.

متخصص سئو کیست؟

تولید شده توسط سبحان بهرامی

من سبحانم و 4 سال از 25 سالی که زندگی کردمو با سئو یاد گرفتم و کار کردم. رشتم تو دانشگاه روانشناسی بود و با وجود اینکه هیچ ربطی به کارم نداشت، اما یه پیوند جالبی سعی کردم بین این دو تا برقرار کنم. عاشق نوشتنم، عاشق کارای فنی، عاشق یاد گرفتن و یاد دادن و البته که همزمان یکم خارج از بحث بریم، عاشق موسیقیم هستم. نوشتن درباره سئو سایت و طراحی سایت باعث میشه خودمم به این بهونه چیزای بیشتری یاد بگیرم و این یاد گیریست که از هرچیزی برام مهمتره.

زمانی که می خواهیم به یک فردی بگوییم “متخصص” باید حواسمان خیلی جمع باشد. خصوصا در دنیای امروز که کسانی که این پیشوند را یدک می کشند بسیار زیاد شده اند. اما آیا همه آن ها متخصص هستند؟ حالا وقتی درباره یک موضوعی صحبت می کنیم که کمتر شناخته شده باشد، این موضوع خطرناک تر هم می شود. چون تشخیص متخصص در آن موضوع سخت تر می شود. یکی از همین تخصص ها سئو می باشد و شناخت متخصص سئو واقعا سخت است. سئو مجموعه ای از امور ساده و پیچیده است که برای رتبه گرفتن یک سایت در موتورهای جست و جو انجام می شود و یک متخصص در زمینه سئو باید از تمامی این امور آگاهی داشته باشد. بیایید با هم بیشتر با متخصص سئو آشنا بشویم.

متخصص سئو

متخصص سئو

سئوکار کسی است که کلا اموری را روی سایت انجام می دهد که باعث بشود سایت مورد نظر در گوگل رتبه های بالا را دریافت کند. اما از کارآموز سئو تا مدیر سئو را سئوکار می گویند و این وسط متخصص سئو کیست؟ در دنیای امروز زمانی به یک نفر “متخصص” می گویند که فرد مورد نظر مدارج بالای تحصیلی را در یک علمی دریافت کرده باشد و تبدیل به متخصص شده باشد. اما سئو سایت که رشته تحصیلی ندارد و زیر شاخه ای از علوم کامپیوتر، علوم بازاریابی دیجیتال و مدیریت محسوب می شود. پس چگونه یک شخصی را متخصص سئو بنامیم؟

متخصص کسی است که اشراف کامل به الگوریتم های موتورهای جست و جو و علم کامل وب مستری را دارد و برای بالا آوردن یک سایت در نتایج موتور جست و جو استراتژی های مختلفی داشته باشد. یک متخصص سئو بیش از اینکه یک سری کارهای مشخص و تکراری را برای سئو سایت های مختلف انجام بدهد، برای هر سایتی با هر موضوعی استراتژی خاص خودش را دارد. اما موضوع به همینجا ختم نمی شود و بیایید نگاهی به ویژگی های یک متخصص سئو بیندازیم.

یک متخصص سئو چه ویژگی هایی دارد؟

در اینجا قصد ندارم به یک سری ویژگی های بدیهی که هر فردی باید برای کار کردن آن ها را داشته باشد اشاره کنم. قصد هم ندارم خیلی از یک متخصص سئو (Seo Specialist) قدیس بسازم و از اخلاقیات متخصص سئو به شما بگویم. اصل چیزی که می خواهم درباره آن صحبت کنم، آن ویژگی هایی است که واقعا اگر یک متخصص سئو نداشته باشد، نمی توان برچسب متخصص را به او زد. ویژگی هایی که برای داشتن آن ها باید زحمت کشید و از خیر خیلی چیزها گذشت.

1- متخصص سئو باید به روز باشد!

واضح است که همه باید در هر کاری که هستند به روز باشند. اما اگر شما مثلا یک کدی را در پایتون 5 سال پیش یک شکل خاصی میزدی، الان هم اگر همانطور کد بزنید جواب می دهد. یا یک مثال دیگر بخواهم بزنم که شاید روش های جراحی قلب برای جراحان قلب تا سال ها تغییر نکند. اما سئو تغییر می کند، گاهی سالانه، گاهی ماهانه و گاهی حتی ممکن است چیزی که این هفته جواب میده، دیگر هفته بعد جواب ندهد. برای همین هم یک متخصص سئو باید همیشه به روز باشد و بداند که در حال حاضر چه استراتژی ای جواب می دهد و چه استراتژی ای باید دور ریخته شود.

2- سئوکار حرفه ای یک یا دو روش ندارد!

سایت ها متفاوت هستند، موضوعات متفاوت هستند و رویکرد یک سئوکار حرفه ای یا متخصص سئو هم باید با توجه به سایتی که با آن مواجه هستند تغییر کند. در ضمن، اینجا نه تنها موضوع سایت مطرح است، بلکه اینکه وضعیت فعلی سایت چیست، عمر دامنه چقدر است، آیا قبلا سئو شده یا نشده است، آیا سابقه پنالتی شدن داشته یا نداشته هم مطرح است.

3- به مهارت های مختلف اشراف دارد

سئو یک یا چند کار مشخص نیست. مجموعه ای از یک سری کارهاست که باهم در نهایت باعث می شوند یک سایت در موتور های جست و جو رتبه دریافت کند. حالا این کارها ممکن است مرتبط با دیزاین و UI سایت باشد، ممکن است مرتبط با عملکردهای سایت و UX آن باشد، ممکن است مرتبط با محتوانویسی سایت باشد و همچنین شامل شبکه سازی و لینکسازی های خارجی هم می شود. همین ها نشان می دهد که یک متخصص سئو باید در هر زمینه ای یک سری مهارت هایی را داشته باشد یا اینکه حداقل به خوبی آن زمینه ها را بشناسد تا بتواند افراد مختلف را در جای خودشان بگذارد یا آن چیزی که می خواهد را از افراد متخصص دیگر بگیرد.

4- ریسک پذیر اما محتاط باشد

اگر قرار بود که همه سایت ها با یک سری کارهای خاصی به بالاترین رتبه ها برسند، دیگر متخصص سئو معنا نداشت. یک متخصص سئو باید گاهی کارهای ریسکی ای را با احتیاط انجام بدهد. این کارها جزو موارد کلاه سیاه نیستند اما ممکن است جزو سئو کلاه خاکستری باشند. یک متخصص سئو کسیست که بهترین کار را در بهترین موقعیت و زمان انجام بدهد، هرچند که ممکن است آن کار کمی ریسک هم داشته باشد.

5- کلاه سیاه نباشد اما کلاه سیاه را بشناسد

آدم های خوبی که بد بودن را بلد نیستند هنر خاصی نکرده اند. آدمی واقعا خوب است که بد بودن و بدی را بشناسد. یک متخصص سئو اگر از روش های کلاه سیاه هم استفاده نکند، قطعا این روش ها را می شناسد و راه های مقابله با آن را خصوصا در رقابت های سنگین بلد است. یک سئوکار حرفه ای رقابت را بلد است و سعی می کند خیلی سالم اما آگاه رقابت کند.

یک متخصص سئو چه ویژگی هایی دارد

چرا یک سایت به متخصص سئو نیاز دارد؟

شما تصور کنید که صاحب یک کسب و کار هستید و برای کسب و کار خودتان هم یک سایت دارید. فروش فیزیکی شما خیلی معمولی است و در نهایت سودی که شما بدست می آورید، خرج حقوق کارکنان، خرید مواد اولیه یا مخارج شرکت می شود و در نهایت یک حد کمی هم برای شما می ماند. حالا تصور کنید با یک چنین مقدار سودی می شود هزینه تبلیغات مستمر برای سایت و پروموت بیشتر را داد؟ چگونه می شود که از این هزینه تبلیغات بی نیاز شویم؟

شما زمانی که یک متخصص سئو واقعی را استخدام می کنید، آن شخص کلمات سایت شما را در نتایج موتور جست و جو و خصوصا گوگل به رتبه های بالا می آورد و شما به طور کاملا طبیعی شاهد یک رشد خوبی در بازدید کنندگانتان و البته مشتری های خودتان خواهید بود. بدون اینکه نیازی باشد هر ماه یک هزینه ای برای تبلیغات کنار بگذارید و بخشی از سودتان را کلا از دست بدهید.

چرا یک سایت به متخصص سئو نیاز دارد

بهترین متخصص سئو در ایران کیست؟

اگر تا به حال نوشته های من را خوانده باشید، می دانید که همه جوانب یک موضوع را در نظر میگیرم و بعد از آن درباره آن موضوع نظر میدهم. متخصص سئو خوب در ایران کم است و در آن اندازه ای نیست که بتوانیم چند مورد را نام ببریم. اما تابان شهر یکی از آن شرکت های دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت است که نه یک شخص در آن، بلکه کل تیم سئو را می شود یک متخصص کامل در سئو دانست. شاید پیش خودتان بگویید “معلوم است که در سایت خودشان از خودشان تعریف می کنند!” اما بگذارید چند دلیل که خودتان می توانید واضح ببینید را برایتان بازگو کنم.

بهترین متخصص سئو در ایران کیست

چرا تابان شهر شرکتی با سئوکاران حرفه ای است؟

 • متخصص سئو در تابان شهر یک فرد نیست، هر کسی در یک بخش از سئو تخصص دارد و این تیم را تبدیل به یک متخصص کرده است.
 • تمامی امور سئو در مجموعه تابان شهر انجام می شود و هرکسی گوشه ای از کار را بر اساس مهارت هایش گرفته است.
 • تابان شهر بیش از 35 پروژه فعال (همزمان) و بیش از 200 پروژه موفق در سئو سایت دارد.
 • تابان شهر با برندهای بزرگ و معتبر بسیاری کار کرده است.
 • کار آن ها محدود به یک یا چند نوع خاص از سایت نمی شود و داخل نمونه کارهایشان از هر نوع سایتی می توانید حداقل یک نمونه پیدا کنید و نمونه های شرکتی و فروشگاهی یشان بسیار زیاد است.
تابان شهر با کارشناسان سئو حرفه ای

یک متخصص سئو باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

اینکه متخصص سئو باید در بیشتر زمینه های مربوط به دیجیتال مارکتینگ و وب مستری مهارت حداقلی را داشته باشد بدیهی است. اما یک سری مهارت هایی هستند که یک سئوکار حرفه ای متخصص باید به آن ها اشراف کامل داشته باشد. به چند مورد از این مهارت ها اشاره خواهیم کرد:

 1. یک متخصص سئو محتوا نویس نیست اما باید اصول محتوای سئو شده را کامل بلد باشد.
 2. باید به تحلیل داده و جمع آوری اطلاعات اشراف کامل داشته باشد.
 3. مهارت کامل در تحقیق کلمه کلیدی داشته باشد.
 4. به ابزارهای گوگل خصوصا Google Search Console و Google Analytics اشراف کامل داشته باشد.
 5. در تحلیل رفتار کاربر عالی باشد.
 6. مهارت کافی کار با ابزارهای سئو مانند Ahrefs، SEMrush، Moz، Screaming Frog، Ubersuggest و … را داشته باشد.
 7. درباره Core Web Vitals اطلاعات کامل داشته باشد و بداند که چه مواردی سرعت سایت را بیشتر می کنند.
 8. سئوی CMS های مختلف را بلد باشد.
 9. طراحی کمپین های لینکسازی خارجی و استراتژی های بک لینک سازی را به خوبی بلد باشد.
 10. همیشه آمادگی یادگیری بیشتر و به روز کردن آموزه های خود را داشته باشد.
یک متخصص سئو چه مهارت هایی باید داشته باشد

چه کسانی سئوکار حرفه ای و متخصص نیستند؟

یادتان هست گفتم اگر ندانیم بد چیست، دیگر خوب معنایی ندارد؟ اینجا هم برای اینکه “سئوکار حرفه ای” یا “متخصص سئو” را بشناسیم، نیاز داریم که بدانیم آن کسی که متخصص نیست دقیقا چه کسی است. هرچند که گاهی این افراد ادعا دارند که متخصص هستند و به خوبی هم می توانند تظاهر به متخصص بودن کنند، اما نتیجه کار بالاخره نشان میدهد که آن ها متخصص واقعی هستند یا صرفا ادعای متخصص بودن دارند.

حالا چه کسانی متخصص نیستند؟ برای این کار بیایید یک جدول مقایسه ای داشته باشیم و متخصص و غیر متخصص را با یکدیگر مقایسه کنیم.

متخصص سئو فرد غیر متخصص
رویکرد روش های قدیمی کاربردی را نگه می دارد و از روش های نوین سئو بیشتر استفاده می کند. خودش را تغییر نمی دهد و سفت به روش های قدیمی می چسبد.
تعهد طبق نیاز پروژه زمان اتمام کار را تعیین می کند و تعهد بی دلیل و نمی دهد اما هر تعهدی بدهد پای آن می ایستد. تعهد دور از ذهن می دهد و اگر نتوانست کار را انجام دهد تقصیر را گردن عوامل دیگر می اندازد.
روش از روش های کلاه سفید و کلاه خاکستری در کنار هم استفاده می کند. روی روش های کلاه سفید مانور ظاهری می دهد و از روش های کلاه سیاه استفاده میکند.
تمرکز فعالیت روی کارش و پروژه هایی که انجام می دهد تمرکز دارد. روی پروموت کردن خودش در شبکه های اجتماعی تمرکز دارد.
یادگیری همواره در حال یادگیری است و خودش را حتی در بالاترین حد هم یک کارآموز می بیند. با یاد گرفتن یک سری مهارت ها تصور میکند که همه چیز را میداند و دیگر به دنبال یادگیری نمیرود.
استراتژی استراتژی و روشش را طبق نیاز پروژه تغییر می دهد. یک نسخه را برای همه می پیچد!
ابعاد کار تمام جوانب کار را در نظر می گیرد و از سئوی on-page، off-page و تکنیکال در کنار هم استفاده می کند. معتقد است که سئو فقط یک یا چند چیز خاص است و همان ها را فقط انجام می دهد.

 حواسمان به کسانی که حرف های قشنگ هم می زنند باشد. گاهی بعضی ها هستند که مهارت بازاریابی خوبی دارند اما اصلا سئوکار خوبی نیستند و توی دل  کار متوجه میشویم هر آنچه می گفتند فقط حرف بوده و در عمل چیزی برای ارائه ندارند.

چه کسانی متخصص سئو نیستند

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که با متخصص سئو و اینکه چه مهارت هایی باید داشته باشد آشنا بشویم و سعی کنیم که یک دید بازتری نسبت به کار او داشته باشیم. یادمان باشد که هر سایتی به یک متخصص سئو نیاز دارد و حضور در موتورهای جست و جو الان دیگر به یک اصل برای هر سایتی تبدیل شده است. پس چه بهتر که در بالاترین رتبه های موتور جست و جو باشیم که بتوانیم سود بیشتری کسب کنیم و در نهایت یک کسب و کار موفق داشته باشیم. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید یک سئوکار حرفه ای را به عنوان متخصص سئوی خودتان استفاده کنید. ممنون از شما که تا اینجا همراه ما بودید.

شاید دوست داشته باشید بدانید
سئو کار سایت چه وظایفی دارد؟

سئو کار سایت چه وظایفی دارد؟

شاید یکی از کمتر شناخته شده ترین کارها در حوزه وب، کار سئو باشد. کاری که هنوز هم در ایران اگر به آن اشاره کنید، معمولا...

نظرات شما عزیزان…

0 Comments

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *