راهنمای مرحله به مرحله ی ساخت سایت

راهنمای مرحله به مرحله ی ساخت سایت

رشد کسب کار های اینترنتی روند چشمگیری در سال های اخیر داشته است. اکثر کسب کار ها برای دسترسی شبانه روزی کاربر به خدمات مربوطه نیاز به ساخت سایت دارند. ساخت سایت یکسری اصول و تکنیک های مخصوص به خود دارد شرکت تابان شهر با رعایت این اصول و تحلیل رقبای شما اقدام به ساخت سایت مناسب برای کسب و کار شما می کند. بعد از طراحی وب سایت توسط تابان شهر می توانید از سایت خود به عنوان راهی برای کسب در آمد بیشتر استفاده کنید.

ساخت سایت

در این مقاله ما سعی کردیم تا تمامیه مراحل ساخت سایت را به طور واضح به شما توضیح دهیم.و از اولین مرحله تا آخرین مرحله ی آن پا به پای شما خواهیم بود.

با توجه به اینترنتی شدن کسب و کارهای نوین وجود سایتی که مربوط به کار ما باشه ضروری است. ساخت سایت باعث می شود اطلاعات و خدمات ما به صورت شبانه روزی در دسترس کاربر قرار بگیرد. به علاوه، اکثر شرکت ها نیز امروزه دارای سایت هستند. پیشنهاد می کنیم در این خصوص، مقاله طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید.

ساخت سایت برای کسب و کار ما درست مثل خرید مغازه می ماند. با این تفاوت که خرید مغازه خیلی سخت تر از ساخت سایت است.

مرحله ی اول ساخت سایت:

ساخت سایت

هر نوع کاری چه اینترنتی چه غیره نیازمند یک نام و نشانی است تا با آن نام به مخاطب یا مشتری شناسانده بشود. پس ابتدایی ترین کار در زمینه ی ساخت سایت هم اینه که برای سایت خود یک اسم بگذارید.

در دنیای اینترنتی به اسم سایت دامین (Domain) یا دامنه گفته می شود. به عنوان مثال نام یا دامنه ی سایت ما tabaneshahr.com  است. نکته ی جالب توجه در این زمینه این است که دامنه ها انواع مختلفی دارند.

بر حسب پسوندی که هر دامنه دارد ، دامنه ها از یکدیگر جدا می شوند.دامنه ها را بر اساس تعداد حروفشان به گروه های مختلفی تقسیم بندی می کنند.

دامنه های 3 حرفی:

از جمله  دامنه های معروف سه حرفی می توان به .net ، .org ،.com ،.biz  اشاره کرد.

com. یکی از محبوب ترین دامین ها است.مخفف commercial که به معنای تجاری است.

البته امروزه به جز سایت های تجاری برای تمامیه سایت ها نیز از com  استفاده می کنند.

net. مخفف network  به معنای شبکه است. وعموما برای سایت های که خدمات اینترنتی در اختیار کاربر می گذارند استفاده می شود.

org. مخفف organization  است.غالبا برای سازمان هایی که غیر تجاری هستند استفاده می شود.

biz. مخفف business  است. و مختص به سایت های تجاری و شغلی خصوصا تجارت الکترونیک است.

این دامنه جزو دامنه های سه حرفی جدید است .

دامنه ی سه حرفی مخصوص یا سلطنتی:

مثل gov. که مخفف government به معنای دولت است.

edu. هم که مخفف education  به معنای آموزش است در این دسته قرار می گیرد.

دامنه های دو حرفی:

دامنه های دوحرفی مختص هر کشور می باشند.به عنوان مثال دامنه ی ir  که به عنوان دامنه ی بین المللی ایران در تمام دنیا شناخته شده است. یکسری از دامنه ها تحت عنوان دامنه ی ir  هستند که برای داشتن هر کدام از آن ها نیازمند دریافت مجوز رسمی برای فعالیت در همان زمینه می باشد.

برای خرید این دامنه ها باید به سایت ایرنیک مراجعه کنید. مثل co.ir که برای ثبت شرکت است. یا gov.ir برای سازمان های اداری مثل قوه ی مجریه یا قویه مقننه است.

قابل ذکر است تمامیه دامنه ها به صورت پولی هستند و برای خرید آن ها می توانید عبارت ثبت دامنه را سرچ کرده و از سایت های مربوطه دامین خریداری کنید.

دامنه

نکات قابل توجه در هنگام ثبت دامین برای ساخت سایت :

1.ترجیحا نام سایت خود همان نام برندی که دارید بگذارید.چون نام برند شماست که در ذهن مردم می ماند.

2.سعی کنید نامی که برای سایت و برند خود انتخاب می کنید تشابه اسمی با نام دیگر برند ها نداشته باشد.

3.جوری نام سایت را انتخاب کنید که به کار شما مربوط باشد.

4.از اعداد و یا خط تیره در انتخاب سایت استفاده نکنید.

5.دامنه ی خود را از مرکزی تهیه کنید که اجازه ی تغییر و جابه جایی را به شما بدهد.

6.هنگام خرید دامنه حتما تعهد های شرکت مقابل را مطالعه و از حقوق خود مطلع شوید.

7.بعد از اینکه یک دامنه را انتخاب کردید برای آگاهی از عملکرد و تاریخ دامنه از سایت wayback machine استفاده کنید.

در این سایت تعداد دفعاتی که از دامنه ی مورد نظر شما screenshot گرفته شده نمایش داده می شود.

8.برای اطلاع از دامنه های آزاد و expired شده می توانید از سایت expired domains استفاده کنید.

9.اعتبار دامنه ی خود را حتما تا یک ماه قبل از اتمام تاریخ آن تمدید کنید،چون در غیر این صورت فرد دیگری می تواند دامنه ی شما رزرو کند.

10.می توانید از سایت namesh هم استفاده کنید.

این وب سایت ایده های خوبی در زمینه ی انتخاب نام سایت به شما می دهد.

11.برای اینکه از صاحب قبلی دامین و در کل از اطلاعات دامین مطلع شوید نام سایت مورد نظرتان را در سایت whois سرچ کنید.

این سایت اطلاعات دقیقی از سایت و یا دامین به شما می دهد.

12.فراموش نکنید که رمز انتقال دامنه را از سایتی که از آن دامنه را خریداری کردید بگیرید.در این صورت به راحتی می توانید قفل دامنه خود را باز و آن را به کس دیگری انتقال دهید.

13.فراموش نکنید که برای ثبت دامنه ی ir حتما باید در ایرنیک ثبت نام کنید.حتی اگر بخواهید از سایتی غیر از این سایت خریداری کنید باید شناسه ی ایرنیک داشته باشید .بعد از ثبت نام در این سایت شناسه و گذر واژه برای شما ایمیل می شود .

بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود در ایرنیک شدید حتما در قسمت مشخصه های شناسه بروید و تمام رابط های مجاز را خودم ونمایندگان انتخاب کنید . تا از هر سایتی که خواستید دامنه ی ir خریداری کنید امکان دسترسی وجود داشته باشد.

مرحله ی دوم ساخت سایت:

ساخت سایت

بعد از انتخاب نام و خرید دامین حال شما یه دامنه دارید.اما زمانی که آن را سرچ می کنید دامنه ی شما یافت نمی شود. چون هنوز به سرور متصل نیست.حال نوبت به خرید و اتصال هاست به دامنه می باشد.

هاست چیست؟

مثل هر کسب و کاری که نیاز به یک انبار و یا مکانی برای نگه داری کالاها دارد سایت هم نیاز به جایی دارد که اطلاعات داخل آن ذخیره شود.به این فضای ذخیره سازی در اینترنت به اصطلاح هاست   (host) گفته می شود. در اصل هاست مثل یک کامپیوتر است که همیشه روشن است و در تمامیه ساعت های روز قابل دسترس می باشد.

انواع هاست:

هاست لینوکس

هاست ویندوز

لینوکس: از زبان های برنامه نویسی html ،  php ،  js  پشتیبانی می کند. این مدل هاست در مقایسه با ویندوز خیلی بهتر از php  پشتیبانی می کند.نزدیک به 90 % سایت های ایرانی از لینوکس استفاده می کنند. Cpanel  و direct admin که از جمله بهترین کنترل پنل های شناخته شده هستند کلا برای لینوکس طراحی شده اند.

ویندوز: این هاست علاوه بر php ,js,html از asp  پشتیباتی می کند.asp یک زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت منتشر شده است که خب چون تنها ویندوز از آن پشتیبانی می کند این امر یک مزیت محسوب می شود.

هاست هم مانند دامین باید خریداری شود.البته هاست های مجانی نیز وجود دارند. هاست های رایگان پیشنهاد نمی شوند.چرا که بعد از مدتی که از ساخت سایت شما گذشت ودرست زمانیکه به جایگاه دلخواه رسیدید هاست را از شما می گیرند. همچنین این نکته را بدانید که بهترین هاست برای ساخت سایت های داخل ایران هاست های ایرانی است.چراکه هرچقدر فاصله ی مکانی هاست با سایتی که می سازید بیشتر باشد سرعت شما کاهش بیشتری خواهد یافت.و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ریسپانس از هاست به ایران برگردد.

انواع مختلف هاست بر اساس نوع سرویس برای ساخت سایت  :

 1. هاست اشتراکی
 2. هاست اختصاصی
 3. هاست مجازی

هاست اشتراکی : قیمت این هاست به مراتب از هاست اختصاصی کمتر است.

یک خانه را تصور کنید که هر کدام از اتاق هایش را به افراد مختلفی اجاره  داده اند . هاست اشتراکی نیز درست به همین شکل است . این نوع هاست از امنیتی خوبی برخوردار است ولی خوب طبیعی است که برای ساخت سایت های معتبرتوصیه نمی شود.

هاست اختصاصی : این هاست به طور اختصاصی به شما تعلق می گیرد به طوری که اطلاعات هیچ  وب سایت دیگری بر روی هاست شما موجود نیست. این هاست بهترین و امن ترین سیستم را دارد. اما هزینه ی آن خیلی بیشتر از هاست های دیگر بوده.

هاست مجازی : این هاست از بخش بندی یک سرور به چند سرور به دست می آید. در مقایسه با هاست اشتراکی سرعت و امنیت بیشتری دارد . و برای ساخت سایت ها یی که پربازدید هستند پیشنهاد می شود.

ویژگی های یک هاست مناسب برای ساخت سایت :

 1. همیشه در دسترس باشد. و پشتیبانی شبانه روزی داشته باشد. در این صورت است که اگر در هر ساعتی از شبانه روز به مشکلی برخوردید از طریق شرکتی که هاست را از آن خریده اید این مشکل بر طرف می شود.
 2. سرعت بالایی داشته باشد. سرعت یکی از مهمترین ویژگی های یک هاست می باشد چراکه تمامی کاربر ها توقع بالایی در مورد سرعت دارند.
 3. به صورت منظم بکآپ گیری کند. اگر هاست از اطلاعات شما بکآپ نگیرد در اثر بروز هرگونه مشکلی این امکان وجود دارد که اطلاعات سایتتان به راحتی از دست برود.
 4. یک هاست مناسب برای طراحی سایت باید پهنای باند بالایی داشته باشد. در این صورت شما بدون نگرانی از پر شدن فضای هاست از اطلاعات بکآپ می گیرید.
 5. حتما قابلیت add on دامین داشته باشد. Add on domain  باعث می شود که شما بجز سایت اصلی  دامین های دیگری را به آن متصل کنید.پس نیازی نیست که دوباره برای یک سایت دیگر هاست بخرید.
 6. امکان خرید دوره ای داشته باشد. اگر این امکان را داشته باشد شما می توانید برای یک ماه آن هاست را خریداری کنید که تا از خوب بودن و امکانات آن اطمینان حاصل کنید.

نکته : برای اطلاع از مکان هاست خود میتوانید به سایت whois مراجعه کنید.

کنترل پنل چیست؟

کنترل پنل نرم افزاری است که بر روی هاست نصب می شود تا شما بتوانید به راحتی با هاست کار کنید. در حال حاضر 99% شرکت های ارائه دهنده ی هاست از کنترل پنل های آماده استفاده می کنند.کنترل پنل هایی همچونDirec t admin , cPanel ,plesk , Virtualmin  … .

یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین کنترل پنل ها cPanel  است. این کنترل پنل به طور کامل با وردپرس( پایین تر به توضیح وردپرس خواهیم پرداخت) سازگاری دارد. این کنترل پنل امکانات گسترده ای را در اختیار کاربر می گذارد. از آنجاییکه یک تیم قوی پشتیبان cPanel  هستند برای شما امتیاز مثبتی محسوب می شود. چون تا زمانی که از آن استفاده می کنید می توانید پشتیبانی خوبی داشته باشید.

متاسفانه IP  های ایران از طریق شرکت cPanel  تحریم شده است. خیلی از شرکت ها از نسخه های کرک شده آن استفاده می کنند.اما همین نسخه های کرک شده گاهی دیده شده که مشکلاتی را به وجود می آورند. مثلا از دست رفتن اطلاعات و یا دان تایم.

اما خیلی از شرکت های داخل ایران هستند که از نسخه ی اصلی cPanel  استفاده می کنند پس می توانید هاست خود را از آن ها خریداری کنید.

چگونه وارد cPanel  شویم؟

بعد از اینکه هاست مورد نظر خود را خریداری کردید شرکت ارائه دهنده ی هاست یک آدرس که باید آن را در مرور گر خود تایپ کنید تا وارد cPanel شوید را به شما می دهد. در هنگام دسترسی به سی پنل حواستان باشد که حتما از HTTPS برای اتصال امن استفاده کنید.بعد از این که وارد سی پنل شدید خودتان متوجه خواهید شد که دسترسی به قسمت های مختلف آن چقدر آسان است.قسمت های مختلفی در سی پنل وجود دارد که با ورود به آنها امکانات زیادی به راحتی برای شما به نمایش گذاشته می شود.

یکی دیگر از کنترل پنل هاییکه معروف است ولی به اندازه ی سی پنل کاربردی نیست دایرکت ادمین  (direct admin)می باشد. این کنترل پنل امنیت بسیار خوبی دارد. این پنل دارای قابلیت ضد crash می باشد که باعث افزایش پایداری در سیستم می شود. یکی از مزیت هایی که دایرکت ادمین نسبت به سی پنل دارد این است که پشتیبانی فنی به صورت نامحدود دارد. در صورتیکه در سی پنل برای تمامیه مشکلات باید پکیجی مربوط به پشتیبانی خریداری کنید.

بعد از خرید هاست و دامنه حال نوبت به تنظیم DNS  رسیده است.

DNS چیست ؟

برای فهم عمیق تر DNS  ابتدا باید با IP  آشنا شوید.  آی پی یا Internet  protocol به آدرس و یا کدی گفته می شود که به دستگاه های متصل به اینترنت اطلاق می شود. آی پی در واقع  یک کد شناسایی منحصر به فرد است . با این کد منحصر به فرد است که دستگاه های مختلف را می توان از یکدیگر شناسایی کرد .

حال به تعریف DNS  می پردازیم.Domain Name Systeam   یا سیستم نام دامنه است. DNS در واقع برقرار کننده ی ارتباط  بین هاست و دامنه ی ماست. دقیقا مثل یک دفترچه ی تلفن زمانی که اسم شخصی را می دانید اما شماره ی تلفن آن را ندارید به دفترچه رجوع می کنید.DNS هم دقیقا همینگونه است. اگر DNS نبود شما تنها قادر بودید وب سایت را با استفاده از IP آن مشاهده کنید. مانندhttp://104.34.2.14

چگونگی تنظیم DNS بر روی دامنه:

بعد از خرید هاست DNS  های مربوطه به شما داده می شود با رفتن در قسمت مدیریت DNS  در هاست می توانید آن ها را ذخیره کنید تا DNS های شما پس از صرف زمان کوتاهی ذخیره شوند.

برا ی تنظیم DNS  در دامنه های IR  هم می توانید به سایت ایرنیک مراجعه کنید.

حال برای اینکه بتوانید هاست و سرور خود را بررسی کنید، می توانید از سایت Host-tracker.com  استفاده کنید.با این وب سایت خیلی خوب شما می توانید از سرعت سرور خود وهمچنین سرعت بالا آمدن سایتتان با خبر شوید. شما با GTmetrix  هم می توانید این کار را بکنید. ولی GTmertix  برای تست سرعت فقط از یک سرور که در کانادا است استفاده می کند ولی Host-tracker از چندین سرور استفاده می کند که همین امر کاهش سرعت را از نظر بعد مسافتی کم می کند. همچنین هاست ترکر این امکان را به شما می دهد تا از قابل مشاهده نبودن سایتتان توسط کشور های مختلف آگاه شوید. در این صورت یا کشور های دیگر IP شما را مسدود کرده اند یا شما IP  آن ها را مسدود کرده اید.

بعد از ورود به هاست ترکر در قسمت بالای سایت می توانید URL سایت خود را وارد کنید. این نکته را فراموش نکنید که URL ساییان را بدون WWW  وارد کنید.

بعد از ثبت نام در آن سایت اطلاعاتی در اختیار شما قرار می گیرد.

اطلاعاتی همچون location که موقعیت سرور تست کننده را به شما نشان می دهد .

Result که نتیجه ی لود شدن یا نشدن سایت را اطلاع  می دهد.

Page size حجم صفحات و عکس ها و ویدئو ها و … سایت شما را نشان می دهد. پس هر چقدر این حجم بیشتر باشد سرعت سایت شما به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد.

Response time این ستون نشان دهنده ی زمان بالا آمدن سایت شما به طور کامل است.یعنی زمانی را که فردی بر روی سایت شما کلیک می کند تا زمانی که درخواست به سرور رفته و پاسخ آن بر می گردد را محاسبه می کند.

دقت داشته باشید که هاست و دامنه هر دو در seo  سایت شما تاثیر گذارند.

سئو به معنای بهینه سازی سایت شماست. پس سعی کنید که نامی را برای سایت خود انتخاب کنید که برای کاربر سرچ کردن آن راحت باشد . هاست هم در بهینه سازی سایت شما اثر دارد. اگر سایت شما دائما پایین باشد کاربران نمی توانند داخل آن شوند. پس در هنگام ساخت سایت به دامین و هاستی که انتخاب و خریداری می کنید دقت داشته باشید.

برای بررسی عملکرد آپ تایم ( زمان در دسترس بودن سایت ) هاست خود نیز می توانید از سایتی به نام uptime robot  استفاده کنید . در این سایت شما با وارد کردن ایمیل از دان شدن سایت مطلع شوید. نحوه ی کار این وب سایت به این صورت است که هر 5 دقیقه یکبار یک درخواست از طرف سایت شما به هاست می فرستد تا از ریسپانس و بالا بودن سایت شما مطمئن شود . این کار را از طریق 50 سرور در نقاط مختلف دنیا به صورت رایگان انجام می دهد.

مرحله ی سوم ساخت سایت

ساخت سایت

قدم بعدی در ساخت سایت انتخاب سیستم مدیریت محتوا است.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

(CMS(contact management system  سیستمی است که در پشت سایت شما قرار دارد و کار آن مدیریت کردن محتوای شماست.

به طور کلی یک سایت در دنیای اینترنت به سه صورت است.

استاتیک

داینامیک

فلش

ساخت سایت استاتیک :

وب سایت های استاتیک از جمله اولین سایت های طراحی شده هستند. در این مدل ساخت سایت امکان تغییر مداوم سایت وجود ندارد. یعنی به طور کلی به روزرسانی در این نوع سایت ها به نردت صورت می گیرد. تغییرات در سایت فقط از طریق فردی که ساخت سایت را انجام داده امکان پذیر است. این نوع سایت ها فقط  برای موسسه ها و شرکت هایی مناسب است که تنها قصدشان حضور در اینترنت است و قصدی برای تغییر در سایت و محتوا گذاری هفتگی ندارند. این روش ساخت سایت خیلی ارزان تر از داینامیک است . علت اینکه نمی توان تغییرات مداومی در این روش اعمال کرد این است که کنترل پنلی برای سایت های استاتیک وجود ندارد . ساخت سایت استاتیک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست چراکه اگر شما کوچکترین تغییری را بخواهید در سایت وارد کنید باید حتما از طراح سایت بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

ساخت سایت داینامیک :

در مقابل سایت های استاتیک سایت های پویا یا داینامیک را داریم . این سایت ها دارای کنترل پنل می باشند به همین دلیل هر کسی که به کنترل پنل آن دسترسی داشته باشد می تواند به راحتی سایت را به روز رسانی کند و تغییرات لازمه را اعمال نماید .هزینه ی ساخت سایت های داینامیک در ابتدا بیشتر از سایت های استاتیک است و به دلیل اینکه هزینه های جانبی و بعدی ندارد از نظر اقتصادی به صرفه هستند.

مزایا و معایب  ساخت سایت استاتیک :

هزینه ی اولیه ی ساخت سایت کم است ولی هزینه های ثانویه ی آن برای تغییر خیلی زیاد است .

حجم محتوای داخل سایت نسبت به سایت ها داینامیک خیلی کمتر است .

امکان دسترسی برای تغییر در سایت فقط از طریق طراح سایت امکان پذیر است.

این سایت ها امنیت بالا یی نسبت به سایت های داینامیک دارند.

اقدام برای هر گونه تغییر در آن ها بسیار وقت گیر است.

مزایا و معایب ساخت سایت داینامیک :

هر فردی که دانش طراحی سایت را نیز به طور کامل نداشته باشد می تواند در سایت های داینامیک تغییر ایجاد کند. تمامیه تغییراتی که اعمال می شود نیازمند هزینه نیست. به صورت نامحدود می توان در سایت تولید محتوا کرد. 

یک سایت داینامیک از نظر سئو نیز قوی عمل می کند . چراکه با به روز رسانی مداوم سایت می توان تاثیر مثبتی در بهینه سازی سایت ایجاد کرد. در کد نویسی و طراحی این سایت ها باید دقت بسیاری شود چون ممکن است امنیت آن ها در خطر قرار بگیرد .

ساخت سایت فلش :

در سال های گذشته ساخت این نوع سایت ها طرفدار زیادی داشت . اما امروزه به طور کلی از این نوع طراحی سایت استفاده نمی شود. این نوع طراحی سایت این امکان را به کاربر می دهد که تصویر را با صدا و افکت های محرک مشاهده کند. فقط  مرورگر کاربر باید به Flash player دسترسی داشته باشد چون در غیر این صورت نمی تواند فایل ها ی فلش را مشاهده کند. همین امر یکی از عوامل آزاردهنده ی ساخت سایت فلش است.

حال اگر قصد دارید ساخت سایت خود را به صورت داینامیک انجام دهید نیاز به سیستم مدیریت محتوا دارید . در کل CMS ها طراحی شده اند که اجازه ی دسترسی آسان به سایت برای گذاشتن محتوای جدید را می دهد. می توانید برای هر کس یک نقش تعریف کنید مثلا اگر برای فردی دسترسی نویسنده را فعال کردید فقط به بخش های مربوط به نوشته دسترسی خواهد داشت. تنها مدیر کل است که به تمامیه بخش های سایت می تواند دسترسی کامل داشته باشد.

سیستم مدیریت محتوا انواع مختلفی دارد.

انواع CMS برای ساخت سایت :

1.ECMS :

Enterprise Content  Management  System

سیستم مدیریت محتوا برای سازمان ها و تشکیلات اقتصادی است . مربوط  به محتویاتی مثل اسناد و جزئیات و بایگانی است.

2.WCMS :

Web CMS سیستم مدیریت محتوا تحت وب سایت است وبرای درج محتوا تصویری و ویدئویی و … در وب سایت است.

3.DMS :

Document Management System

سیستم مدیریت محتوای اسناد . این سیستم در واقع  یک نرم افزاری است که امکان پیگیری و ذخیره سازی اسناد را به صورت الکتریکی می دهد.

4.MCMS  :

Mobile Content Management system

سیستم مدیریت محتوای موبایل . این سیستم برای مدیریت ذخیره سازی و تولید محتوا برای گوشی های همراه است.

در حوزه ی سیستم مدیریت محتوا برای ساخت وب سایت برای ما WCMS حائز اهمیت است. سیستم ها ی مدیریت محتوای تحت وب سایت انواع مختلفی دارند که بسته به نوع سایت شما و نوع کسب کارتان می توانید از آنها استفاده کنید.یکی از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس است. اما اجازه دهید وردپرس را در آخر توضیح دهیم.

مدل های مختلف cms برای ساخت سایت :

Joomla :

خیلی از شرکت های بزرگ از جوملا به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده کرده اند. این سیستم از جمله تکمیل ترین سیستم های مدیریت محتواست که با زبان برنامه نویسی php  نوشته شده. تم ها و پوسته ها و افزونه های مختلفی برای جوملا موجود است. پس با نصب این CMS نیازی به برنامه نویسی زیادی ندارید. جوملا از سال 2005 در اختیار کاربران قرار گرفته است . معنی لغوی جوملا همه با هم است که از زبان سواحلی گرفته شده. از معروف ترین سایت هایی که از جوملا استفاده کرده اند می توان به مکدونالد و سایت صدا و سیمای ایران اشاره کرد. پشتیبان این CMS شرکت Open Source Matters است. این سیستم یک نرم افزار متن باز است به این معنا که کد های آن به هیچ شرکت اختصاص ندارد و همه به آن ها دسترسی دارند.

از مهم تریت افتخارات این سیستم محتوا می توان به 3 سال متوالی برگزیده شدن به عنوان  بهترین سیستم مدیریت محتوا در ساخت سایت اشاره کرد.

نقاط قوت و ضعف جوملا :

بیشتر از 7000  پلاگین برای این سیستم وجود دارد. هویت کاربر با استفاده از اکانت گوگل قابل احراز است. منابع آموزشی برای استفاده از آن به وفور یافت می شود. اما این سیستم خیلی کاربر پسند نیست . کیفیت خیلی از تم های آن پایین است . سایت های که از این  سیستم مدیریت محتوا برای ساخت سایت خود استفاده می کنند بسیار شبیه یکدیگرند .

Drupal  :

دروپال هم مانند جوملا  با زبان برنامه نویسی php  نوشته شده است . به دلیل انعطاف پذیری ای که این سیستم مدیریت محتوا دارد از آن برای ساخت سایت های مختلف اعم از سایت ها بزرگ و کوچک استفاده می شود. دروپال هم از نظر هزینه هم از نظر رعایت قوانین سئو بسیار مناسب است . متاسفانه تم های این سیستم از نظر کیفیتی بسیار ضعیف هستند و همانند جوملا سایت های ساخته شده با آن شباهت زیادی با هم دارند. نصب قالب روی این پوسته کمی پیچیده است.

Expressioengine :

این سیستم هم با php  برنامه نویسی شده است .  قیمت این نرم افزار بالاست و تم ها و پلاگین های آن محدود است. برای استفاده از آن هیچ نسخه ی آزمایشی موجود نیست وباید حتما آن را بخرید .اما امنیت بسیار خوبی دارد و همچنین از نظر بهینه سازی سایت عملکرد خوبی نشان داده است.

TextPattern :

یک سیستم مدیریت محتوای رایگان که تعداد افزونه های در دسترس آن حدودا 700 تا می باشد . بسیار کاربر پسند و جهت ساخت سایت های مختلف مناسب می باشد. قالب و تم های آن محدود است.

Contao:

این نرم افزار سیستم مدیریت محتوا رایگان است . تم های آن اما رایگان نیست.

به دلیل اینکه محدودیت های زیادی دارد معمولا برای سایت های کوچک استفاده می شود.

SilverStripe :

این سیستم هم یک سیستم باز است که برای علاقه مندان  به برنامه نویسی مناسب می باشد. حتی برای برنامه نویسان مبتدی هم کاربردی است. صفحات را به صورت چند گانه مدیریت می کند و بسیار کاربر پسند می باشد. طراحان سایت زیادی در دنیا از یان سیستم مدیریتی استفاده می کنند. استفاده از آن نیاز به آموزش دارد و متاسفانه مطالب آموزشی برای آن کم است. پلاگین ها و قالب های این cms  خیلی محدود هستند .

Umbraco :

توسط فریم ورک net  نوشته شده و رایگان است . منابع آموزشی زیادی برای این سیستم وجو دارد که به صورت رایگان می توان از آن ها استفاده نمود. یکی از مزیت های آن این است که API آن باز می باشد. ولی پلاگین های آن رایگان نیستند.

concrete :

طراحی سایت با این سیستم مدیریت محتوا بسیار آسان است . از نسخه ی 2010 آن به بعد به صورت متن باز در دسترس قرار گرفته است. منابع آموزشی برای کار با آن به خوبی یافت می شود. متاسفانه بیشتر پلاگین ها و تم های آن پولی هستند. هزینه های پشتیبانی آن نیز واقعا به صرفه نیست.

CushyCMS :

دو نسخه ی رایگان و غیر رایگان دارد. تمامیه بخش های کاربردی آن در نسخه ی رایگان یافت نمی شوند. خوبی آن این است که کار با آن بسیار آسان است . برای افراد مبتدی که با سیستم های مدیریت محتوا کار نکرده اند بسیار مناسب است . برای ساخت سایت های حرفه ای و پیشرفته از آن استفاده نکنید چون اصلا مناسب نیست.

WordPress :

و اما وردپرس که از محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم های مدیریت محتوا در دنیاست . بر اساس wappalyzer حدود 63% از سایت های دنیا از وردپرس برای ساخت سایت استفاده می کنند. جوملا و دروپال بعد از وردپرس در رده های بعدی قرار می گیرند. این سیستم یکی از بهترین و پیشرفته ترین سیستم های جهانی است. بهینه سازی سایت برای موتور ها ی جستوجو با وردپرس بسیار راحت صورت می گیرد. برای ساخت سایت های مختلف از وردپرس استفاده می شود. این پلت فرم انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی قابل تغییر است . آپدیت یا به روز رسانی آن به صورت اتوماتیک است . تم ها و قالب های خیلی زیادی دارد .

برای درک تفاوت CMS و ساخت سایت اختصاصی میتوانید مقاله تفاوت های طراحی سایت فروشگاهی اختصاصی و cms را مطالعه فرمایید.

حتما بخوانید:   طراحی سایت تهران و نکاتی که باید درباره آن بدانید

 

چگونه وردپرس را برای ساخت سایت نصب کنیم؟

در اینترنت منابع زیادی برای آموزش نصب آن وجود دارد و در کل نصب وردپرس کار خیلی راحتی است . و کاملا رایگان می باشد . در ابتدا می بایست نسخه ی فارسی وردپرس را از سایت خودش دانلود کنید. بعد از اینکه نصب وردپرس را آموختید به راحتی می توانید جوملا و دروپال را نیز نصب کنید .

توجه داشته باشید که جدیدا نیازی نیست که شما حتما نسخه ی فارسی وردپرس را دانلود کنید و منتظر به روز رسانی نسخه ی فارسی آن برای ساخت سایت باشید. همان نسخه ی اصلی را از خود سایت wordpress.org دانلود و در تنظیمات نصب آن زبان ورد پرس را فارسی انتخاب کنید .

بعد از دانلود ورد پرس بر روی سیستم کامپیوتر خود حال باید وارد سی پنل شوید. برای ورود به سی پنل یا هر پنلی که بر روی سایت شماست به ایمیل خود مراجعه کرده. و اطلاعات مربوط به سی پنل اعم از نام کاربری و پسورد و لینک مربوط  به ورود سی پنل را از ایمیلی که از طریق شرکتی که از آن هاست خریده اید دریافت کنید . توجه داشته باشید که اگر هاست و دامنه ی خود را از یک سایت خریداری نکرده اید باید آن ها را به هم متصل کنید. برا ی این منظور هم در همان ایمیلی که بعد از خرید سایت ار طرف شرکت فروشنده دریافت کرده اید dns  ها را کپی کرده و در nameserver  تنظیمات دامنه بگذارید. دی ان اس ها ممکن است 24 ساعت زمان ببرد که ست شوند . برای اینکه از ست شدن دی ان اس خود مطمئن شوید می توانید به سایت dnschecker  مراجعه کنید.

با وارد کردن URL سایت خود این سایت به شما ست بودن یا نبودن dns هایتان را اطلاع می دهد.همچنین می توانید ببینید که سایتتان در چه کشور هایی قابل مشاهده است.

بعد از انجام دادن تمامیه این کار ها وست شدن دی ان اس هایتان حال نوبت به نصب سی پنل بر روی هاست شماست.

بعد از ورود به سی پنل به قسمت filemanager  بروید.

نصب وردپرس

در سمت چپ تصویر public_html را انتخاب کنید. این فایل در واقع ریشه ی هاست شماست و شما باید فایل وردپرس خود را در این فایل قرار دهید.

نصب وردپرس

آپلود را که در آن بالاست بزنید. و آن فایل وردپرس را آپلود کنید.بعد از اینکه این فایل به طور کامل آپلود شد. بر روی فایل زیپ آن کلیک راست کرده و extract را می زنید. فایل ورد پرس حالا از فایل خود خارج شده. حال فایل زیپ آن را پاک کنید .  داخل فایل ورد پرس بروید وتمامیه محتویات داخل آن را select کرده و با کلیک راست و انتخاب move پنجره ی جدیدی برای شما باز می شود. ورد پرس را از ادامه ی نام فایل به طور کامل پاک کنید و move file را بزنید. با این کار کل محتویات ورد پرس شما بر روی هاست قرار می گیرد.

نصب وردپرس

اکنون شما باید یک دیتابیس بسازید.

چگونگی ساخت دیتابیس :

شما این دیتابیس را برای ورد پرس می سازید. در بخش DATABASES ، MySQL database را انتخاب کنید.

نصب وردپرس

صفحه ی جدیدی برای شما باز می شود ، در قسمت creat new database  نامی برای دیتابیس خود انتخاب کنید . و create database  را بزنید.سپس کمی پایین تر رفته و در قسمت MySQL User نام کاربری و پسوردی برای خو انتخاب کنید create user را بزنید. حالا باز پایین تر برید در قسمت آخر add  را می توانید مشاهده کنید آن را فشار دهید. صفحه ی جدیدی برای شما باز می شود select all را بزنیذ تا تمام گزینه ها تیک زده شوند و ثبت نهایی را بزنید.

اگر تمام این کار ها را به درستی انجام داده باشید وقتی وارد مرورگر شوید ونام سایتتان را سرچ کنید وردپرس بر روی سایت شما بالا آمده. زبان خود را ترجیحا در ابتدای کار انگلیسی بگذارید بعدا اگر تمایل داشتید در تنظیمات ورد پرس می توانید زبان را به فارسی تغییر دهید. بعد از انتخاب زبان از شما نام دیتابیس و یوزر را می خواهد همان اطلاعاتی که را که خودتان در cPanel وارد کرده اید اینجا وارد کنید. حال صفحه ی دیگری باز می شود که درآن باید نام کاربری و پسورد برای ورود به وردپرس سایتتان را برگزینید تا با آن وارد حساب ورد پرس سایت شوید . به همین راحتی حالا شما یک سایت ساختید واز وردپرس برای ساخت سایت خود استفاده کردید.

بک اند و فرانت اند :

Front end :

در واقع فرانت در ساخت سایت به معنای بخشی از سایت است که برای کاربر قابل مشاهده است . خود فرانت اند به دو قسمت تقسیم می شود. 

طراحی وب

توسعه ی رابط کاربری

طراحی وب سایت در واقع همان طراحی ها یی است که با فتوشاپ انجام می دهیم. یعنی همان طرح هایی که در نرم افزار فتوشاپ برای ساخت سایت انجام می شود.

توسعه ی رابط کاربری هم به قسمتی گفته می شود که  شما و یا کسی که کار ساخت سایت را به او سپرده اید طرح های گرافیکی را برنامه نویسی و یا کد گذاری می کند.

Back end :

به قسمت هایی از سایت که برای کاربر قابل مشاهده نیست بک اند یا پشت صحنه می گویند.

بک اند به طور کلی از سه بخش تشکیل شده است :

1.سرور

2.برنامه

3.دیتابیس

یک برنامه نویس بک اند در واقع  برنامه نویس هسته ی اصلی سایت است.

کد هایی را  که یک backend developer می نویسد برای کاربر قابل رویت نیست.

UI و UX چیست ؟

برای درک UI/UX باید بدانیم که UI مخفف User Interface design است. در واقع بخشی از طراحی سایت است که وقتی یک کاربر سایت را مشاهده می کند برایش قابل نمایش است .

یک UI کار با کد نویسی کاری ندارد . عمده ی کارش با فتوشاپ است که مربوط به طراحی گرافیکی سایت می شود.

UX  هم که مخفف User experience   و به معنای تجربه ی کاربری است.

در واقع UX به مجموعه حالت ها و احساس هایی گفته می شود که کاربر از  ساخت سایت شما تجربه می کند.

در واقع UI  تمامیه تصاویر ، مطالب ، ماژول ها و ویدئو های موجود در سایت است.

و UX هم تجربه ی کاربر از خرید از سایت شما و یا استفاده از امکانات سایت شماست.

ساخت سایت

حال به بررسی بیشتر UI و UX می پردازیم.

UX : User Experience

UX، به معنای تجربه کاربری و UX design یعنی طراحی تجربه کاربری. اما در مورد مفهوم آن باید بیش از ترجمه لغتی توضیح دهیم. UX به تجربه کاربر از عملکرد سایت ما یا یک محصول خاص برمیگردد. این تجربه تنها به زمان استفاده از سایت محدود نیست، بلکه شامل احساس و عواطف کاربر ، و واکنش های فیزیکی و روانی او حتی قبل و بعد از استفاده از سایت نیز می شود.

در حقیقت، برای موفقیت در ساخت سایت ، علاوه بر زیبایی باید با احساس و هیجان کاربر نیز ارتباط برقرار کنید. اگر بتوانید کار طراحی خود را به گونه ایی انجام دهید که کاربر در زمان کمتری به خواسته خود برسد، تا حدی رضایت خاطر او را بدست آورده اید.

مثلا فراهم آوردن امکانی که او سریع تر به محصول مورد نظر خود دست یابد، یا اگر نیاز به تکمیل فرم وجود دارد، گزینه های کمتری را پر کند.

ساخت سایت منطبق با UX، نوعی از طراحی است که به نیاز و خواسته کاربر خود متمرکز است. پس توجه به مفاهیم روانشناسی در آن اهمیت پیدا می کند.

در واقع، یک طراح UX باید سناریویی طراحی کند که در آن به بهترین شکل ممکن، خدمات یا محصول خود را ارائه و کاربر را به قسمت های مختلف هدایت کند. او باید لغات مورد استفاده، مکان آیکون ها، زیبایی شناختی و نیز هر گونه مشکل احتمالی کاربر را در نظر بگیرد.

طراح تجربه کاربری، سفر مشتری را مدیریت و برنامه ریزی می کند. از نحوه آشنایی او با سایت یا محصول تا هدایت شدن او به سمت مقصود سایت که می تواند خرید و یا ثبت نام او باشد.

UX

یک طراح تجربه کاربری بعد از طراحی هم به بررسی بازخوردهای کاربر در جهت بهبود اهدافش می پردازد.

اگر بخواهیم وظایف طراح UX را به طور کلی بیان کنیم، می توانیم بگوییم:

طراحی منطبق بر اهداف مارکتینگ

بررسی بازخورد از رفتار کاربر

تولید و مدیریت محتوا

اطلاعات گرفته یا دریافت شده از کاربر

تسلط بر ابزارهای تحقیق و آنالیز

و همچنین او باید از تمام این عوامل در جهت تحقق هدف از سایت یا محصول خود استفاده کند. تا بدین ترتیب در نهایت طراحی سایت موفقی را رقم زند. یک طراح UX از برنامه های Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کند.

UI : User Interface

تمامی محصولاتی که طراحی و تولید می شوند، باید برای انسان قابل استفاده باشد. UI نیز فراهم آوردن این امکان در ساخت سایت است.

UI نیز به معنای رابط کاربری و تاثیر سایت بر کاربر است. تمرکز طراح UI بر نحوه ارئه محصولات و تامین راحتی کاربر در راستای اهداف UX است. او می کوشد در جهت دستیابی به این امر و همچنین فراهم آوردن ظاهر زیبای سایت، از فیلم و تصاویر، اینوگرافیک ها، ماژول ها و ترسیم جدول و…. بهترین استفاده را در جهت برآورده ساختن اهداف احساسی کاربر صورت دهد.

برای مثال، یک طراح UI ،برای جایگاه بنر یا اسلایدر در صفحه تصمیم می گیرد تا توسط کاربر دیده شده و به راحتی قابل کلیک کردن داشته باشد.

ساخت سایت

طراح UI از اصول ساختار، سادگی، پدیداری، بازخورد و اصل تحمل استفاده و پیروی می کند. که در زیر به شرح این اصول می پردازیم.

اصل ساختار: به هدفمندی، کاربردی و معنادار بودن رابط کاربری می پردازد. مثلا آیکون های مرتبط، جایگاه مرتبط با هم داشته باشند. همچنین رابط کاربری UI باید قابل درک، ثابت و مشخص باشد.

اصل تحمل: به تحمل پذیری و انعطاف پذیری رابط کاربری در ساخت سایت اشاره دارد. و در عین حال به کاهش هرینه های ناشی از خطاها و اشتباهات می پردازد، از بروز اشتباه نیز جلوگیری کند. مثلا امکان بازگشت از خطای انجام شده  (undo) نمونه ایی از رعایت این اصل در ساخت سایت است.

اصل پدیداری یا قابلیت دیده شدن: یعنی تمام اطلاعات و گزینه های مورد نیاز کاربر را برای او فراهم آوریم. بدون ارائه هیچ گونه اطلاعات فرعی و غیر ضروری که برای وی مزاحمت محسوب می شود.

اصل بازخورد:  هرگونه تغییر، استثنا، اخطار و یا پیامی را با زبانی قابل فهم برای کاربر، به او اطلاع دهد.

اصل سادگی: شامل رعایت سادگی در طراحی رابط کاربری است. یعنی شرایطی فراهم شود که کاربر به راحتی و به سادگی به هدف خود دست یابد. همچنین شامل ساده و جایگرین کردن فرآیند های دشوار برای کاربر نیز هست.

یک طراح UI، باید بر HTML، CSS و Javascript و همینطور  Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision مسط باشد. تا بتواند تمام اصول مرتبط با کاربردپذیری وب سایت را که قبل از گرافیک سایت انجام می شود، اجرا و عملی سازد. و بدین منظور از ابزارهای نمونه سازی جهت تست کاربردپذیری آن استفاده نماید.

و در نهایت، طراح UI، قسمت های دیجیتالی را طراحی می کند که برای کاربر قابل رویت و استفاده باشد.

همچنین طراحان UI باید همخوانی صفحات را از لحاظ نمایشی، چینش و به طور کلی سبک طراحی حفظ نماید.

ارتباط رابط کاربری UI و UX

طراحی رابط کاربری ( UI ) و تجربه کاربری ( UX ) جدا از هم نیستند. بلکه UI مناسب به بهبود تجربه کاربری منجر می شود. پس طراح رابط کاربری ( UI )، باید قبل از شروع فعالیت خود، اطلاعاتی نظیر اطلاعات یا محصولات مورد نیاز جهت نمایش به کاربر، روند فعالیت های کاربر، ایرادات سایت، و … را از طراح تجربه کاربری دریافت نماید.

ارتباط رابط کاربری UI و UX

زبان های مختلف برنامه نویسی برای ساخت سایت :

HTML :

نسل پنجم این زبان برنامه نویسی که آخرین نسخه ی آن است در سال 2008 منتشر شد. زمانی که شما در صفحه ی مرورگر خود نام سایتی را سرچ می کنید نتیجه ی کار شما به شکل کد های از سرور به مرورگر ارسال می شود. و در نهایت در پس این کد ها شما یک سایت زیبا را مشاهده می کنید. اگر شما حتی کمی هم از ساخت سایت اطلاع دارید حتما نام این زبان برنامه نویسی به گوشتان خورده. اگر شما قصد یادگیری ساخت سایت با زبان های برنامه نویسی را دارید اولین گام برای شما آموختن این زبان برنامه نویسی است .

هایپر تکس یا HTML فرا متن:

در HTML فرا متن اگرچه تمامی کد ها در ساخت سایت به صورتی خطی و متنی هستند ، اما بعد از اینکه مرورگر آن کد ها را پردازش کرد همین کد ها می توانند تصویر یا ویدئو و… را نمایش بدهند. به همین دلیل به آن HTML  فرا متنی می گویند .

HTML نشانه گذاری یا Make up :

در واقع  به html زبان نشانه گذاری می گویند. Html از علائم نشانه گذاری استفاده می کند . وعنوان مربوط به هر تگ یا نشانه داخل <> گذاشته می شود.

در HTML تگ های مختلفی وجود دارد مانند :

تگ یکه که خط رسم می کند. مثل :  <HR>

تگی که شروع و پایان دارد. <HR></HR>

تگی که دارای ویژگی های مخصوص است .

<a href=”https://tabaneshahr.com”> ..</a>

Css :

کد های html در واقع مثل چهارچوب و بنا ی سایت هستند و از نظر زیبایی سایت کاربردی ندارند. برای زیبایی در ساخت سایت می توانید از زبان برنامه نویسی css استفاده کنید . این زبان مخفف و   Cascading Style Sheets

و در سال 1996 ابداع شده است .  خیلی از نقاط ضعف HTML را CSS جبران می کند. وقتی ساخت سایت را به طور کامل با HTML انجام می دهیم اگر بعدا بخواهیم تغییری در فونت یا رنگ کلمات ایجاد کنیم برای ما کار سختی است. CSS   دقیقا همان زبانی است که می توانیم با آن این تغییر را راحت تر ایجاد کنیم. به عنوان مثال می توانید برای اجسام واشکال خود سایه بگذارید. امکان گرد کردن گوشه های المان ها را برای شما راحت می کند. CSS  به طور کامل از تمامیه فرمت های رنگی جدید پشتیبانی می کند.

JavaScript :

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ارتباط نزدیکی با زبان برنامه نویسی HTML دارد. بیشتر مرورگر های تحت وب مثل گوگل و فایر فاکس و سافاری از آن حمایت می کنند. افزودن بخش های مختلف به سایت اعم از مطالب و المان های متحرک و ویدئو ها و تصاویر برای کاربر پسند تر شدن ساخت سایت توسط این زبان برنامه نویسی صورت می گیرد. در ابتدا نام این زبان برنامه نویسی mocha بوده سپس به livescript   تغییر پیدا کرده تا در آخر به    javascript   تبدیل شده. نکته ی جالب در مورد این زبان برنامه نویسی این است که هر فرد می تواند یک کلاس جداگانه برای خود در ساخت سایت انتخاب کند.

وقتی شما داخل مرور گر خود سایتی را سرچ می کنید کد های HTML سایت شما توسط HTML parser تجزیه می شود و به صورت یک داده در می آید. بعد از آن که تجزیه کننده ی HTML به یک تجزیه کننده ی CSS و موتور جاوا اسکریپت برسد این داده ها را به آن ها منتقل می کند.

موتور جاوااسکریپت بعد از دریافت این داده ها آن ها را بارگذاری می کند.اما بلافاصله این کد ها را نمایش نمی دهد. وقتی عمل تجزیه کننده های CSS و HTML به پایان رسید موتور جاوااسکریپت آن داده ها را نمایش می دهد . در نتیجه ی تمام این کارها شما سایتی را که سرچ کرده اید به طور کامل با محتوا مشاهده می کنید. متاسفانه امروزه  استفاده از زبان برنامه جاوااسکریپت کمتر شده با این دلیل که حجم کتابخانه ی داده های  آن کمی زیاد است در بهینه سازی سایت تاثیر منفی دارد. چراکه باعث پایین آمدن سرعت سایت می شود.

PHP :

این زبان برنامه نویسی یک زبان سمت سرور است Server side . php  مخفف  Hypertext Preprocessorاست. این زبان در عین سادگی  بسیار کاربردی و کاربر پسند است. این زبان برنامه نویسی کاملا رایگان و کار کردن با آن هیچ هزینه ای برای ساخت سایت شما ندارد. با php  می توان صفحات سایت را ساخت. Php  دقیقا مثل عوامل پشت صحنه عمل می کند. با php  به پایگاه اطلاعات MySQL  که در بخش نصب وردپرس هم به آن اشاره کردیم متصل می شوید . سادگی استفاده از این زبان برنامه نویسی باعث شده که اکثر برنامه نویسان از php  برای طراحی صفحات وب و ساخت سایت استفاده کنند.

این زبان در پلت فرم های مختلف لینوکس و ویندوز اجرا می شو که این امر اهمیت زیادی دارد. از انواع مختلف database پشتیبانی می کند.

ASP :

این زبان برنامه نویسی مخفف active sever page است و بر روی سرور های ویندوز قابل اجراست. این زبان توسط شرکت مایکروسافت نوشته شده است و نسل جدید آن asp.net  است که جایگزین نسل قبلی که asp  بوده شده . شباهت زیادی به php دارد و مکمل خوبی برای HTML است.

مقایسه ASP  و PHP :

هر دوی این زبان های برنامه نویسی جزو زبان های open source  هستند. کد های این زبان ها برای کاربران قابل رویت نیست و همین امر سبب می شود هر دوی این زبان ها امنیت بالایی داشته باشند. از نظر سرعت در ساخت سایت هیچ تفاوتی بین آن ها  وجود ندارد . جالب این جاست که سایت های بزرگی مثل گوگل و فیس بوک در ساخت سایت خود از هیچ یک از این دو زبان استفاده نکرده اند. این سایت های بزرگ عموما بر پایه ی پایتون و جاوا نوشته شده اند.

در مقایسه با ASP  یادگیری PHP  بسیار ساده تر است. به همین دلیل است که در ساخت سایت های زیادی می بینیم که از زبان PHP استفاده شده.

Ruby :

روبی یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است که open  source است. این زبان پویا ، شی گرا و انعطاف پذیر است. جزو زبان های سمت می باشد مانند پایتون و چند منظوره به حساب می آید. روبی علاوه بر حوزه ی وب در زمینه های شبیه سازی ، رباتیک ، شبکه بندی و سیستم های مدیریت سیستم کاربرد دارد.

Java :

توجه داشته باشید که زبان جاوا با جاوا اسکریپت متفاوت است.

اکثر برنامه های کاربردی در ساخت سایت بر پایه ی جاوا هستند. جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است.از علت محبوبیت بالای این زبان برنامه نویسی می توان به قابل حمل بودن آن اشاره کرد. قابل حمل بودن آن به این معناست که شما یک برای برنامه نویسی جائا وقت می گذارید و آن را  می نویسید سپس به راحتی روی ماشین ها وسیستم های دیگر اجرا می کنید.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت ، مقاوم بودن کد های جاواست یعنی این کد ها به راحتی در شکسته یا کرش نمی شوند.

تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت :

 1. جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا ست ولی جاوا اسکریپت زبان اسکریپت نویسی شی گراست.
 2. کد های جاوا بر روی مرورگر اینترنت و ماشین های مجازی قابل اجراست. در حالی که کد های جاوا اسکریپت فقط بر روی مرورگر وب قابل اجراست.
 3. بر خلاف جاوا اسکریپت کد های جاوا باید کامپایل شوند.
 4. پلاگین های جاوا و جاوا اسکریپت با یکدیگر متفاوتند.

ساخت سایت

Python :

پایتون نسبتا جدید ترین زبان برنامه نویسی است. به طور قطع در چند سال آینده به زبان برنامه نویسی تراز اول دنیا تبدیل می شود.

علل محبوبیت پایتون در چند سال گذشته :

یادگیری این زبان برنامه نویسی بسیار ساده و راحت است . طوری که یادگیری آن حتی برای افراد مبتدی هم امکان پذیر است. از جمله دیگر علت ها می توان به چند پلتفرم بودن آن اشاره کرد. برنامه ی پایتون را می توانید بدون نیاز به این که تغییری در آن ایجاد کنید در سیستم عامل های مختلف اجرا کنید. با پایتون می توانید بخشی از کد ها را با زبان دیگری بنویسید و به راحتی در بین کد های آن بگذارید. پایتون کتابخانه ی وسیعی دارد به این معنا که شما راجع  به هر موضوعی که بخواهید  کد بنویسید در کتابخانه ی آن موجود است. از جمله کتابخانه های در پایتون می توان به هوش مصنوعی و برنامه نویسی و ربط کاربری اشاره کرد.

و اما قدم آخر در ساخت سایت :

در مرحله ی آخر شما باید مطالب مربوط به کسب کار تصاویر و ویدئو های مربوط  به کسب و کار خود را در سایت بارگذاری کنید. دقت داشته باشید که تمام کار های که در مرحله آخر انجام می دهید با بهینه سازی سایت شما ارتباط مستقیم  دارد.

پیشنهاد میکنم مقاله ما درخصوص طراحی سایت فروشگاهی و طراحی اپلیکیشن فروشگاهی را مطالعه بفرمائید.

حتما بخوانید:   اپلیکیشن بازیافت زباله

 

مطالب مرتبط:

ساخت سایت و طراحی فروشگاه اینترنتی و  طراحی پورتال و طراحی وب سایت و ساخت اپلیکیشن سوپر مارکت آنلاین و ساخت اپلیکیشن پیک موتوری و ساخت نرم افزار اسنپ و تپسی و طراحی سایت شرکتی

اشتراک گذاری این مقاله

1 دیدگاه

 • RoyaNikmanesh پاسخ

  ممنون خانم کردی از آموزش خوبتون خیلی برای من خوب بود

  2019-04-26 در 3:49 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *