد ، این کار تعداد reach های شما را افزایش می دهد.(reach: تعداد نفری که پست شما را دیده اند)

8.تبلیغات

به عنوان یک حساب کاربری جدید که تازه شروع به رشد کرده است منطقی است که یک مقدار ارتقاء لازم باشد . شما میتوانید از Instagram Ads برای تبلیغ حساب خود استفاده کنید و reach خود را در شروع افزایش دهید. تبلیغات در اینستاگرام هم ساده است و هم میتواند پیچیده شود اگر Business Profile خود را فعال کرده اید تنها کاری که باید انجام دهید کلیک بر روی “Promote” در قسمت پروفایل و انتخاب یکی از عکسهایی است که قبلا پست کرده اید.

Instagram Ads یک راه خوب برای ارتقاء حساب کاربری شما است که نیاز به مقداری وقت ، مقداری پول و مقداری توجه دارد.

راه دیگری نیز برای تبلیغات وجود دارد :

ترویج اینستاگرام خود برروی دیگر کانالها:

شما میتوانید ” Instagram feed” را به Facebook ، Youtube و دیگر صفحات اضافه کنید
بدون خجالت تعدادی از عکسهای خود را در پستها قرار دهید
یک widget بر روی سایت خود قرار دهید
از Instagram pop-up بر روی بلاگ خود استفاده کنید
برای معرفی بیشتر اینستاگرام خود را روی کارت ویزیت خود قرار دهید.

در برابر Instagram Ads این روشهای خیلی ساده ای هستند وبه پول و زمان کمتری احتیاج دارند پس چرا این موارد را امتحان نکنیم!! گاهی اوقات نیز پیش می آید که برخی از خوانندگان سختگیر شما و یا مشتریان وفادارتان به علت اینکه در سایر کانالها شما را دنبال میکنند، شما را در اینستاگرام follow نمیکنند پس این موارد به شما کمک میکند تا مخاطبینتان را به اینستاگرام اضافه کنید.

9.خوش گذرانی کنید

اینستاگرام را پیچیده نکنید ، خصوصا وقتی تازه شروع کرده اید . موارد ابتدایی را پوشش دهید و باقی مسائل خودش درست میشود . برای خیلیها اینستاگرام یک بازی اعداد است همه میخواهند بدانند چگونه followers بیشتری بگیرند و چگونه لایکهای بیشتری بدست آورند.اما حقیقت این است که شما باید تمرکز خود را بر تعامل بامخاطب ، بر تولید محتوای بهتر و پیروی از یک استراتژی خوب بگذارید. خود را غرق نکنید و خوش بگذرانید . فلسفه اینستاگرام این است .

“همین حالا از تابان شهر جهت دیجیتال مارکتینگ کمک بگیر!”

شاید دوست داشته باشید بدانید

نظرات شما عزیزان…

15 Comments

 1. محسن زاده

  برای شروع یک استارتاپ با چه کسی می تونیم مشاره کنیم؟

  پاسخ
 2. غلامحسین

  چطور می توانم ایده هامو عملی کنم ؟
  مرسی

  پاسخ
 3. فرهاد

  سلام
  ایا همه ایده ها را می توان تبدیل به کسب و کار کرد/

  پاسخ
 4. مبینا

  مسلما همه کسب و کارها سعی می کنن در اینستاگرام پیشرفت کنن. چه جوری از بقیه جلو بزنیم؟

  پاسخ
 5. مریم

  Instagram pop-up چیست؟

  پاسخ
 6. باران

  در مورد تاثیر اینفلوئنسرها هم توضیح بدید.

  پاسخ
  • خشایار آریامهر

   حتما دوست عزیز در مقاله های بعدی حتما راجب اینفلوئنسرها هم توضیح میدهیم

   پاسخ
 7. پارسا

  یه مقداری کلی بود میشد با جرییات بیشتر نوشت

  پاسخ
  • خشایار آریامهر

   حتما سعی میکنیم در مقاله های بعدی بنویسیم

   پاسخ
 8. samyar

  در باره تکنیکهای خرید فالور و کامنت گذاری و رباتهای اینستا هم بنویسید

  پاسخ
  • خشایار آریامهر

   حتما دوست عزیز در مقاله های بعدی حتما به این موضوع

   پاسخ
 9. tiam

  لطفا درباره سایر شبکه های اجتماعی هم مطلب بنویسید

  پاسخ
  • خشایار آریامهر

   حتما دوست عزیز

   پاسخ
 10. یاسی

  مقاله خوب و مفیدی بود

  پاسخ
  • خشایار آریامهر

   مرسی از نظرتون

   پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *