.

شاید یکی از کمتر شناخته شده ترین کارها در حوزه وب، کار سئو باشد. کاری که هنوز هم در ایران اگر به آن اشاره کنید، معمولا باید به چیستی و مفهوم آن هم اشاره کنید تا دیگران متوجه بشوند که رتبه بندی موتورهای جست و جو شانسی یا وابسته به دو سه تا ملاک محدود نیست. در اینجا می خواهیم کمی به این تخصص و اینکه دقیقا چه کاری انجام می دهد اشاره کنیم. در واقع ما قرار است سئو کار سایت را به شما معرفی کنیم تا اگر کنجکاو هستید که بدانید این شخص چه کاری برای شما می دهد و یا اینکه خودتان دوست دارید در این حوزه فعالیت کنید، دیگر برایتان سوالی وجود نداشته باشد. پس در این مقاله همراه ما باشید.

سئو کار سایت

سئو کار سایت

قبل از اینکه به سراغ مفهوم سئو کار سایت برویم اول از همه این موضوع را در نظر داشته باشیم که قرار است موضوع را کاملا ریشه و از صفر ببینیم. یعنی اینجا قرار نیست درباره مسائل پیچیده ای صحبت بشه و مسلما این مطلب برای یک سئو کار حرفه ای یا متخصص سئو احتمالا حوصله سر بر باشد. پس بیایید سریعتر به سراغ اصل مطلب برویم. سئو کار سایت یک فرد آگاه و مطلع از قوانین و الگوریتم های موتورهای جست و جو است و کار او این است که با استفاده از دانش، تجربه و ابزار کاری کند که یک سایت یا یک صفحه در نتایج جست و جو، رتبه های بالاتر را داشته باشد.

خیلی ساده بخواهیم کار این فرد را تعریف کنیم باید بگوییم که سئوکار یک سری فعالیت ها را روی سایت و کلمات اصلی سایت انجام می دهد که وقتی شما این کلمات را در جایی مانند گوگل جست و جو می کنید، سایت مورد نظر در نتایج اول نمایش داده شود. به این امور سئو سایت می گویند که سئو کار هم انجام دهنده آن هاست. به همین سادگی!

حوزه کاری سئو کار سایت چیست؟

سئو کار سایت ما چند تا مفهوم در سایت شما درگیر است و سعی می کند این مفاهیم را بهینه تر کند:

 • اعتبار سایت
 • محتوای سایت
 • سلامت سایت
 • ظاهر سایت

سئوکار قصد دارد که این مواردی که در بالا گفتیم را به بهترین حالت خودشان تبدیل کند. چون سئوکار می داند که این 4 مفهوم برای موتورهای جست و جو و خصوصا گوگل مهم است. برای همین هم در تلاش است که این 4 چیز که خودشان به چندین زیرمجموعه تقسیم بندی می شوند (و زیر مجموعه های آن ها هم شامل زیرمجموعه هایی می شوند) را در سایت بهبود ببخشد. قطعا هرکدام از این 4 مورد تخصص های خودشان را لازم دارند اما یک سئو کار باید به احاطه خوبی به همه آن ها داشته باشد که بهترین تصمیم را برای هرکدام بگیرد یا بهترین فرد را برای هرکدام از این موارد انتخاب کند.

حوزه کاری سئو کار سایت

سئو کار سایت چه کارهایی در سایت شما انجام می دهد؟

سئو کار سایت همه نوع کاری در سایت شما انجام می دهد. بله اغراق نمی کنم! به معنی واقعی کلمه یک سئو کار ممکن است هرکاری که لازم باشد برای بالا آمدن سایت شما در نتایج موتور جست و جو انجام بدهد. حالا اینکه هرکدام از آن ها از چه روش هایی استفاده می کنند کاملا بستگی به خودشان دارد اما بهترین کار این است که این سئو سایت که روی سایت شما توسط این افراد انجام می شود در تمیز ترین حالت خودش باشد. بیایید با چند مورد از کارهایی که سئو کار سایت روی سایت شما انجام می دهد آشنا بشویم. در نظر هم داشته باشید که این ها یک سری امور کلی و معمول هستند و اکثر سئوکارها این موارد را انجام می دهند:

 1. با ابزارهای مختلف سئو سایت شما را آنالیز می کند و مشکلات آن را حل می کند.
 2. محتوای سایت شما را بهینه می کند یا محتوای بهینه شده در سایت شما تولید می کند.
 3. تجربه کاربری سایت شما را بهبود می بخشد.
 4. از سایت های دیگر برای سایت شما لینک دریافت می کند.
 5. لینکسازی داخلی در سایت شما انجام می دهد.
 6. امنیت سایت شما را بهبود می بخشد.
 7. صفحات لندینگ پیج و صفحات بلاگ در سایت شما تولید می کند.
 8. و چندین کار دیگر که طبق شرایط ممکن است متفاوت باشند.
وظایف سئو کار سایت

سئو کار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

قبل از اینکه به سراغ این موضوع برویم یک چیزی را دقت کنید. اینکه ما در این مقاله در رابطه با “متخصص سئو” صحبت نمی کنیم. در مقالات قبلی ما به متخصص سئو اشاره کردیم و نسبت به آن خیلی سختگیر هم بودیمو طبیعی هم هست، زیرا که هر سئوکاری قرار نیست متخصص سئو باشد و یک “سئو کار سایت” برای اینکه به یک سئو کار حرفه ای تبدیل بشود یک سری ویژگی های خاصی را نیاز دارد. اما یک شخصی اگر بخواهد وارد کار سئو بشود، قرار نیست که هفت خوان رستم را رد کند! تنها کافیست که این ویژگی هایی که می گوییم را داشته باشد.

ویژگی های سئو کار سایت

1- به کار وب علاقه مند باشد

بدیهی است که شخصی که می خواهد سئو کار سایت بشود، باید به فضای وب و موتورهای جست و جو علاقه داشته باشد. در غیر این صورت این کار قرار است به شدت او را خسته کند و بعد از مدتی از کار زده بشود. این علاقه ممکن است با شروع کار بوجود بیاید و ممکن است که از قبل در دل شخص متقاضی بوده باشد اما در هر صورت وجود آن الزامی است.

2- مطالعه کند و به روز باشد

سئو سایت اصولی دارد اما این اصول همیشگی نیستند و تغییر می کنند. شما زمانی که سئو را یاد می گیرید یعنی یاد می گیرید که برای هر تغییری در الگوریتم ها و رویکردهای موتور جست و جو هم آماده باشید. پس شما باید همواره مطالعه کنید و اطلاعات خودتان را به روز نگه دارید تا بتوانید سئو کار سایت باشید.

3- دوره های کارآموزی و آموزشی سئو را گذرانده باشد

دقت کردید؟ نگفتیم دوره های کارآموزی “یا” آموزشی سئو را گذرانده باشد، بلکه برای سئوکار شدن حداقل باید دوره های کارآموزی را در کنار دوره های آموزشی بگذرانید که بتوانید یک سئوکار بشوید. چون اگر شما ایده ای در رابطه با سئو نداشته باشید، کار کردن شما در یک شرکت سئو سایت هم غیر ممکن است. چه برسه به کار کردن به صورت فریلنسر که همه چیز به خودتان بستگی دارد.

4- متعهد باشد و حاضر به انجام کار تیمی باشد

انجام سئو سایت خاک خوری دارد و شما به محض سئوکار شدن، نمی توانید تنهایی یک سایت را به صفحات اول بیاورید، خصوصا اگر این سایت کلمات سختی داشته باشد. در نتیجه شما باید در یک تیم کار خودتان را شروع کنید و یا وارد یک شرکت سئو سایت بشوید. در اینجا شما همکاران یا منتوری دارید که شما را در این مسیر راهنمایی کند تا بتوانید در تیم جایگاه خوبی داشته باشید. کلا اگر نظر من را بخواهید، تا زمانی که نمی توانستید خودتان را متخصص بدانید کار سئو را تنهایی انجام ندهید. هرچند که سئوکاران حرفه ای که فریلنس هم کار می کنند، برای یک سری از کار ها افراد متخصص در آن حوزه را انتخاب می کنند و از آن ها کمک می گیرند.

سئو کار متعهد به کار تیمی

5- قدرت تحلیل داده های سئویی را داشته باش

ابزار را نگاه می کنیم و می بینیم که سایت ما مشکل دارد. چه مشکلی دارد؟ چگونه می توانیم آن را حل کنیم؟ به چه چیزی برای حل کردن آن نیاز داریم؟ آیا قابل حل است؟ یک سئوکار باید بتواند این سوالات را پاسخ بدهد و نباید صرفا یک گزارشی از موارد ارائه بدهد. همچنین یک سری ابزارها هستند که گزارش مشکلات نمی دهند و گزارش های آماری از وضعیت سایت می دهند که یک سئوکار باید بتواند این آمارها را تجزیه و تحلیل کند.

6-از هر تخصصی در وب یک سررشته کوچکی داشته باشد

البته که طور دیگری باید این جمله را گفت. سئو کار سایت در یک سری از تخصص های وب باید مقداری سر رشته داشته باشد و در یک سری دیگر از آن ها این سر رشته باید بیشتر هم باشد. مثلا خوب است که سئوکار سایت از کدنویسی سایت و برنامه نویسی سردربیاورد، خوب است که حس زیبایی شناسی داشته باشد و طراحی خوب سایت را تشخیص بدهد، عالی است اگر تحلیل داده را بداند اما مثلا در زمینه ای مانند تولید محتوا سررشته کم اصلا کافی نیست. برای همین هم یک سئوکار خوب باید بداند که روی چه بخش هایی باید تمرکز کند و آن ها را تقویت کند.

فرق یک سئوکار خوب با یک سئوکار ضعیف چیست؟

این بخش را خوب است که یک کسی که می خواهد سئوکار بشود بخواند، هم اینکه کارفرمایان عزیزی که می خواهند سایتشان را به دست یک سئوکار بسپارند بخوانند. در اینجا دیگر بحث ما ویژگی هایی که یک سئو کار سایت باید داشته باشد نیست، بحث بایدها و نبایدهایی است که از نظر ما یک سئوکار باید رعایت کند. چرا که به دلیل کمتر شناخته شده بودن این تخصص، بحث و جدل در آن زیاد است و به طبع آن برداشت های اشتباهی هم ممکن است از آن بشود. در نتیجه در جدول پایین، یک سئوکار خوب را با یک سئو کار ضعیف مقایسه می کنیم تا تفاوت ها را متوجه بشویم.

سئو کار خوب

سئو کار ضعیف

رویکرد محتوا مطالعه درباره موضوع سایت مورد نظر و الهام گیری از دیگر سایت های این حوزه پیچیدن یک نسخه محتوایی برای همه سایت ها و کپی کردن از سایت های دیگر
رویکرد لینکسازی داخلی لینکسازی درست و اصولی در داخل لینکسازی اسپمی و لینک دادن به همه چیز
کمپین آف پیج لینکسازی اصولی و با استراتژی های کلاه سفید و نهایتا کمی کلاه خاکستری لینکسازی های اسپمی با روش های کلاه سیاه
رویکرد سئو تکنیکال بهبود تجربه کاربری، سرعت و عملکردهای سایت معمولا چنین سئوکارهایی اصلا سراغ موارد تکنیکال نمی روند
تعهد کاری یک بازه زمانی با توجه به شرایط کار مشخص می کنند  یا اصلا هیچ تعهدی نمی دهند یا تعهد های غیر ممکن می دهند

فرق سئو کار خوب با سئو کار ضعیف

نتیجه گیری

در این مقاله با سئو کار سایت آشنا شدیم و فهمیدیم که این شخص کیست و چه وظایفی دارد و چگونه باید باشد. در نهایت همیشه این موضوع را بدانید که افراد با یکدیگر متفاوت هستند و روش ها هم ممکن است متفاوت باشد. چیزی که مهم است، “نتیجه” است که این نتیجه باید “پایدار” باشد. امیدواریم که توانسته باشیم در این مطلب، ابهاماتی که درباره این کار وجود دارد را برطرف کنیم و یک دید بهتری از سئو کار به شما بدهیم. ممنون که همراه ما بودید.