ساخت اپلیکیشن

ساخت اپلیکیشن

ساخت اپلیکیشن

ساخت اپلیکیشن

اپلیکیشن به تمامی نرم افزار هایی که برای انواع دستگاه های دیجیتالی دستی کوچک مثل تلفن همراه های هوشمند، تبلت ها، دستیار های شخصی دیجیتال و … ساخته شده است می گویند،”Software Application” یا به عبارتی نرم افزار کاربردی و قابل اجرا می باشد را اپلیکیشن می گویند.

که به واژه ی کوتاه انگلیسی به آن ها App” Application” یا به زبان فارسی اپلیکیشن می گویند.

کاربرانی که با برنامه های مختلفی سروکار دارند توسط Application ها، به طور مستقیم فرمانی را در گوشی های هوشمند یا تبلت های خود اجرا خواهند کرد و می توانند به صورت واضح و شفاف نتایج آن را ببینند.

پیشنهاد میکنم مقاله ما درخصوص طراحی سایت فروشگاهی و طراحی اپلیکیشن فروشگاهی را مطالعه بفرمائید.

زمانی که شما یک دستگاه هوشمند قابل حمل مانند تلفن همراه خریداری می کنید،اپلیکیشن های متفاوتی مثل مرورگرهای وب (گوگل کروم)، پخش کننده های موسیقی، تقویم و … ، به طور پیش فرض و از قبل در دستگاه های هوشمند نصب می باشد.

کاربران دستگاه های هوشمند می توانند برای اپلیکیشن های مورد نیاز خود از اینترنت یا از مارکت های معتبر و موجود که مجاز می باشند مانند (کافه بازار، ایران اپس، مایکت، اپ استور ، سیب اپ و پلی استور) اپلیکیشن مدنظر خود را دانلود و نصب نمایید.

اپلیکیشن های تلفن های هوشمند در زمانی که خام می باشند(تازه شروع به کار کرده باشد) برای بهره برداری عمومی و بازیابی اطلاعات به شما اپلیکیشن های از قبل طراحی شده مثل ایمیل، تقویم، مخاطبین و اطلاعات آب و هوایی را در اختیار شما قرار می دهد.

اما نیازهای کاربران تلفن های هوشمند بیشتر شده و نیاز به نصب و راه اندازی اپلیکیشن های ساخته شده می باشد .

که می توان دانلود و سپس نصب نمایند

 با توجه به استفاده روزافزون کاربران تلفن های هوشمند از گوشی های هوشمند که در این عصر جنگ و پایه گذاری و استفاده از سیستم عامل های اندروید یا ios می باشد.

در این روزها بیشتر اپلیکیشن ها (App) برای این دو پلتفرم طراحی و اجرا می شوند.

تمامی اپلیکیشن های تلفن همراه با در نظر داشتن تمامی نیازهای کاربران و محدودیت هایی که برای دستگاه های هوشمند وجود دارد .

و همچنین برای بهره گیری از تمام قابلیت های تخصصی که این دستگاه ها دارند ساخته و پرداخته می شوند.

کاربر به راحتی می تواند توسط اپلیکیشتن ها برای رفع نیاز خود به انجام آن بپردازد.

اغلب اپلیکیشن ها می توانند به کاربر خدمات مشابهی که کاربر می تواند از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ قادر به انجام آن ها می باشد را به راحتی با تلفن هوشمند خود انجام دهد

کاربر برای استفاده از یک Application ، کافی است شما یک دستگاه هوشمند مناسب داشته باشید.

البته لازم به ذکر است که برای استفاده از بعضی از اپلیکیشن ها نیاز به اتصال اینترنت می باشد

کاربر با توجه لازم به نسخه (ورژن) سیستم عامل گوشی خود، می تواند از اپلیکیشن هایی استفاده کند که برای نسخه ی سیستم عامل آن ها یا ورژن های پایین تر، ساخته شده اند.

شرکت طراحی سایت تابان شهر انواع اپلیکیشن ها را به شما معرفی می نماید:

اپلیکیشن ها را می توان در دسته های مختلفی طبقه بندی کرد:

 • اپلیکیشن آموزشی
 • اپلیکیشن ارتباطی
 • اپلیکیشن مذهبی
 • اپلیکیشن کتابی
 • اپلیکیشن سرگرمی
 • اپلیکیشن ابزاری
 • اپلیکیشن برای ویدیو و رسانه
 • اپلیکیشن آب و هوا
 • اپلیکیشن اخبار و اطلاع رسانی
 • اپلیکیشن پزشکی و سلامت
 • اپلیکیشن کاربردی
 • ویجت ها

ساخت اپلیکیشناپلیکیشن ساز،تابان شهر

تمامی دستگاه های هوشمند مانند اسمارت فون ها، نقش بسزایی را در زندگی مردم ایفا می کنند و با توجه به ارتباط صمیمی و دیرینه در صنعت تکنولوژی و تجارت قدرتمند، تاثیر زیادی که یک اپلیکیشن خوب برای کسب و کار شما می گذارد بر هیچ فردی پوشیده نیست.

پس ضروری می باشد که برای دیده شدن کسب و کار خود، یک اپلیکیشن کاربردی و شیک داشته باشید.

.چون اپلیکیشن ها به دلیل سهولت در استفاده، در میان کاربران از محبوبیت بالایی برخور دار می باشند.

می توان پیش بینی کرد که در آینده ای نزدیک، تمام مشاغل و کسب و کار ها به دستگاه های هوشمند و اپلیکیشن ها روی آورده و به آن ها وابسته شوند.

از کاربردهای اپلیکیشن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام فعالیت های مالی (استفاده از اپلیکیشن موبایل بانکی که در آن حساب دارید)
 • دنبال کردن رویدادهای مختلف مثل رویدادهای ورزشی
 • خرید از فروشگاه های اینترنتی
 • سرگرمی
 • ارسال پیام و تماس بر بستر اینترنت
 • تبلیغات برای کسب و کار خود
 • استفاده از کتاب های دیجیتال
 • بررسی وضعیت سلامت و پزشکی
 • مسیر یابی
 • کسب درآمد از طریق پرداخت درون برنامه ای و نمایش تبلیغات و …

مزیت اپلیکیشن ها:

دسترسی به بخش های مختلف یک سایت از طریق اپلیکیشن موبایلی آن سایت برای کاربر راحت تر است و به او تجربه ی کاربری بهتری می دهد.

در کشورهایی مثل ایران که سرعت اینترنت پایین است، کاربران زمان زیادی را برای دسترسی به محتوای مورد نیاز خود در وب صرف می کنند. اما در اپلیکیشن ها می توان با یک بار دانلود کردن محتوا، بعدا هم به صورت آفلاین به آن ها دسترسی داشت.

داشتن اپلیکیشن در بستر مناسب برای کسب و کارتان در واقع نوعی تبلیغ حرفه ای و قابل پیشرفت برای شغل شما به حساب می آید و اصطلاحا کلاس کاری شما را به مراتب بالا می برد.

به دلیل آسانی در حمل تلفن همراه ها و اینکه کاربران همیشه آن ها را همراه خود جابجا می کنند، کاربر در هر مکانی که باشد، می تواند به راحتی از اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن همراه خود استفاده نماید.

شما می توانید یک کاتالوگ در قالب یک صفحه ی مجزا در خود اپلیکیشن به مشتری ارائه دهید و هزینه های غیر ضروری مربوط به چاپ کاتالوگ را کاهش دهید.

امکان این هست که شما هم به صورت سنتی تجارت نمایید و هم یک وب سایت برای کسب و کار خود داشته باشید. اگر یک اپلیکیشن هم برای تجارت خود تهیه نمایید، در واقع یک تجارت چند کاناله به راه انداخته اید.

چند کاناله بودن کسب و کار سبب جذب بیشتر مشتری خواهد شد.

ساخت اپلیکیشنآمار تولید اپلیکیشن ها:

یک آمار پیش بینی شده را برای تعداد دانلود نرم افزار های موبایل از سال 2009 تا سال 2017 را مشاهده می کنیم.

آمار فوق العاده جهانی دانلود اپلیکیشن های موبایل در سال 2009 به 2.52 بیلیون رسید و انتظار می رود که تا سال 2017، این آمار به 268.69 بیلیون برسد.

راهکاری برای معرفی اپلیکیشن خود به دیگران

گذاشتن اپلیکیشن خود در مارکت هایی که برای اپلیکیشن ها وجود دارند مثل کافه بازار و ایران اپس و مایکت و اپ استور

تبلیغ در شبکه های اجتماعی

استفاده از تبلیغات تلویزیونی

قرار دادن تبلیغ اپلیکیشن در اپلیکیشن های پربازدید

ساخت یک ویدیو جذاب در مورد اپلیکیشن و کارکرد آن و قرار دادن این ویدیو در سایت هایی مثل آپارات

ارسال پیام ها و ایمیل های انبوه

ساخت و طراحی باکیفیت یک اپلیکیشن در واقع مهم ترین روش معرفی محسوب می شود.

وقتی یک کاربر از برنامه شما رضایت داشته باشد، با استفاده از تبلیغات گرم(آوازه نشان و برند شما از طریق زبانی) که یکی از راه های موفق و موثر در روشهای تبلیغی می باشد.

که از این طریق اپلیکیشن شما مطرح و به دیگران معرفی می شود.

مدلهای تجاری سازی اپلیکیشن-فروش مستقیم یا پرداخت درون برنامه ای؟

هر کدام از این روش های ذکر شده می تواند بسته به نوع اپلیکیشن استفاده شود و هر کدام از آن ها برای هدف خاصی مناسب هستند.

با توجه به روند دانلود ها و نصب اپلیکیشن های مختلف توسط کاربران تجربه نشان داده است که کاربران تمایلی به خرید اپلیکیشن های پولی نشان نمی دهند.

ولی تمایل دارند که در ابتدا برنامه ای را رایگان دانلود کنند و بعد در صورت جذابیت محتوا و دیزاین اپلیکیشن حاضر می باشند به روش پرداخت درون برنامه ای برای استفاده از سایر قسمت های برنامه هزینه کنند.

علت تفاوت قیمت اپلیکیشن اندروید و ios چیست؟

مراحل تولید اپلیکیشن های اندروید از ابتدا تا انتها بدون دخالت عامل انسانی و به صورت اتوماتیک انجام می شود. اما به دلیل سیاست های شرکت اپل، این امکان برای اپلیکیشن های ios میسر نیست و عامل انسانی در تولید این اپلیکیشن ها دخیل است.

معرفی سیستم عامل هوشمند و قدرتمند اندروید:

در ماه ژوئیه سال 2005 میلادی گوگل شرکت اندروید در پالو آلتوی کالیفرنیا را خرید. شرکت کوچک اندروید که توسط اندی روبین، ریچ ماینرز، نیک سیرز و کریس وایت پایه‌گذاری شده بود.

در زمینه تولید اپلیکیشن و برنامه‌های کاربردی برای موبایل فعالیت می‌کرد.

اندی روبین مدیر ارشد اجرایی این شرکت پس از پیوستن اندروید Android به گوگل به سمت قائم‌مقام مدیریت مهندسی این شرکت و مسئول پروژه اندروید در گوگل منصوب شد.

تیم اندروید به رهبری روبین فعالیت خود را برای تولید پلتفرم موبایل مبتنی بر کرنل لینوکس آغاز گر این نوع از سیستم عامل بوده است.

درز خبری از فعالیت‌های این تیم به خارج از سازمان گوگل، سبب بروز پیدا کردن شایعاتی مبنی بر اعلام آمادگی شرکت گوگل به تولید تلفن همراه هوشمند در ماه های آخر سال 2006 گردید.

این شایعات زمانی بیشتر به سمت واقیعت قوت گرفت که در سپتامبر 2007 نشریه اینفورمیشن و در گزارشی خبر از ثبت چندین حق امتیاز و اختراع در حوزه تلفن همراه توسط قول بزرگ گوگل داد.

این سیستم عامل بر اساس هسته سیستم عامل لینوکس توسعه یافته که در واقع می توان گفت مدیریت و بهینه سازی حافظه، ارتباط با سخت افزار و سرویس های سیستم ، امنیت ، مدیریت پردازش ها و مدیریت منابع دستگاه موبایل را هسته لینوکس انجام می دهد .

 اندروید فقط لایه ایست که ارتباط میان کاربر و سیستم عامل را برقرار می کند.

این لایه نرم افزاری بوسیله جاوا پیاده سازی شده است و به همین علت قادر به اجرای کدهای Native نخواهد بود.

اندروید همانند لینوکس اوپن سورس خواهد بود و توسعه دهندگان بیشماری بر روی آن کار می کنند.

Android به زبان ساده سیستم عاملی می باشد که برای دستگاه های موبایل و گوشی های هوشمند که توسط بیش از 30 کمپانی معروف قدرمتند و فعال پشتیبانی می شود.

اندروید اوپن سورس می باشد و توسعه دهندگان می توانند با استفاده از Android SDK انواع اپلیکیشن اندروید را برای این سیستم عامل پایه ریزی کنند.

در واقع اندروید بستری را فراهم می نماید تا برنامه نویسان اپلیکیشن اندروید بتوانند هرچه سریعتر و بهتر برنامه هایی بسازند که از تمام ویژگی های یک گوشی هوشمند استفاده کنند.

اندروید به معنای واقعی “ باز” (Open) می باشد، یعنی برنامه نویس می تواند از تمام قدرت یک تلفن همراه استفاده نماید.

اندروید امکان استفاده از توابع داخلی گوشی موبایل همچون شماره گیری، فرستادن پیامک یا استفاده از دوربین گوشی را به برنامه نویسان می دهد تا بتوانند اپلیکیشن اندروید قدرتمند و کاربردی برای کاربران بسازند.

احتمال دارد شما قصد داشته باشید برای ایده و تفکر خود و یا فعالیت شرکت خود به دنبال پایه گذاری پیشرفت در صنعت کاری خود هستید اپلیکیشن اندروید یا IOS طراحی نمایید.

در صورتی تصمیم به سفارش ساخت اپلیکیشن اندروید و IOS به همراه فروشگاه اندروید دارید می توانید اینکار را به یک شرکت ساخت اپلیکیشن اندروید و موبایل بسپارید .

تا این شرکت پس از بررسی ایده یا سفارش طراحی اپلیکیشن اندروید و موبایل شما هزینه و تعرفه ساخت و طراحی اپلیکیشن اندروید مربوطه را به شما اطلاع رسانی نماید تا در صورت تمایل سفارش طراحی اپلیکیشن اندروید یا موبایل خود را به آن شرکت بسپارید.

شرکت طراحی اپلیکیشن اندروید و IOS تابان شهر افتخار دارد با تیم برنامه نویسی اندروید قدرتمند خود، هر نوع سفارش اپلیکیشن اندروید یا آی او اس و موبایل شرکت یا موسسه و یا سازمان شما را پیاده سازی نماید.

در صورتی که تمایل دارید .

آیا می دانستید که شما به طور میانگین هر چند دقیقه یک بار به تلفن همراه هوشمند خود مشاهده می نمایید و از آن استفاده می کنید؟

بر اساس آمارهای گرفته و ارائه شده توسط مرکز آمار و تحقیقات بین المللی ، افرادی که از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند.

در روز حدود 2617 بار به صورت میانگین گوشی تلفن همراه خود را لمس و مشاهده می نمایند و جالب است بدانید که این میانگین روزانه استفاده از تلفن همراه که توسط متخصصین برتر این موسسه تخمین زده شده است.

چیزی حدود 145 دقیقه به عبارتی 2 ساعت و 41 دقیقه در روز می باشد.
با یک حساب سرانگشتی به نظر می رسد که برای برنامه نویسان تلفن های همراه و بازاریابان دیجیتال خبر فوق العاده خوبی باشد .

چون اگر بخواهیم به این آمار و ارقام استناد کنیم اکنون به زمانی رسیدیم که برنامه نویسی برای تلفن های همراه اندروید و IOS و بازاریابی کاربران هدف از طریق تلفن های همراه هومشند را آغاز کنیم.

جالب اینجاست بدانید که کاربران موبایل از جمله فعال ترین و در دسترس ترین کاربران به حساب می آیند و بازاریابی از جامعه هدف کاربران تلفن های همراه کاری آسان و در عین حال بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
مزیت کاربران هدف موجود در میان کاربران تلفن های همراه هوشمند آن می باشد که شما می توانید آنها را به راحتی از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند پیداکنید .

می توان آنها را به راحتی مجاب کنید که از خدمات و محصولات شما دیدن کنند و آنها را حداقل یکبار امتحان کنند و پس از آن می توانید آنها را مجاب کنید که از شما خرید نمایند.

یا حتی می توانند در مجموعه اعضای گروه ها و شبکه های شما عضویت پیدا کنند.
بازاریابی تلفن های همراه هوشمند هر روز نسبت به قبل رو به پیشرفت چشم گیری می باشد و این تلفن های همراه هوشمند را در دنیای بازاریابی دیجیتال متحول کرده است و بخش زیادی از بازاریابی دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از صاحبان برندهای معروف یا حتی غیر معروف مختلف، امروزه به جدیدترین تکنولوژی بازاریابی ، یعنی اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند روی آورده اند و با روش ساخت اپلیکیشن توسط شرکت های معتبر و بنام می خواهند.

که از این تکنولوژی برای بازاریابی های خود استفاده نمایند تا بتوانند برند خود را به کاربران نشان دهند و مشتریان بیشتری برای خود جذب نمایند.
پس اگر شما صاحب خدمات می خواهید از این فرصتی که در عرصه بازاریابی دیجیتال ایجاد شده است استفاده کنید و از مزایای چشم گیر اپلیکیشن های موبایل بی بهره نمانید.

باید بیشتر درمورد طراحی اپلیکیشن های موبایل هوشمند اطلاعات داشته باشید.

حقیقت آن می باشد اگر بخواهید اپلیکیشن خوبی که قابل فهم کاربر باشد تولید نمایید باید بتوانید ابزار مناسب ، کافی و کارآمدی را برای طراحی اپلیکیشن خود انتخاب کنید.

اما مهمتر از همه چیز که شما برای توسعه یک اپلیکیشن قدرمتند و زیبا نیاز دارید ، زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن و طراحی app بیسار مهم می باشد.

کارفرما بایستی زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب نماید که با پلتفرم های مدرن تلفن های همراه هوشمند مختلف سازگاری مناسبی داشته باشد.
یک سری بررسی های مهم و ساده کافی است تا آمار مربوط به دنیای دیجیتال نشان دهد که آمار خرید و فروش تلفن های همراه هوشمند در بازه زمانی بین سال های 2009 تا 2018 افزایش بسیار فوق العاده ای داشته است .

میزان فروش سالانه تلفن های همراه هوشمند در سال 2015 از مرز 1.7 میلیارد گذشته است.

همچنین آمارها نشان می دهد که حدود 64 درصد تلفن های هوشمند فروخته شده در میان مردم از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند.

پیشگویی های افراد متخصص در مرکز آمار و تحقیقات ابزارهای دیجیتال حاکی از آن می باشد.

که فروش تلفن های همراه در سال 2020 به 2 میلیار در سال خواهد رسید و همچنان اکثر این تلفن های همراه از سیستم عامل اندروید استفاده خواهند نمود.

این بدان معنی است که سیستم عامل اندروید هم در دنیای امروز و هم در چند سال آینده بر دنیای تلفن های همراه هوشمند حکومت خواهد کرد!

آمار ها و کاربرد آن ها

با توجه به آمار های ذکر شده امروز مناسب ترین زمان برای طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل برای کسب و کار شماست.

اگر بخواهید خودتان دست به کار شوید و اپلیکیشن خود را ایجاد کنید .

یا قصد دارید که یک نفر متخصص تولید اپلیکیشن را استخدام نمایید .

امروز بهترین زمان برای اقدام به انجام این کار است.
تنها چالشی که پیش روی شماست ، انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید یا IOS می باشد.

این سوال به همان اندازه مهم می باشد که طراحی سایت مناسب و با کیفیت در راه اندازی یک سایت اهمیت بسزایی دارد.

شما با توجه به علاقه تون باید بتوانید به این سوالات پاسخ بدهید:

1) از کجا باید برنامه نویسی را شروع کنم؟
2) چگونه باید پروسه یادگیری و اجرا را مدیریت کنم؟

3) کدام زبان برنامه نویسی را باید انتخاب کنم و این دلیل این انتخاب چیست؟
4) هدف من از ایجاد ساخت اپلیکیشن موبایل باید چه چیزی باشد؟
اینها تنها چند نمونه از سوالات ابتدای می باشد .

که شما باید پیش از آنکه به فکر ساخت اپلیکیشن موبایل باشید برای آنها پاسخ هایی را پیدا کنید.
یکی از ساده ترین راه ها برای انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای ساخت اپلیکیشن ها انتخاب مشهورترین زبان برنامه نویسی موجود می باشد.

منظور از مشهور ترین زبان های برنامه نویسی زبانی می باشد.

که بیشتر افراد بی آن که به ساخت اپلیکیشن یا برنامه نویسی برای تلفن های همراه فکر می کنند، به سراغ آن می روند.

در جمهوری اسلامی ایران اکثر افرادی که به ساخت اپلیکیشن مشغول هستند .

یا به تازگی می خواهند به سراغ این کار بروند از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی جاوا یکی از مشهورترین و کاربردی ترین زبان های برنامه نویسی در سراسر دنیا بین برنامه نویسان اندروید می باشد.

از جمله نمونه کار های ساخت اپلیکیش توسط تیم فناوری اطلاعات تابان شهر میتوان به اپلیکیشن های:

حمل بار بارمپ ،

طراحی سایت و اپلیکیشن سوپرمارکت چانچو 

طراحی سایت فروشگاهی بازارچه بوشهر

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی اس کیک

طراحی اپلیکیشن شبکه اجتماعی نسیم

طراحی سایت و اپلیکیشن اندروید کاراموزیاب

طراحی اپلیکیشن آموزشی استادکت

شرکت برنامه نویسی تابان شهر به شما می گوید که زبان های برنامه نویسی برای اپلیکیشن ها چه مزایا و چه معایبی دارند.

1) BuildFire.js

ساخت اپلیکیشناین نوع زبان برنامه نویسی که برای ساخت اپلیکیشن استفاده می شود.

از یک SDK با نام SDK BuildFire و همچنین از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت استفاده می نماید.

تا برای کاربران گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید این امکان را فراهم کند .

که با بهره گیری از امکانات و قابلیت های بک اند BuildFire با سرعت و کیفیت بالایی اپلیکیشن های موبایل مورد نظر خود را ایجاد نمایند.

با استفاده از BuildFire.js شما توانایی این را دارید که هفتاد درصد از کارهایی که در طراحی به صورت معمول برای ساخت اپلیکیشن ها مورد نیاز می باشد را تنها با نصب چند پلاگین به صورت ساده و راحت انجام دهید.

در واقع می توان گفت که هفتاد درصد از کار به صورت اتوماتیک و بدون تغییرات دستی انجام می شود .

شما تنها بایستی بدانید که کارایی های مشخصی که هر یک از مشتری ها(کارفرما) از اپلیکیشن خود انتظار دارد چه می باشد.

و آنها را در یک طبقه بندی و چارت مشخص شده برای خود تعیین کنید.

پس از آنکه کارایی های مورد انتظار مشتری از اپلیکیشن تعیین شد دیگر نیازی به انجام طراحی ها از ابتدا کار نمی باشد .

شما تنها با استفاده از پلاگین ها می توانید بخش های عمده از کارهای اصلی را به انجام برسانید.
این به این معنی می باشد که کار شما بسیار ساده تر، سریع تر و راحت تر خواهد بود .

شما می توانید در زمان خیلی کوتاه تری به ساخت اپلیکیشن های بیشتری بپردازید.

علاوه بر تمام آنچه که گفته ایم BuildFire.js دارای معماری بسیار انعطاف پذیری است .

که به شما این اجازه را می دهد که از هر فریم ورک جاوا اسکریپت که لازم باشد استفاده نمایید.

ویژگی های کلیدی و مهم BuildFire.js

 • امکان توسعه بسیار بالا
 • یادگیری راحت و کاربری آسان و امکان استفاده از فریم ورک هایی که شما با آن از قبل آشنا هستید.
 • کم تر شدن زمان مورد نیاز برای توسعه اپلیکیشن

2) Python

می توان به راحتی و بدون معطلی بیان کرد که مشهور ترین و محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن های موبایل در جهان، زبان برنامه نویسی پایتون است.

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان سطح پیشرفته می باشد که در توسعه های وب سایت، توسعه اپلیکیشن های اندروید، تولید (جی یو آی) های دسکتاپ، توسعه نرم افزارهای کاربردی و آنالیز داده های عددی و علمی استفاده زیادی می شود.

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان های می باشد که بسیار در دانشگاه ها تدریس می شود .

در متون درسی بسیاری از دانشگاه های بزرگ جهان جای داده شده است.

دلیل شهرت و محبوبیت این زبان برنامه نویسی قدرتمند کاربردی بودن آن می باشد .

زیرا این زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن ها مناسب می باشد.

مزایای اصلی و مهم زبان محبوب برنامه نویسی پایتون را می توان در چند خط خلاصه نمود:

 • زیبایی بهتر از زشتی است!
 • صریح بودن بهتر از غیر صریح بودن است!
 • پیچیدگی بهتر از نامفهوم بودن است!
 • سادگی بهتر از پیچیدگی است!
 • خوانایی یک فاکتور بسیار مهم است!

زبان برنامه نویسی python علاوه بر آن که راحت می باشد .

از خوانایی بسیار بالایی هم نیز برخوردار است.
زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان قدرتمند و سطح پیشرفته است.

بهترین مثالی که میشه زد که اگر به قدرت و کاربردی بودن این زبان پی نبردید.

کافی است بدانید که (دراپ باکس )Drobox با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است.

اگر با شنیدن نام دراپ باکس به اندازه کافی به قدرت این زبان ایمان نیاوردید خوب است به لیست زیر توجه نمایید.

در زیر لیستی از وب بعضی از سایت ها و برنامه هایی کاربردی پر بازدید که با استفاده از پایتون تولید شده است:

 • Instagram
 • Spotify
 • Quora
 • World of Tanks (I’m sure you have played it)
 • Ubuntu Software Center
 • Reddit
 • BitTorrent
 • OpenStack
 • YouTube Calibre

3) Java

می توان با قاطعیت گفت که اکثر app های نوشته شده تا الان با زبان برنامه نویسی جاوا کد زنی شده .

این زیبان محبوب یکی از زیبان های برنامه نویسی است که بیشترین استفاده را در تولید اپلیکیشن ها به خود اختصاص داده است.

رویکرد ها و آمارها نشان دهنده این می باشد .

که زبان برنامه نویسی جاوا در میان کاربران از محبوبیت خاصی بر خوردار می باشد .

در میان تمامی زبان های برنامه نویسی بیشترین جست و جو را به خود تخصیص داده است.

احتمالا بگید که چون زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان قدیمی و پرکاربرد می باشد .

دیگر زبان ها جدیدتر و امروزی می باشند و نمی توان از لحاظ تعداد دفعات جست و جو با زبان برنامه نویسی جاوا به رقابت بپردازند .

چون زبان زیبای جاوا سال ها است که جست و جو می شود .

اما با شهامت می توانیم بیان کنیم که آنها چندین سال از زبان برنامه نویسی جاوا عقب تر می باشند.

اما این مساله کاملا اشتباه می باشد .

چون که تعداد دفعات جست و جو زبان برنامه نویسی جاوا به صورت سالانه نیز از دیگر زبان های برنامه نویسی بیشتر است.

این مسئله نشان دهنده این می باشد که افراد زیادی در دنیا از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده می کنند .

تعداد افرادی که علاقه به یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا می باشند.

بسیار بیشتر از تعداد افرادی هستند که علاقه مند به دیگر زبان های برنامه نویسی می باشد.
در نمودار محبوبیت زبان های برنامه نویسی و به تعداد جست و جویی که توسط کاربران در مرورگر های مختلف مثل کروم یا فایرفاکس انجام شده است .

زبان برنامه نویسی JAVA با 23% جست و جو در جایگاه اول بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد .

از کل تعداد جست و جوهای سالانه زبان های برنامه نویسی در اینترنت را شکل می دهد.

جالب است بدانید که زبان برنامه نویس پایتون با 13% در رتبه دوم این نمودار می باشد.

که با توجه به تعداد دفعات جست و جوی نام زبان برنامه نویسی در اینترنت قرار دارد .

و اختلاف بالایی در درصد های رتبه اول و رتبه دوم در تعداد دفعات جست و جوی نام زبان برنامه نویسی در اینترنت وجود دارد که نشان دهنده آن می باشد .

که جاوا با اختلاف فاحشی نسبت به دیگر زبان ها از لحاظ محبوبیت در میان کاربران جای خود را باز کرده است .

که این محبوبیت نشان از قدرت و راحتی کار با جاوا می باشد.
جالب تر این است که خود سیستم عامل اندروید با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا کدزنی شده است .

این یعنی که شما اگر زبان برنامه نویسی جاوا را یادبگیرید .

میتوانید اپلیکیشن های کامل و جامعی برای سیستم عامل اندروید بنویسید.

اگر بخواهید رک باشیم میتوانیم بگویید یک برنامه نویس پس از یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا میتواند به ساخت اپلیکیشن های متفاوت بپردازد و هیچگونه محدودیتی در این زمینه برای آنها وجود ندارد.
کاربرد های جاوا
زبان برنامه نویسی جاوا فقط در ساخت اپلیکیشن های تلفن همراه کاربرد ندارد.

بلکه کاربردهای زیادی دارد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره کرده ایم:

 • اپلیکیشن های وب
 • اپلیکیشن های سرور
 • اپلیکیشن های علمی
 • بازی ها
 • اپلیکیشن های اندروید
 • فضای جاسازی شده
 • تکنولوژی داده های بزرگ
 • وب سایت ها

ساخت اپلیکیشن

ساخت اپلیکیشن های مهم و مشهور با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا که تولید شده اند عبارتند از:

 • ThinkFree cloud office
 • UltraMixer
 • Blu-ray Disc Association
 • NASA world wind

اما با قاطعیت می توان گفت هیچکدام از برنامه و پروژه های نوشته شده توسط زبان برنامه نویسی جاو به پای سیستم عامل اندروید نخواهد رسید .

می توان گفت که عظیم ترین و قدرمتند ترین پروژه نوشته شده با استفاده از جاوا اندروید می باشد.

ویژگی های مهم و کلیدی جاوا:

 • وجود IDE های قدرتمند که موجب ساده تر شدن فرایند کدنویسی با استفاده از زبان جاوا می شود . موجب می شود که برنامه نویسی در جاوا بدون ارور انجام شود.
 • امکان کسب مهارت بالا در آن و تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای در زمینه جاوا با صرف مدت زمان نه چندان زیاد
 • وجود هزاران کتابخانه کد باز مجزا در اینترنت برای بالا بردن قابلیت های جاوا به صورت کاملا رایگان
 • یادگیری آسان و خوانا بودن
 • پشتیبانی از API هایی تکمیلی
 • قابل اجرا بودن در تمامی پلتفرم ها
 • شیء گرایی زبان

4) PHP

واژه انگلیسی PHP (پی اچ پی) برگرفته از عبارت Hypertext Preprocessor می باشد.

زبان پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی سمت سرور و کدباز است.

این زبان فوق العاده توسط Zend Technologies در سال 1995 ایجاد شد .

در اول کار برای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گرفت .

هدف از ایجاد آن نیز طراحی وب سایت ها با استفاده از آن بود.

اما امروزه کاربردهای زبان برنامه نویسی PHP افزایش پیدا کرده است.

که از جمله آنها می توان به ساخت اپلیکیشن های اندروید اشاره نمود.

زبان محبوب PHP به غیر از اینکه بر اسکریپت نویسی، از سمت سرور برای اسکریپت نویسی در خط فرمان هم استفاده می شود.

با وجود آن که(پی اچ پی) PHP در ابتدای به وجود آمدن یک زبان برنامه نویسی کاربردی برای طراحی وب سایت ها داینامیک بود است.

اما امروزه این زبان به قدری پیشرفت و عظیم شده است .

که می توان از آن برای تولید اپلیکیشن های اندروید و اپلیکیشن iOS نیز استفاده نمود.

با استفاده از PHP برنامه نویسان می توانند به راحتی اپلیکیشن هایی مانند اندروید ، iOS و اپلیکیشن های ویندوز را طراحی کنند.

آمارها حاکی از آن است که زبان PHP مشهور ترین زبان برنامه نویسی می باشد .

افراد زیادی در جهان با آن آشنایی کامل دارند.

چه یک فرد حرفه ای حتی افراد مبتدی و حتی زبان برنامه نویسی جاوا در جایگاه دوم بعد از زبان PHP از لحاظ شهرت و محبوبیت قرار دارد.

تصور کنید که اگر شما زبان PHP را بیاموزید با استفاده از آن قادر خواهید بود که وب سایت های داینامیک تولید کنید.

می توان گفت که از لحاظ استفاده با زبان های برنامه نویسی آمارها نشان می دهد که زبان برنامه نویسی PHP بیشترین آمار استفاده نسبت به باقی زبان های برنامه نویسی در کل جهان را به خود تخصیص داده.

طبق آمار و ارقام توسط 79% از برنامه نویسان در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد .

که این آمار یک تاییدیه برای محبوب بودن این زبان برنامه نویسی می باشد.

اکثر سایت های بزرگ در تمامی نقاط دنیا که شما هر روز از آنها بازدید می کنید.

توسط زبان بزرگ برنامه نویسی PHP شکل گرفته است.

به عنوان مثال وب سایت محبوب و پرطرفدار فیس بوک را در تصور کنید، این سایت بی نظیر با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP ایجاد شده است .

علاوه بر این، وب سایت های بزرگ دیگری همچون ویکی پدیا، یاهو، و دیگر وب سایت های برند شده و بزرگ با استفاده از زبان برنامه نویسی فوق العاده PHP ایجاد شده اند.
قطعاً با خواندن این متن شک و تردید شما نسبت به زبان برنامه نویسی PHP برطرف شده است .

شما به قدرت این زبان محبوب و قابل اطمینان اعتماد کرده اید .

پس اگر به یادگیری زبان برنامه نویسی PHP علاقه دارید به PHP اعتماد کنید .

و زمان را از دست ندهید و سریعا برای یادگیری اقدام کنید .

 

حتما بخوانید:   چرا این روز ها داشتن یک وب سایت و اپلیکیشن برای موفقیت کسب و کار مهم است؟

زبان برنامه نویسی PHP نه تنها بر تولید و ساخت اپلیکیشن کاربردی است بلکه می تواینم به دیگر کاربرد های این زبان محبوب اشاره کنیم:

 • طراحی و تولید PDF
 • تولید پلاگین ها یا افزونه های ورد پرس
 • تولید وب سایت های دینامیک
 • طراحی سیستم های مدیریت محتوا مانند دروپال و ورد پرس
 • طراحی اپلیکیشن های موبایل
 • پردازش تصاویر
 • تولید اپلیکیشن های مناسب برای فیس بوک
 • نوشتن کد ابزارهای مدیریت پروژه
 • طراحی سایتهای تجارت الکترونیکی
 • تولید GUI ها

ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی PHP

 • کد باز بودن
 • کاربری ها و استفاده های فراوان
 • امکان ادغام پایگاه های داده
 • یادگیری آسان
 • شیء گرایی

5) Swift

می توانیم با قاطعیت بیان کنیم که اگر یک زبان برنامه نویسی وجود داشته باشد که با استفاده از آن بتوان آینده برنامه نویسی را تغییر دهیم، آن زبان بدون شک زبان برنامه نویسی Swift می باشد.

این زبان محبوب که توسط Apple Inc (اپل آی ان سی) در سال 2014 میلادی و در ماه ژانویه برای برنامه نویسان iOS (آی او اس) و سایر سیستم های مرتبط با آن و همچنین لینوکس ایجاد شد.

این زبان برنامه نویسی یک زبان اولیه برای توسعه اپلیکیشن های iOS و OS X می باشد.

زبان محبوب برنامه نویسی Swift (سوئیفت) از سرعت رشد و توسعه بالایی برخوردار است .

برنامه نویسان آشنا به زبان برنامه نویسی Swift در میان تمامی برنامه نویسان از فرصت های شغلی بهتری برخوردار خواهند بود.

لازم است بدانید که برنامه نویسان مسلط به زبان Swift بیشترین در آمد را در میان تمامی برنامه نویسان در سراسر دنیا به خصوص در ایالات متحده آمریکا را به خود اختصاص می دهند.

شرکت گوگل قصد بر این دارد تا زبان برنامه نویسی Swift (سوئیفت) را به جای زبان برنامه نویسی جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی سطح بالا و برتر خود اعلام کند.

اگر گوگل زبان برنامه نویسی سطح بالای خود را به سوئیفت تغییر دهد.

به جرات می توان گفت هیچگونه زبان برنامه نویسی دیگری در دنیا نمی تواند با آن به رقابت بپردازد.

و بدون شک سوئیفت به بهترین زبان برنامه نویسی در دنیا تبدیل می شود.

واژه کلمه Swift (سوئیفت) به معنای تجارت بوده و این نام به خوبی بیان گر ویژگی های خارق العاده این زبان در تجارت است. انتخاب این نام برای زبان سوییفت بیان گر آن می باشد که طراحان این زبان بدون شک مطمئن بوده اند که با طراحی این زبان تجارت های مرتبط با برنامه نویسی در دنیا به شدت متحول خواهند شد.

پس اگر تو این فکر می باشید که در دنیای تجارتی که به شدت رقابتی است برای خود جایگاهی پیدا نمایید ، تنها و بهترین راه می تواند یادگیری و آموزش و بعد از آن یک برنامه نویس بالغ زبان برنامه نویسی سوئیفت باشد .

پس می توانید به سراغ زبان برنامه نویسی Swift بروید.
اگر به دنبال این هستید تا نمونه ای از کاربردهای زبان Swift (سوئیفت) در ساخت اپلیکیشن ها را بشناسید.

من به شما اپلیکیشن SlideShare که برای سیستم عامل iOS نوشته شده است را معرفی می کنیم.

این اپلیکیشن نمونه کامل یک کار فوق العاده با استفاده از زبان برنامه نویسی Swift (سوئیفت) می باشد.
تا این لحظه که دارید این مقاله را می خوانید زبان برنامه نویسی Swift (سوئیفت) تنها برای سیستم عامل ( (IOSاست اما از آنجایی که سوئیفت قابل استفاده بر روی لینوکس می باشد و کد باز است.

ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی سوئیفت:

 • کد باز بودن
 • در دست داشتن آینده کد نویسی برای iOS
 • کد نویسی با استفاده از این زبان بسیار ساده می باشد.
 • نیاز به کدهای کمتری برای ایجاد یک برنامه مشابه نوشته شده با استفاده از دیگر زبان ها خواهد داشت.
 • زبان برنامه نویسی سوییفت یک ورژن ساده سازی شده زبان C شی گرا می باشد.
 • یادگیری بسیار آسان بخصوص برای کسانی که با زبان برنامه نویسی C شیء گرا آشنایی کافی داشته باشند.

6) +C

زبان برنامه نویسی سی شارپ یک زبان چند الگویی می باشد که علاوه بر شی گرا بودن این زبان می توان به جزء گرا هم اشاره کنیم.

زبان برنامه نویسی سی شارپ که توسط شرکت ماکرو سافت ایجاد شده است .

دارای اهداف عمومی و مشخص شده ای می باشد.

منظور از اهداف عمومی این است که محدوده بسیاری از برنامه های مختلف را می توان با استفاده از C# ایجاد نمود.

با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ می توانیم انواع زیادی از برنامه ها از جمله بازی هایی برای دسکتاپ و تلفن همراه هوشمند، اپلیکیشن های سرور، سرویس های تحت وب و … را ایجاد کرد.

اگر به دنبال این هستید که یک اپلیکیشن بازی تولید نمایید ، بهترین انتخاب برای شما زبان برنامه نویسی سی شارپ است.

چون که این زبان برنامه نویسی توسط Unity3D قابل پشتیبانی می باشد.اکثر افراد متخصص و ماهر در زمینه سی شارپ معتقد هستند که انتظارات و توقعات بیشتری را می توان از زبان برنامه نویسی سی شارپ داشت.

اما مشکل آن است که تعداد شغل های موجود برای توسعه دهندگان سی شارپ در بازار کار به اندازه کافی نیست.
Xamarin یک پلتفرم فوق العادع می باشد .

که برخلاف تصورات برنامه نویسیان و متخصصان سی شارپ ویژگی های فوق العاده از خود به جا گذاشته است.

این پلتفرم یک ابزار تولید اپلیکیشن می باشد که برای افرادی که در زمینه زبان برنامه نویسی سی شارپ فعالیت دارند ایجاد شده است.

در این پلتفرم متخصصان حرفه ای که به زبان برنامه نویسی سی شارپ آشنا می باشند می توانند به ساخت اپلیکیشن هایی برای اندروید و iOS به پردازند.
اما تنها کاربرد این زبان گسترده زبان برنامه نویسی به تولید اپلیکیشن های موبایل منتهی نمی شود .

زبان برنامه نویسی سی شارپ حجم وسیع از دیگر خدمات را به توسعه دهندگان ارائه خواهد کرد.

سی شارپ به صورت گسترده در تجارت و تولید ابزارهای تجاری، نرم افزارهای بازرگانی، گیم ها و بسیاری موارد دیگر کاربرد فوق العاده ای دارد.
زبان برنامه نویسی سی شارپ یکی از زبان های مطرحی می باشد که دارای پتانسیل فوق العاده ای برای انجام امور و ساخت برنامه های مختلف دارد.

اگر بدانید که ویژوال استدیو، اتوکد و همچنین Share Point تنها تعداد محدودی از نرم افزارهای تولید شده با استفاده از سی شارپ می باشند .

مطمئنا نظر شما نسبت به سی شارپ مایل به مثبت خواهد بود.

زبان برنامه نویسی سی شارپ به صورت عادی در تولید نرم افزارهای بزرگی که استفاده های بسیار گسترده دارند بکار گرفته می شود.

برای آنکه بدانید که ساخت اپلیکیشن تلفن همراه با استفاده از C# (سی شارپ) تا چه اندازه می تواند کار جالب و در عین حال ساده باشد کافی است که به Xamarin نگاهی بندازید و مشاهده کنید.

برخی از برنامه نویسانی که از Xamarin (زامارین) استفاده می کنند معتقدند هستند که ساخت اپلیکیشن با استفاده از دیگر زبان های برنامه نویسی بیش از یک هفته زمان خواهد برد.

ولی می توان در Xamarin (زامارین) در مدت خیلی کوتاه یک روزه تهیه کرد.

ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی C#

 • سادگی زبان و سهولت استفاده از آن
 • کد نویسی با استفاده از این زبان بسیار ساده می باشد.
 • مناسب برای تولید ابزارهای بزرگ و پرکاربرد و اپلیکیشن های وب
 • قابل توسعه بودن
 • دسترسی به فریم ورک .NET

7) Objective-C

زبان فوق العاده ی برنامه نویسی Objective-C یک زبان برنامه نویسی شیء گرا است.

که برای یک منظور و یک چارت خاصی نیست و برای کاربرد های گسترده ای ساخته شده است.

این زبان از زبان برنامه نویسی سی می باشد.

که با اضافه کردن مفاهیم مربوط به ارسال پیام از اسمال تاک به زبان سی ایجاد شده است.

Objective-C قبل از به روی کار آمدن زبان برنامه نویسی سوئیفت هسته اصلی تولید نرم افزارهای مناسب برای Apple ، Ios و OS X بود و پس از آن که سوئیفت به وجود بیاید جای آن را در زمینه برنامه سازی برای Apple و iOS گرفت.

ولی اگر به وب سایت Stack Owerflow بروید و مشاهده کنید.

از کامنت ها متوجه می شوید که بعضی از برنامه نویس ها همچنان ترجیح می دهند با آبجکتیو سی کار کنند و به سمت سوئیفت نرفته اند.

آمارها در Github نیز نشان می دهد که برنامه نویسان همچنان به دنبال پروژه های خود را در Objective-C ایجاد کنند.
این آمار نشان دهنده آن می باشد که قرار نخواهد بود که منتظر این باشیم که در چند سال آینده تغییرات سریعی رخ دهد و یا به عبارتی زبان برنامه نویسی Objective قرار نخواهد بود .

که در آینده نزدیک صحنه رقابت را ترک کند و یا اینکه چندان با قدرت در سِمَت خود باقی بماند.

این کار دو دلیل بزرگ دارد:

اول آن که سرمایه گذاری های فراوانی بر روی زبان برنامه نویسی Objective-C در زمینه ساخت اپلیکیشن ها شده است .

دوم آن که فریم ورک اپلیکیشن ها حتی بعد از آنکه سوئیفت بتواند جای خود را در این رقابت بزرگ باز کند همچنان به آبجکتیو سی وابسته خواهد بود.
بنابراین یادگیری زبان آبجکتیو سی و ساخت اپلیکیشن موبایل هوشمند در آن می تواند و همچنان ارزش زمان و وقت بیشتری برای این زبان بگذاریم.

توجه کنید که این زبان برنامه نویسی فوق العاده قدرتمند می باشد .

شما می توانید به راحتی هر نوع اپلیکیشنی را در آن بسازید .

و این کار برای کسانی که با این زبان برنامه نویسی آشنایی درحد متوسطی داشته باشند کار خیلی مشکلی نیست.

و می توان به راحتی اعلام کنیم که به مراتب بسیار آسان تر از ایجاد اپلیکیشن در بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر می باشد.

ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی آبجکتیو سی

 • پشتیبانی از تایپینگ دینامیک Dynamic Typing
 • استفاده از زمان اجرای دینامیک یا Dynamic Run Time
 • امکان استفاده از C++ و در حین استفاده از آبجکتیو سی

8) ++C

زبان برنامه نویسی C++ یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد که تک بعدی نیست .

می توان برای کاربرد های زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

زبان برنامه نویسی C++ سینتکس(Syntax ) های خود را از زبان برنامه نویسی C الهام گرفته است .

به جرات می توان گفت که این زبان از زبان سی می باشد.

این به آن معنا می باشد زمانی که شما زبان برنامه نویسی C را یادگرفته باشید .

مفاهیم ++C برای شما دشوار نبود و کار مشکلی نخواهید داشت.

این دو زبان برنامه نویسی تا حد زیادی شبیه هم دیگر می باشند.

اما می توان گفت که زبان C++ مقداری سخت تر و همچنین بزرگ تر از زبان C است.
همچنان تقاضای زیادی در کسب و کار برای برنامه نویسان زبان برنامه نویسی C++ می باشد .

این به این معنا است که زبان C++ فقط برای ساخت اپلیکیشن های اندروید به کار گرفته نمی شود.

بلکه کاربردهای متعدد دیگری هم دارد و موارد زیادی را می توان ذکر کرد که وجود دارد .

این زبان برنامه نویسی می تواند برای به سرانجام رساندن آنها مورد استفاده برنامه نویسان قرار بگیرد.

می توان با تضمین بیان کرد که زبان C++ از جمله زبان هایی برنامه نویسی هستند که تمام فضای گسترده کارهایی که با استفاده از برنامه نویسی انجام می شوند را شامل می شود.

یعنی اغلب در هر مکانی که از هر کدام از زبان های برنامه نویسی استفاده شده، زبان C++ می تواند جایگزین آن شود.

البته نبایستی از یادبرد که بعضی از این کاربرد ها جزوی از کاربرد های اصلی و مهم این زبان برنامه نویسی می باشند .

و بعضی دیگر جزو کاربرد هایی محسوب می شوند که با آنکه C++ می تواند آن را انجام دهد اما شاید گزینه های بهتری نیز برای انجام آن کار ها وجود داشته باشد.
اپلیکیشن های موبایلی که با C++ ساخته می شوند باستی اعتراف کنیم که این زبان برنامه نویسی عملکرد خارق العاده در ساخت اپلیکیشن ها دارد .

زیرا زبان C++ به دلیل داشتن محیط بسیار قوی و امکان دیباگینگ یکپارچه قادر به ایجاد اپلیکیشن های موبایل Cross-Platform می باشد.

از C++ می توانیم برای طراحی و ساخت اپلیکیشن های iOS ، اندروید و ویندوز استفاده کنیم.
زبان برنامه نویسی C++ به شما امکان این را می دهد که بتوانید به غیر از اپلیکیشن های موبایل، بازی های مختلف رایانه ای و ابزارهای تجاری برای کسب و کار و نرم افزارهای بازرگانی ایجاد کنید.
بعضی از کاربردهای زبان برنامه نویسی C++ عبارتند از:

 • طراحی پلتفرم های محاسباتی
 • طراحی ابزارهای تجاری و بازرگانی
 • طراحی اپلیکیشن های پزشکی، محاسباتی و مهندسی
 • تولید بازی های رایانه ای
 • طراحی کامپایلر های مناسب برای انواع زبان های برنامه نویسی
 • طراحی زبان های برنامه نویسی جدید
 • طراحی سیستم عامل ها
 • تولید نرم افزارهای مناسب برای طراحی و کارهای گرافیکی
 • طراحی انواع مختلف اپلیکیشن ها
 • طراحی مرورگرهای وب

ویژگی های کلیدی و مهم زبان برنامه نویسی C++

 • دارا بودن سرعت باور نکردنی
 • قابل حمل بودن یا پرتابل بودن
 • دارا بودن کتابخانه وسیع
 • ساده و موثر بودن
 • شیء گرا بودن

9) JavaScript

زبان فوق العاده و مهیج جاوا اسکریپت که یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است.

این زبان برنامه نویسی هم شیء گرا می باشد و هم امکان برنامه نویسی فانکشنال (functional ) را برای کاربران فراهم می سازد.

در این مقایسه می توان برای محبوبیت و جست و جوی گوگل جاوا اسکریپت را پس از زبان برنامه نویسی (اس کیو ال) SQL و زبان برنامه نویسی جاوا در رتبه سوم قرار داد.
زبان برنامه نویسی JavaScript به طور کلی و عمومی برای طراحی و ساخت اپلیکیشن ها ایجاد نشده است .

بیشتر بر روی مرورگر های وب کار خود را انجام می دهد و کار اصلی آن طراحی و کنترل صفحات وب است.

طراحی و ساخت اپلیکیشن های موبایل نیز با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت امکان پذیر می باشد.

اما باید برای ساخت اپلیکیشن های تلفن های همراه هوشمند با استفاده از زبان فوق العاده برنامه نویسی جاوا اسکریپت که از (سی اس اس) CSS، (اچ تی ام ال) HTML و (ای جکس) AJAX بهره می برد نیز استفاده کرد.
پلتفرم های مختلفی هستند که در آنها می شود با استفاده کردن از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند بپردازیم.

که از جمله آنها می توان PhoneGap، jQuery Mobile و Lonic را نام برد.
ساخت اپلیکیشن به زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک مزیت بزرگی دارد .

آن هم این که زمانی که شما یک اپلیکیشن را با استفاده از جاوا اسکریپت طراحی می کنید.

نیاز به کد نویسی مجزا برای تولید آن اپلیکیشن برای اندروید، ویندوز و iOS نیست و تنها کافیست یک بار کد آن را بنویسید تا بتوانید ان را در تمامی پلتفرم ها اجرا نمایید.

ویژگی های مهم زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت:

 • برای طراحی سایت های دینامیک مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این زبان در سمت سرویس گیرنده اجرا می شود و این بدان معنی است که به دلیل استفاده نکردن از سرور پهنای باند بهینه تر استفاده می کند یا به عبارتی پهنای باند را ذخیره می کند.
 • این زبان یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی می باشد که شما می توانید آن را در چند روز به سادگی بیاموزید.
 • سریع و موثر بودن.

ساخت اپلیکیشن10) Ruby

زبان برنامه نویسی روبی یک زبان برنامه نویسی شیء گرا می باشد که تک بعدی نیست و دارای کاربری های عمومی است.

این زبان برنامه نویسی در سال 1990 میلادی توس Yukihiro Matz Matsumoto ژاپنی عرضه شد .

از الگوهای چندگانه پشتیبانی می کند.
فرصت های شغلی و کاری موجود برای برنامه نویسان زبان برنامه نویسی Ruby شش برابر بیشتر از برنامه نویسان زبان برنامه نویسی پایتون است .

میانگین حقوق دریافتی برنامه نویسان زبان روبی برای هر پروژه مبلغ قابل توجهی می باشد.

شما بدون استفاده از فریم ورک هایی مثل RubyMotion و Rhodes نمی توانید به تولید اپلیکیشنی با استفاده از زبان برنامه نویسی روبی بپردازید.

با استفاده از هر یک از فریم ورک های نام برده شما می توانید اپلیکیشن هایی را برای اندروید، iOS، ویندوز و XO S ایجاد نمایید.
اگر تنها یک زبان برنامه نویسی باشد که بتوان گفت آسان ترین زبان برنامه نویسی موجود است .

آن زبان بدون تردید روبی خواهد بود.

شما می توانید با استفاده از روبی در 10 دقیقه یک اپلیکیشن بسازید.

این زبان هم در یادگیری و هم در استفاده زبانی بسیار ساده می باشد.
بعضی از وب سایت های بزرگ قدرتمند که در دنیا با شهرت هایشان به آن اشاره می کنند.

با استفاده از زبان برنامه نویسی روبی کد نویسی شده اند .

که از جمله این وب سایت ها می توان به Fiverr، Airbnb ، Groupon، Basecamp، Bloomberg ، ThemeForest و … اشاره کرد.
این زبان با توجه به ساده بودنش فوق العاده قدرتمند می باشد .

حتی اگر شما تا الان هم راجع آن اطلاعاتی ندارید بهتر است راجع به آن مطالعه کنید.

شاید نظر شما درباره انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر شما برای شروع اپلیکیشن نویسی تغییر نماید.

ویژگی های مهم زبان برنامه نویسی روبی:

 • شیء گرا بودن
 • دارای جوامع تبادل اطلاعات بسیار سودمند.
 • پشتیبانی از داینامیک تایپینگ
 • امکان استفاده از کدهای آماده
 • ساده بودن استفاده از آن و کدنویسی با آن
 • مناسب برای مبتدیان

11) Perl

پرل از به هم پیوستن دو زبان برنامه نویسی است.

زبان های پرل5 و پرل 6! این زبان از خانواده زبان های سطح فوق العاده بالا و داینامیک است.

زبان Perl از شرایط مهم دیگر زبان های برنامه مانند زبان برنامه نویسی C و زبان برنامه نویسی(ای دبلیو کا) AWK استفاده می کند.

بهتر است بدونید که دو زبان پرل 5 و پرل 6 به صورت کاملا جدا و مستقل از همدیگر می باشند.
پرل در کاربری های بسیاری به کار گرفته می شود .

که از جمله آنها می توان به اتوماسیون، بیوانفورماتیک، طراحی سایت ، ساخت اپلیکیشن، ساخت بازی ها و بسیاری موارد دیگر نام برد.
دو نمونه قوی از وب سایت های بسیار مشهور طراحی شده با استفاده از زبان پرل عبارتند از LiveJurnal، IMDB و Booking.
می باشد .

امروزه ساخت اپلیکیشن های اندروید با استفاده از پرل از قبل ساده تر است چون که گوگل APK (ای پی کا) مناسب برای پرل را برای برنامه نویسان ایجاد کرده است.

اما برای برنامه نویسان اپلیکیشن های iOS همچنان ساخت اپلیکیشن با استفاده از پرل نیاز به استفاده از فریم ورک های بخصوص دارد.

بعضی از فریم ورک های خیلی مشهور که شهرت زیادی در جهان دارند برای ساخت اپلیکیشن های iOS با استفاده از زبان پرل عبارتند از Mojo، Dancer و Catalyst

ویژگی های مهم زبان برنامه نویسی پرل:

 • سرگرم کننده و مهیج بودن، توسعه دهندگان پرل معتقدند که استفاده از پرل بسیار مهیج و سرگرم کننده است.
 • سریع بودن و قابل اعتماد بودن.
 • یکی از ویژگی های بسیار مهم پرل دارا بودن CPAN (Componencive Perl Archive Network) می باشد.

12) Rust

زبان برنامه نویسی Rust (راست) زبانی می باشد که توسط شرکت بزرگ و هدفمند موزیلا کامپایل شده.

این زبان برنامه نویسی یک زبان چند منظوره است و برای اهداف گوناگونی ساخته شده.

در سال 2016 میلادی زبان برنامه نویسی Rust (راست) موفق به کسب عنوان Most Loved Programing Language یا زبان برنامه نویسی که افراد آن را بیشتر از سایر زبان ها دوست دارند، که از جانب Stack Overflow گردید.

زبان برنامه نویسی Rust (راست) به زبان های C و C++ شباهت های فوق العاده ای دارد.

اما این زبان برنامه نویسی از دو زبان نام برده از امنیت بیشتری برخوردار می باشد.

و می توان گفت که به مراتب از زبان های نام برده خیلی بهتر می باشد.

Rust (راست) دارای یک ابزار مدیریت بسیار قدرتمند است .

که موجب این است که زبان نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی مانند زبان برنامه نویسی رابی و زبان پایتون دارای برتری هایی چشم گیری باشد.
ضریب درصد خیلی بالایی از برنامه نویسان از زبان برنامه نویسی Rust (راست) استفاده می کنند .

که این موضوع باعث می شود که Rust (راست) به یک زبان برنامه نویسی بسیار مشهور و محبوب در میان برنامه نویسندگان تبدیل شود.
ولی باید در نظر بگیریم که Rust (راست) همچنان یک زبان برنامه نویسی جدید حساب کنیم و به بلوغ کامل نرسیده است.

اما ویژگی های خیلی زیادی نسبت به دیگر زبان های موجود برنامه نویسی دارد .

که موجب آن می شود که بسیاری از برنامه نویسان به این زبان برنامه نویسی روی آورند.

می توانیم از زبان برنامه نویسی Rust (راست) برای تولید و ساخت اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند برای اندروید و همچنین iOS استفاده کرد.

یکی از مشهور ترین افرادی که از زبان Rust (راست) برای ساخت اپلیکیشن های موبایل استفاده نموده است آقای John Gallagher آمریکایی می باشد.
موتور جست و جوگر موزیلا که به نام Servo می باشد با استفاده از زبان برنامه نویسی Rust (راست) استفاده شده است.

برخی دیگر از پروژه های قدرتمند دیگر که با استفاده از زبان برنامه نویسی Rust (راست) به انجام رسیده اند عبارتند از Maidsafe، Zinc و Piston .
می باشد.

زبان برنامه نویسی Rust (راست) پتانسیل این را دارد که در آینده نچندان دور جای زبان های C و C++ را در میان برنامه نویسان بگیرد.

ویژگی های مهم زبان برنامه نویسی Rust (راست):

 • علاقه شدید توسعه دهندگان راست به این زبان برنامه نویسی
 • دارای امنیت بالاتر نسبت به تمامی زبان های برنامه نویسی دیگر
 • سریع بودن
 • امکان استفاده از آن برای تولید اپلیکیشن های بسیار متنوع برای شاخه های کاری متفاوت با کاربری های گوناگون

13) SQL

SQL (اس کیو ال) یا مخفف عبارت Structured Query Language است.

این زبان در مدیریت سیستم پایگاه داده رابطه ای، پردازش داده و آنالیز پایگاه های داده کاربرد دارد.

از SQL (اس کیو ال) برای برنامه نویسی های تلفن های هوشمند استفاده نمی شود .

بلکه این زبان برنامه نویسی برای پشتیبانی تمامی اپلیکیشن ها می باشد.

زمانی که در طراحی یک اپلیکیشن موبایل نیاز به دسترسی به داده های موجود در سرور را داشته باشید ، SQL (اس کیو ال) به شما کمک خواهد کرد.

ضرورتا SQL تنها زبان برنامه نویسی اپلیکیشن می باشد که با طراحی تمامی اپلیکیشن های موبایل ادغام شده است.

یعنی شما برای طراحی بیشتر اپلیکیشن های موبایل نیاز به SQL خواهید داشت

ویژگی های مهم زبان SQL

 • این زبان با زبان جاوا دارای اتحاد و یکپارچگی می باشد.
 • یادگیری SQL به شما کمک می کند که درک بهتری از پایگاه های داده و مدیریت آنها داشته باشید.
 • بهترین ویژگی SQL آن است که استفاده از آن نیاز به هیچ گونه کد نویسی ندارد.
 • این زبان پرتابل است و بر روی هر وسیله ای قابل اجرا می باشد.
 • یکی از ساده ترین زبان ها است که هر کسی می تواند آن را در زمان کوتاهی بیاموزد.
 • زبان SQL هم به عنوان یک زبان برنامه نویسی و هم به عنوان یک زبان اینترکتیو عمل می کند.

 

حتما بخوانید:   برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید

برای مشاره رایگان در خصوص طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن موبایل با کارشناسان تابان شهر تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاه (6)

 • احمد بردیاپور پاسخ

  مقاله جامع و کاملی بود

  2019-02-28 در 11:08 ق.ظ
  • خشایار آریامهر پاسخ

   ممنون از نظر خوبتون

   2019-03-03 در 8:54 ق.ظ
 • محدثه لیالی پاسخ

  عالی بود برای ساخت سایت هم مقاله بدین

  2019-02-28 در 11:10 ق.ظ
  • خشایار آریامهر پاسخ

   با سلام حتما دوست عزیز

   2019-03-02 در 9:08 ق.ظ
 • بردیا فرهادی پاسخ

  از اقداماتی که در دیجیتال مارکتینگ انجام میشه چند مورد ذکر بفرمایید

  2019-02-28 در 11:13 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *